Bir Doktorun Kurtuluş Savaşı Hatıraları - Timaş Yayınları

bir-doktorun-kurtulus-savasi-hatiralari-9786050839210.jpg
TANITIM VİDEOSU
INSTAGRAM PAYLAŞIMLARI

Bir Doktorun Kurtuluş Savaşı Hatıraları

Türk Milleti'nin Ateşten Günlerinin Yüz Yıllık Hikâyesi...
Marka: Timaş Tarih
Kitaplık: Tarih Kitaplığı
Diziler: Hatırat
Sayfa / Ebat: 200s. / 13,5x21
İlk ve Son Baskı: Ağustos’21 / Ağustos’21
Baskı Sayısı: 1
Yayına Hazırlayan:
ISBN: 978-605-08-3921-0
Barkod: 9786050839210
Alt Başlık: İnkılap Senelerinde Anadolu'da
150.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak

“İngilizlerin şedid sansürüne binaen İstanbul gazetelerine Anadolu ve Rusya hakkında havadisler yazdırılmıyor, Anadolu ise havâdis ihtiyacını Sivas’ta bırakılmış küçük bir telsiz telefon ajansıyla teskin ediyordu. Sivas telsiz ajansı Ankara’ya heyetiyle birlikte naklolunduğu zamanlara kadar Bolşevik ileri harekâtı, Mısır, Hind, İrlanda ihtilalleri, Arabistan’daki birtakım imamların İngilizlere hücum ettiği haberleriyle vazifesini ifâya devam ediyordu.”

 

İstiklal Savaşı, Türk milletinin binlerce yıllık tarihinin en karanlık günlerini içeren mütareke döneminde Anadolu'nun bağrında filizlenen bir bağımsızlık ateşidir. Bir Doktorun Kurtuluş Savaşı Hatıraları adlı bu eser, Türk ordusunun bir ferdi olan Doktor Muzaffer Alatur'un gözünden bu dönemi tüm detaylarıyla önümüze seriyor. Ayrıca Millî Mücadele döneminde Türk milletinin içine düştüğü girdabı, işgaller karşısındaki tutumunu, Kuva-yı Milliye'nin teşkilatlanma sürecini, bu süreçte yaşanan sıkıntıları, düzenli ordunun kurulmasını ve Yunan ordusuna karşı adım adım verilen mücadeleyi ele alıyor. 26 Ağustos 1922 sabahı topçu birliklerinin ateşiyle kopan Türk fırtınasının, son Yunan askerinin 9 Eylül'de Anadolu topraklarını terk etmesiyle dinmesine kadar geçen süreci tanığının gözünden anlatan bu çalışma, modern Türkiye tarihine çok önemli bir katkı sağlıyor.

Bir doktorun arşivde saklı kalmış defterinin izinde, Kurtuluş Savaşı’nın aradan 100 yıl geçse de eskimeyen hikâyesine tanıklık edeceksiniz…

Editörün görüşü
Askeri Tıbbiye mezunu bir doktor olan Muzaffer Alatur, Birinci Dünya Savaşı'nın ardından katıldığı Milli Mücadele'nın bütün evrelerini tüm detaylarıyla ve farklı bir bakış açısıyla okuyucuların gözlerinin önüne sermektedir.
En önemli cümle
26/27 Ağustos 38 tarihinde bütün kıtaat ileri siperlere yaklaşmış ve fecr ile beraber ilk Türk taarruzu başlamıştı.
Bu kitap neden önemli
Bu kitap, Anadolu topraklarında işgalci güçlere karşı verilen Milli Mücadele'nin yüzüncü yıllarını yaşadığımız bu dönemde, Türk İstiklal Savaşı'nı, kültürlü bir askerin gözünden farklı bir bakış açısıyla takip etmemize imkan verdiği için oldukça önemlidir. Çanakkale Savaşlarına da katılmış olan Dr. Muzaffer Bey, Birinci Dünya Savaşı'nın ardından İstanbul'a dönünce işgal altındaki İstanbul'dan ayrılıp Anadolu'ya geçmiştir. Bir süre sonra yeni kurulan orduya katılan Dr. Muzaffer Bey, Türk İstiklal Savaşı'nın bütün safahatını tüm ayrıntılarıyla ordunun içindeki bir yedek subay olarak ortaya koymaktadır.
Anahtar kelime
Türk Tarihi, Yakın Türkiye Tarihi, Kurtuluş Savaşı, Milli Mücadele, Kuva-yı Milliye, Sakarya Savaşı, Doktor, Hatırat, Askerî Tarih, Savaş Tarihi

Diğer kitaplara göz atın