Ahmed Cevdet Paşa - Timaş Yayınları

ahmed-cevdet-pasa-9786050842395.jpg
INSTAGRAM PAYLAŞIMLARI

Ahmed Cevdet Paşa

Tarihi Yapan ve Yazan Bir Osmanlı Bürokratı: Ahmet Cevdet Paşa
Marka: Timaş Akademi
Kitaplık: Timaş Akademi Kitaplığı
Diziler: Timaş Akademi - Tarih Dizisi
Sayfa / Ebat: 448s. / 16,5*24
İlk ve Son Baskı: Ekim’21 / Ekim’21
Baskı Sayısı: 1
Kapak Tasarım:
ISBN: 978-605-08-4239-5
Barkod: 9786050842395
Alt Başlık: Bir Tanzimat Bürokratı
Üst Başlık: (1823-1895)
370.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak

Ahmed Cevdet Paşa… İmparatorluğun en uzun yüzyılı olarak adlandırılan 19. yüzyılda, devletin üst düzey kadrolarında görev alıp ömrünü Tanzimat hükümlerinin uygulanarak Osmanlı Devleti'nin ayağa kaldırılmasına adayan bir devlet adamı ve bir tarihçi…

Kaleme aldığı tarih metinleriyle kendinden sonraki dönemde Osmanlı tarihinin ana kaynaklarından biri haline gelen ve olayların ele alınışına ve yorumlanmasına kendi bakış açısına göre yön vermeyi başaran Ahmed Cevdet Paşa, son dönem Osmanlı tarihi hakkında çalışmalar yapan araştırmacıların üzerinde oldukça etkili olmuştur. 

Kübra Fettahoğlu, Bir Tanzimat Bürokratı Ahmed Cevdet Paşa isimli bu kapsamlı çalışmada önemli bir devlet adamı ve tarihçi olan Ahmed Cevdet Paşa'yı ezber bozacak bilgiler ve yorumlar eşliğinde ayrıntılı bir şekilde ele alıyor. Fettahoğlu’nun değerlendirmeleri, Türkiye’de Osmanlı tarih yazıcılığının pek çok noktada yeniden ele alınması gerektiğini ayrıntılı örneklerle ortaya koyuyor. 

Editörün görüşü
İmparatorluğun en uzun yüzyılı olarak tarif edilen 19. yüzyılda Osmanlı Devleti'nin üst düzey bürokratik kadrolarında önemli hizmetler ifa etmiş olan Ahmet Cevdet Paşa'nın hayat hikayesi, son dönem Osmanlı tarihi alanında yaptığı çalışmalarla adını duyurmaya başlayan genç tarihçi Kübra Fettahoğlu'nun kaleminden tüm detaylarıyla ve akıcı bir üslupla okuyucuların önüne seriliyor.
En önemli cümle
Ahmet Cevdet Paşa, tarihçi, hukukçu, devlet adamı, âlim vasıflarını birlikte taşıması ve Tanzimat dönemini yaşamış ve yazmış bir şahit olması hasebiyle 19. yüzyılın araştırılması ve üzerinde düşünülmesi gereken figürlerinden biridir.
Bu kitap neden önemli
Bu kitap, Osmanlı bürokrasisindeki önemli görevleri nedeniyle son dönem Osmanlı tarihinin önemli isimlerinden biri olmasının yanı sıra kaleme aldığı tarih metinleri sayesinde 20. yüzyıl boyunca Türkiye'de Osmanlı tarihi üzerine yapılan araştırmaları etkileyip yönlendirmeyi başaran Ahmet Cevdet Paşa'nın hayat hikayesini ortaya koymaktadır.
Anahtar kelime
Osmanlı Devleti, Tanzimat, Ahmed Cevdet Paşa, Ahmet Cevdet Paşa, Bürokrasi, Tarihçilik

Diğer kitaplara göz atın

Yeni
osmanlinin-bagdattaki-son-yillari-9786256582088.jpg

Osmanlı’nın Bağdat’taki Son Yılları

Timaş Akademi
440.00 TL
18-yuzyilin-ikinci-yarisinda-osmanlida-sarraflar-ve-iliski-aglari-9786256582064.jpg

18. Yüzyılın İkinci Yarısında Osmanlı'da Sarraflar Ve İlişki Ağları

Ertan Ünlü
Timaş Akademi
250.00 TL