Amerikan İç Savaşı - Timaş Yayınları

amerikan-ic-savasi-9786050846423.jpg

Amerikan İç Savaşı

Amerika Birleşik Devletleri'nin Dehşet Dolu Tarihi
Marka: Timaş Tarih
Kitaplık: Tarih Kitaplığı
Diziler: Savaş Tarihi
Sayfa / Ebat: 400s. / 13,5x21
İlk ve Son Baskı: Aralık’22 / Aralık’22
Baskı Sayısı: 1
ISBN: 978-605-08-4642-3
Barkod: 9786050846423
275.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak
Amerika Birleşik Devletleri, 1860'a kadar olan tarihsel süreçte ülke ve halk için büyük değişikliklere tanık oldu. Teknoloji, toprakların yüzölçümü, nüfus ve ulusal zenginlik her geçen gün artıyordu. Tüm bunlara rağmen Amerikan Bağımsızlık Savaşı’nın cevaplayamadığı iki temel soru vardı: İnsanların eşit özgürlük hakkıyla yaratıldığı kabulü ile doğan Amerikan ulusu, dünyanın köle nüfusu en fazla olan ülkesi olarak varlığını sürdürebilecek miydi? Amerika Birleşik Devletleri her an çözülebilecek bir konfederasyonu mu yoksa ulusal hükûmeti olan bölünmez bir bütün müydü? 
 
İç Savaş’ta ölen Amerikan askeri sayısı, Amerika’nın geçmişten günümüze diğer bütün savaşlarda kaybettiği asker sayısına eşittir. Milyarlarca dolara mâl olan savaş nefret ve hoşgörüsüzlüğü ortadan kaldırmak yerine daha da beslemiştir. Kölelik kaldırılmış fakat temelde ırk ayrımcılığını yasallaştıran bildiriler yayınlanmıştır. Sonuç olarak Amerikalıların eşitlik mücadelesi hâlâ devam etmektedir.
 
İlkin Başar Özal, I. ve II. Dünya Savaşlarına pek çok miras bırakan Amerikan İç Savaşı’nı analiz ediyor. Yaklaşık 40 yıllık bir birikimle yayına hazırlanan bu kitapta savaşa neden olan siyasi gelişmeler, iki tarafın anlaşmazlıkları, Konfederasyon’un gelişimi, seferberlik süreci, orduların kuruluşu, askerî eğitimler, savaş sırasında kara ve denizde yaşananlar, zorunlu askerlik hizmeti, Amerika’nın kayıpları ve kazançları titizlikle ele alınıyor. 
Editörün görüşü
Yazarın dinamik üslubu ve kendine çeken anlatımı sayesinde ilk defa derli toplu bir Amerikan İç Savaşı tarihi meydana geldi. Esere QR kodlar eklenerek her savaşa özel haritalar sunuldu. Amerikan İç Savaşı aşama aşama belgesel gibi kaydedildi ve nihayet İlkin Başar Özal'ın eşsiz çıkarımlarıyla sentezlenerek Türkçe dünya savaş tarihi literatüründe müthiş bir boşluk dolduruldu.
En önemli cümle
İç Savaş’tan sonra özgürlüğüne kavuşan Afrikalı-Amerikalılar, vatandaşlık haklarının tamamına ulaşmak için yılların geçmesini beklemiştir. Barack Obama’nın iki dönem ABD başkanlığı yaptığı bir ülkede bu sorun hâlâ devam etmektedir. Sanırım şu şarkı sözü durumu özetlemeye yeter: Özgürlüklerin ve fırsatların ülkesi dediğin bu topraklarda, Gel bir de benim gibi siyahi olarak yaşamayı dene...
Bu kitap neden önemli
- Muharebedeki bütün savaşların QR kod ile haritalarını sunuyor. - 16 görsel ile zenginleştirildi ve A4 ebadında katlamalı bir muharebe haritası ile desteklendi. - Balonlarla hava gözlemi, demiryolları, şifreli mesajlar, sessiz avcı denizaltılar, makineli tüfekler, zırh kaplamalı gemiler, seri atışlı piyade tüfekleri, torpido botları gibi konulara değiniyor. - Göçmenler, köleler, nüfus dağılımı, telgraf hizmetleri, zorunlu askerlik hizmeti, savaş fotoğrafçılığı, korsanlık gibi sosyal konulara değiniyor. - Kansas-Nebraska Yasası, Lecompton Anayasası, Amerikan Kölelik Karşıtlığı Derneği gibi siyasi gelişmeleri aktarıyor. - Zenginliğin ve yapay bir ulus bilincinin, kölelik gibi derin ve yaralayıcı problemleri çözemediğini kanıtlıyor.

Diğer kitaplara göz atın