Batak - Timaş Yayınları

batak-9786050847802.jpg
Nobel Ödüllü André Gide’den yazınsal üretim sancısı ve eylemsizliğe dair bir üstkurmaca…
Marka: Timaş Yayınları
Kitaplık: Edebiyat Kitaplığı
Diziler: Dünya Edebiyatı
Sayfa / Ebat: 112s. / 13,5x21
İlk ve Son Baskı: Temmuz’23 / Temmuz’23
Baskı Sayısı: 1
ISBN: 978-605-08-4780-2
Barkod: 9786050847802
75.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak
Batak, yazar başkahramanın sanatsal üretiminin sancısına, eylemsizliğine odaklanır. Bu kahraman çırpınan fakat ilerleyemeyen bir kişinin hikâyesini merkeze aldığı “Batak” adlı romanına çalışmaktadır. Bir bakıma Vergilius’un Tityre’ini anlatır; onunkine benzer bir tarlaya sahip ana karakter oradan çıkmak yerine, orada kalmaktan mutludur. Başkahramansa, romanının anlatıcısının aksine, münzeviden başka her şeydir. Dostlarıyla vakit geçirmekten keyif alır, Paris edebiyat dünyasında yazdığı kitabı anlatır, onların düşüncelerini dinler –ki bu pek de gurur verici değildir ve elbette bunlar kitabın bir parçası haline gelir. André Gide bir bakıma yazma sanatını ve çelişkilerini de ortaya koyar.
Batak, André Gide’in kendini hicvettiği tek eser, güçlü ve nitelikli bir üstkurmaca çalışması…
“André Gide, sade adı söylendiği zaman bir medeniyeti, bir kültürü en iyi taraflarıyla hatırlatan nadir insanlardandır.” –Ahmet Hamdi Tanpınar
Bu kitap neden önemli
- Pastoral Senfoni, Dar Kapı, Dostoyevski, Isabelle ve Mahsur Kadın’ın ardından Gide kitaplığımızda yerini alacak altıncı kitap olacak. - Çeviri alternatifi olarak az bulunan, Fransızca orijinalinden çeviri bir kitap. - Nobel Ödüllü André Gide’den kendi yazınıyla ve sanatsal üretimle ilişkisine dair bir üstkurmaca örneği.
Anahtar kelime
Fransa, Fransız Edebiyatı, Edebiyat, Kurmaca, Yazmak, Roman, Yazarlık, Eylemsizlik, Sanat

Diğer kitaplara göz atın