Çok Hisseden Çocuk - Timaş Yayınları

cok-hisseden-cocuk-9786050844993.jpg
Yeni

Çok Hisseden Çocuk

Dünyaca Ünlü Bir Nörobilimci ve Oğlunun Otizme Bakışı Değiştiren Öyküsü
Marka: Timaş Yayınları
Kitaplık: Psikoloji Kitaplığı
Diziler: Psikoloji
Sayfa / Ebat: 272s. / 13,5x21
İlk ve Son Baskı: Haziran’22 / Haziran’22
Baskı Sayısı: 1
ISBN: 978-605-08-4499-3
Barkod: 9786050844993
Üst Başlık: Dünyaca Ünlü Bir Nörobilimci ve Oğlunun Otizme Bakışı Değiştiren Öyküsü
85.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak
Henry Markram, nörobilimin Elon Musk’ıdır. Beynin süper bilgisayar modelini inşa etmek için çalışan “Blue Brain Project”in arkasındaki isimdir. Onu beynin gizemli dünyasını büyük bir hırsla çözmeye iten motivasyon kaynağı ise son derece kişiseldir: Otizmli oğlu Kai.
Markram, Kai doğduğunda da dünyanın en ünlü beyin araştırmacılarından biriydi. Ancak Kai’yle birlikte her şey değişti. Kai’ye otizm teşhisi konulmasıyla Markram’ın çalışmaları yeni bir odak kazandı ve bu sayede bilim dünyasının otizme bakışını kökten değiştiren çalışmalar ortaya çıkmaya başladı. 
Otizmin empati eksikliği olduğuna dair bilimsel fikir birliği, Markram'ın oğluyla ilgili deneyimiyle uyuşmuyordu. Çünkü Kai gibi insanlar az değil, çok daha fazla “hissediyorlardı”. Duyuları bu dünya için fazla hassastı. Öyleyse o güne kadar bilim dünyasında hakim olan anlayışın sarsılması ve uygulanan tedavinin kökten değişmesi gerekiyordu.
Çok Hisseden Çocuk, Henry Markram ve oğlu Kai’nin çaresizlik, hırs, tutku ve inançla dolu öyküsü. 
 
Editörün görüşü
Otizmin doğasını ve otizmli bir bireye yaklaşımın nasıl olması gerektiğini kökten değiştirecek, ufuk açıcı bir çalışma.
En önemli cümle
Otizmli insanlar için her yer gurbettir.
Bu kitap neden önemli
- Son on yılda otizm tanısı alan çocukların sayısı müthiş bir hızla artıyor. Otizm giderek daha yaygın bir problem haline geliyor. Bu kitap otizmin ne olduğuna dair bakışı kökten değiştiren bir gerçek yaşam öyküsüne dayanıyor. - Hikayenin taraflarından biri dünyanın en çok tanınan beyin araştırmacılarından biri ve yaptığı bilimsel çalışmalar bu konuda son derece ufuk açıcı. - Otizmle ilgili farkındalık ve ailelerin desteklenmesi açısından sürece katkı sağlayacak bir çalışma.

Diğer kitaplara göz atın