Ayasofya - Timaş Yayınları

ayasofya-9786050832426.jpg
INSTAGRAM PAYLAŞIMLARI
Ayasofya; geçmiş zamanların yaşayan ülkesi!
Marka: Timaş Tarih
Kitaplık: Tarih Kitaplığı
Diziler: İstanbul Tarihi
Sayfa / Ebat: 240s. / 13,5x21
İlk ve Son Baskı: Mart’20 / Mart’20
Baskı Sayısı: 1
Kapak Tasarım:
ISBN: 978-605-08-3242-6
Barkod: 9786050832426
Alt Başlık: Tarihin En Uzun Şiiri
75.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak

Ayasofya… Hem herkese ait hem hiç kimsenin… Bin 500 yıllık mabedin korosu ilk günkü gibi renkli ve İstanbullu. Bu dünya mirasını ayakta tutan sadece teknik öğeleri değil Bizans’ın ve Osmanlı’nın menkıbeleri aslında. Halkın hafızasında yaşayan Ayasofya renkleri, mozaiklerden mihraba, Ioustinianos’tan Fatih Sultan Mehmed’e birçok ismin, hayatın hâlâ değişmeyen dekoru aslında.

Bu eski zaman ülkesi için şüphesiz çok şey söylendi, yazıldı, çizildi. Şimdi de sanat tarihi birikimiyle Dr. Sedat Bornovalı, modası geçmeyen yekpare bir ânın seslerini derliyor, yapıyı mimari paletle boyuyor. Elinizdeki kitap, efsanelerin imbiğinden geçmiş, gerçeğin vizöründen bir Ayasofya fotoğrafı gösteriyor.  

Bornovalı’nın rehberliğinde Tarihin En Uzun Şiiri’ne dokunacak, mısraların saltanatına bakacaksınız.

Editörün görüşü
Öncelikle şu ayrımı yapalım: "Piyasa"daki Ayasofya kitapları ikiye ayrılıyor. İlk olarak hacimli, akademik çalışmalar, diğerleri ise "sırlar, gizemler" başlığı altında tevatüre dayalı neşriyatlar. Bornovalı, Ayasofya "efsane"sini gerçeğe indiriyor. Her iki yönü meczedip; ortaya hem referans verilecek hem de her düzeyden okurun ilgisini celp edecek tamamı renkli resimli bir eser ortaya koyuyor.
En önemli cümle
Ayasofya, geçmişten bugüne sarkıtılan bir rüya...
Bu kitap neden önemli
Sedat Bornovalı, ilk kitabı Boğaziçi'nin Tarih Atlası'yla gerek kısa zamanda tekrar baskıları gerek kendi popülaritesi ile tanınan bir isim. Kültür alanında derinlikli, nitelikli, akademik; ama aynı zamanda anlatısı akıcı bir Ayasofya tarihi kaleme alıyor.
Anahtar kelime
Tarih, Kültür Tarihi, Türk Tarihi, İstanbul, Ayasofya, Mimari, Bizans İmparatorluğu

Diğer kitaplara göz atın