Doğu'nun Ve Batı'nın Büyük Sultanı Alparslan - Timaş Yayınları

dogunun-ve-batinin-buyuk-sultani-alparslan-9786050832280.jpg
TANITIM VİDEOSU
INSTAGRAM PAYLAŞIMLARI

Doğu'nun Ve Batı'nın Büyük Sultanı Alparslan

Doğu'nun ve Batı'nın Büyük Sultanı Hiç Böyle Anlatılmamıştı!
Marka: Timaş Tarih
Kitaplık: Tarih Kitaplığı
Diziler: Selçuklular Tarihi
Sayfa / Ebat: 248s. / 13,5x21
İlk ve Son Baskı: Ocak’20 / Ocak’20
Baskı Sayısı: 1
ISBN: 978-605-08-3228-0
Barkod: 9786050832280
175.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak

İslâm âleminin tıkanmışlık hali yaşadığı bir dönemde ortaya çıkan Selçuklularla birlikte İslâm dünyası siyasî birliğini temin etmiş, Sünnî İslâm anlayışı toplumsal hayatın merkezini oluşturmaya başlamış ve bir sonraki aşamada Türklerin kudretli eliyle Hristiyan dünyasına galebe çalmıştır.

Selçukluların tarihî rolü, Malazgirt’te kazandıkları zaferle zirve noktasına erişmiş, Türk-İslâm tarihindeki belirleyici konumları bir anlamda mühür gibi tarihe kazınmıştır. Bu noktada, Stefan Zweig’ın ifadesiyle “insanlığın yıldızının parladığı an”da tarih sahnesine çıkan Sultan Alparslan’a müstakil bir parantez açılmalıdır. Bizans’ı dize getirip Anadolu’nun kapılarını Türklere açan Sultan Alparslan, aynı zamanda İslâm tarihindeki tıkanmanın önünü de açan isimdir. Dokuz yıllık kısa saltanat döneminde, izlerini dokuz yüzyıl boyunca takip edebildiğimiz muazzam bir eser ortaya koyan Sultan Alparslan, tarihin kilidini açmış, “Gordion’un Düğümü”nü kesmiştir.

Selçuklu tarihi alanında yaptığı dikkat çekici çalışmalarla bilinen Mustafa Alican, Doğu’nun ve Batı’nın Büyük Sultanı Alparslan adını verdiği kitabında, akademik bir altyapıya dayanarak tarihin gördüğü en büyük hükümdarlardan birinin baş döndürücü hayat hikâyesini tek solukta okunacak roman tadında bir üslupla anlatıyor.

Editörün görüşü
Kitap, Selçuklu Tarihi alanında birçok çalışmaya imza atmış genç akademisyen Mustafa Alican'ın kaleminden Anadolu’nun kapılarını Türklere açan Sultan Alparslan’ı adeta bir roman üslubuyla anlatıyor.
En önemli cümle
Sultan Alparslan’ın sahneye çıkışı, “insanlık tarihinde yıldızın parladığı anlar"dandır.
Bu kitap neden önemli
Kitap, Anadolu’nun kapılarını Türklere açan Sultan Alparslan’ı adeta bir roman üslubuyla anlatan çok iyi, biyografik bir çalışma. Sultan Alparslan üzerine son zamanlarda çok eser yazıldı ama hepsi gayet akademik üslupla yazılmış çalışmalar. Bu eser, genciyle yaşlısıyla her statüdeki tarih meraklısını içine alan yazım üslubuyla diğer çalışmalardan farklı. Yazar Mustafa Alican Muş Alparslan Üniversitesi’nde akademisyen, aynı zamanda Selçuklu Tarihi alanında yaptığı kaliteli yayınlarla bilinen, bu alanda daha uzun seneler kalem oynatacak iyi bir isim.
Anahtar kelime
Tarih, Çağrı Bey, Tuğrul Bey, Gazneliler, Selçuklular, Selçuklu Tarihi, Sultan Alp Arslan, MELİK ŞAH

Diğer kitaplara göz atın