Aşk Bir Davaya Benzer - Timaş Yayınları

ask-bir-davaya-benzer-9789759161613.jpg

Aşk Bir Davaya Benzer

H. Nur Artıran, Hz. Muhammed Mustafa'nın âlemşümûl mesajını Mesnevî'nin hikmetli penceresinden takdim ediyor
Marka: Sufi Kitap
Kitaplık: Sufi Kitaplığı
Diziler: Tasavvuf Kültürü
Sayfa / Ebat: 334s. / 13,5x21
İlk ve Son Baskı: Temmuz’11 / Ekim’21
Baskı Sayısı: 12
Kapak Tasarım:
ISBN: 978-975-9161-61-3
Barkod: 9789759161613
Üst Başlık: MESNEVÎ SOHBETLERİ
260.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak
H. Nur Artıran, “Aşk Bir Davaya Benzer”de Mesnevî’den yola çıkarak Peygamber Efendimiz (sav), Şems-i Tebrizî, zikir, şükür, sabır, ibadetlerimizdeki asıl gaye, gözyaşlarımız acı ve ıstıraplarımızda gizlenen neşeli müjde, az yemenin-az konuşmanın-az uyumanın hikmeti, Efendimize sevdirilen koku, geçmiş ve geleceğimiz, ölüm ve ötesi gibi tüm hayatımızı şekillendiren çok önemli bahisleri kaleme alıyor. Mesnevî’nin ışığında yapılan yorumlar; ayet ve hadislerle teyit edilerek Kur’an ile Mesnevî arasındaki bağ açık bir şekilde gözler önüne seriliyor.

“Adını A’raf sûresi 172. ayetten ve Hz. Mevlânâ’nın bir Mesnevî beyitinden alan Aşk Bir Davaya Benzer isimli eser, kul olmanın temelini teşkil eden on sekiz bölümden oluşmaktadır. İlâhî olan bu ezel davasının kazanılması ‘AŞK’ kelimesinin içinde sırlanmıştır. ‘Kâf, Hâ, Ayn, Sad’ harflerinin ifade ettiği ledün mânâsı ile de kelama, sese, söze getirilip değerli okuyuculara armağan edilmiştir.”
Editörün görüşü
Neşredildiği 2011 yılından itibaren her yıl yeniden basılan bu eser, merhum Şefik Can Dede'nin ahir ömrüne yetişmiş ve rahle-i tedrisinde Mesnevî tedrisatı almış muhtereme Hayat Nur Hanım'ın imzasını taşıyor. Mesnevî okyanusundan nice ölümsüz hakikatleri parlak meseller ve misaller ışığında günümüzde hakikat arayışında olan insanlara takdim ediyor. Hem öyle takdim ediyor ki bugün binlerce insan bu güzel eserin dürbünüyle Mesnevî'yi ve Hz. Mevlânâ'yı tanıyor... İslam'ın gönüllere huzur veren geniş şehrahını sadece Müslüman Türk'e değil yetmiş iki millete duyuruyor...
En önemli cümle
Bu öyle bir aşktır ki hâlâ dalında açılmamış gonca kadar taze, semadan yeryüzüne düşen Hayy sırrı gibi canlı ve berrak, aldığımız nefes kadar bize yakındır.
Bu kitap neden önemli
Bu kitap müellifin Sertarik Şefik Can ve Tahirü'l-Mevlevî çizgisini yansıtması açısından son derece önemlidir. Mesnevî-i Şerif dersleriyle kitlelere ulaşan ve onların gönüllerinde taht kurmuş saygıdeğer H. Nur Artıran Hanımefendi'nin "kadın sufi" kimliğinin zekavet, zerafet ve nezaket tezahürleri satır aralarında fark edilebilir. Toplumsal cinsiyet, kadın erkek eşitliği gibi türlü kavramlarla ekseninden kaydırılmaya çalışılan fıtratın değişmez aynasında bir "kadın rehberin" nasıl da bir "er kişiye" dönüştüğü işte bu kitapta görülebilir.
Anahtar kelime
Mevlana, Mevlevilik, Şems-i Tebrizi, Kıssa, Şefik Can, Şerh, Aşk, Zikir, Sabır

Diğer kitaplara göz atın

Yeni
tasavvufun-zaferleri-9786259445151.jpg

Tasavvufun Zaferleri

Sufi Kitap
285.00 TL
Yeni
beyond-the-coral-reef-9786259445137.jpg

Beyond The Coral Reef

Muhyiddin Shakoor
Sufi Kitap
275.00 TL
gelenegin-pesinde-9786257949996.jpg

Geleneğin Peşinde

Mahmud Erol Kılıç
Sufi Kitap
175.00 TL