Boğaziçi'nin Tarih Atlası - Timaş Yayınları

bogazicinin-tarih-atlasi-9786050828733.jpg
Popüler
INSTAGRAM PAYLAŞIMLARI

Boğaziçi'nin Tarih Atlası

Boğaz'ın Serin Sularında Mavi Bir Yolculuk!
Marka: Timaş Tarih
Kitaplık: Tarih Kitaplığı
Diziler: İstanbul Tarihi
Sayfa / Ebat: 280s. / 13,5x21
İlk ve Son Baskı: Ağustos’18 / Temmuz’21
Baskı Sayısı: 4
ISBN: 978-605-08-2873-3
Barkod: 9786050828733
Alt Başlık: Boğaziçi'nin Tarih Atlası
90.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak

İki kıtayı birleştirmek, üç imparatorluğun ağırlığını omuzlarında taşımak şimdiye kadar tek bir şehre kısmet oldu. İstanbul ve Boğaziçi Antik dönemden bugüne çevresindeki tüm siyasi yapıların gözdesi, birçok medeniyetin uğrağı oldu. Bundan 2500 yıl önce Perslerin sandalları birbirine bağlayarak “İlk Boğaz Köprüsü”nü yaptıkları yer de burasıydı, Latinlerin Bizans’tan devraldığı yer de burası, Fatih’in o görkemli fethine sahne olan da, 1624’ün bir Temmuz sabahında ansızın Tarabya kıyılarına çıkan Kazak akınıyla şaşkınlığa düşen de…

Kendisi de bir Boğaz çocuğu olan sanat tarihçisi Dr. Sedat Bornovalı, dünyada bir örneği daha olmayan Boğaziçi’nin her iki yakasına sıralanmış tarihî ve kültürel mirası tadına doyulmaz bir incelikle ve zengin görseller eşliğinde anlatıyor. Rotasını Evliya Çelebi’nin o meşhur rüyasında “Seyahat ya Resulallah” dediği Ahi Çelebi Camii’nin önündeki Yemiş İskelesi’nden başlatıyor; her iki yakadaki tarihî yapıları, yalıları, görkemli camileri, çağdaş mimarlık arayışlarını, hatta hikâyesi olan apartmanları sırayla anlatarak Kavaklar’a kadar uzanıyor; Bebek’ten, Galata’dan, Kanlıca’dan, Beykoz’dan, Kandilli semaları ve Aşiyan yollarından ses verip Kız Kulesi’nde sonlanan mavi bir tarih yolculuğuna çıkarıyor.

Editörün görüşü
Yazar, İstanbul ve Boğaziçi denildiğinde akla ilk gelen rehberlerden. Kitap, İstanbul ve Boğaziçi hakkında şimdiye kadar bilinmeyen birçok bilgiyi ve görseli ihtiva etmesi açısından literatürde çok önemli bir boşluğu dolduracak ve okurun tek bir kitapla Boğaziçi turu yapmasını sağlayacak.
En önemli cümle
"İstanbul Boğazı veya Boğaziçi yüzyıllar boyunca, resimlerle, şiirlerle, şarkılarla andığımız, romantik, bazen nostaljik güzelliklerin mekânı olarak ön plana çıktıysa da bütün bu kültür mirasının arkasında asıl belirleyici olan, bu bölgenin fizikî coğrafyasıdır."
Bu kitap neden önemli
Eser, sanat tarihçisi, restoratör ve kendisi de bir Boğaziçi çocuğu olan Sedat Bornovalı tarafından kaleme alındı. 100'e yakın orijinal görselin süslediği kitap sunduğu dikkat çekici ayrıntılarla okuru tadına doyulmaz bir Boğaz yolculuğuna çıkarıyor. Belki her gün önünden geçtiğimiz ama hikâyesine vakıf olmadığımız eser ve binaları tanıtarak bizi şehre, şehri bize ait kılıyor. Bu renkli ve fotoğraflı kitabı eline aldığınızda, anlatılanlar eşliğinde bireysel olarak Boğaz turuna çıkacaksınız.
Anahtar kelime
Tarih, İstanbul, Erguvan, Kültür Tarihi, Boğaziçi, Mimari, Gezi

Diğer kitaplara göz atın

Yeni
Popüler
devrim-gunlerinde-trabzon-9786050844788.jpg

Devrim Günlerinde Trabzon

Selim Ahmetoğlu
Timaş Tarih
90.00 TL
Yeni
Popüler
bir-dervis-yolculuga-cikar-bir-daha-donmemek-uzere-9786050844634.jpg

Bir Derviş Yolculuğa Çıkar, Bir Daha Dönmemek Üzere

Timaş Tarih
65.00 TL