Edebiyat Tarihi Yazıları - Timaş Yayınları

edebiyat-tarihi-yazilari-9786256767058.jpg

Edebiyat Tarihi Yazıları

Kitabın Kitabını Yazan Prof. Dr. İsmail E. Erünsal'in Kaleminden Arşiv Kayıtları, Yazma Eserler ve Kayıp Metinler Odağında Osmanlı Edebiyat Tarihi Yazımına Katkılar!
Marka: Timaş Tarih
Kitaplık: Tarih Kitaplığı
Diziler: Kültür Tarihi
Sayfa / Ebat: 704s. / 16x24
İlk ve Son Baskı: Ocak’24 / Ocak’24
Baskı Sayısı: 2
ISBN: 978-625-6767-05-8
Barkod: 9786256767058
Üst Başlık: Arşiv Kayıtları, Yazma Eserler ve Kayıp Metinler
350.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak

Hiçbir şair ve sanatın herhangi bir dalıyla ilgilenen hiçbir sanatçı yalnız başına değerlendirilemez. Onun önemi ve itibarı kendinden önce gelmiş şair ve sanatçılarla olan irtibatının tespit edilmesiyle anlaşılır. Onu tek başına değerlendiremezsiniz. Onu farklılıkları ve benzerliklerini tespit için ölüler arasına yerleştirmeniz gerekir.

T. S. Eliot

Bu eser, kitap ve kültür tarihi, arşivcilik ve kütüphanecilik alanlarında öncü ve ufuk açıcı çalışmalarıyla tanınan Prof. Dr. İsmail E. Erünsal’ın muhtelif zamanlarda yazdığı edebiyat üzerine makalelerinin gözden geçirilmiş hȃllerini bir araya getiriyor. Birinci elden sayısız arşiv kayıtlarının yanı sıra, ihmal edilen, bilinmeyen veya kaybolduğu düşünülen eserlerin incelenerek değerlendirildiği bu kitapta, Osmanlı dönemi Türk edebiyatının çok çeşitli yönleri okuyucuya sunulmaktadır. Özellikle ele alınan arşiv kayıtları, bizlere şairler ve bağlı oldukları edebî-kültürel ortam hakkında yepyeni fikirler öne sürme ve değerlendirmeler yapma imkânı vermektedir.

Erünsal’ın bu kitabı, Osmanlı edebî kültürü üzerine yeni bilgiler, yaklaşımlar ve açılımlar sunan toplam 26 makaleyi içermektedir. Arşiv Kayıtları, Yazma Eserler ve Kayıp Metinler’e odaklanan bu makaleler, Osmanlı Edebiyatı’yla ilgili temel kaynaklarda bulunan bilgileri “düzeltme”, “genişletme” ve “yeniden değerlendirip yorumlama” yoluyla konunun uzmanlarına ve meraklılarına yeni bir bakış açısıyla sunmakta, yeni ufuklar açmakta aynı zamanda Osmanlı kültür hayatını meydana getiren farklı alanlar arasındaki ilişkileri ve geçişleri titizlikle gözler önüne sermektedir. Derleme bu açıdan hem belli konuları derinlemesine tahlil etmekte hem de Osmanlı kültür ve toplum hayatını bütüncül bir bakışla ele almaktadır.

En önemli cümle
Hiçbir şair ve sanatın herhangi bir dalıyla ilgilenen hiçbir sanatçı yalnız başına değerlendirilemez. Onun önemi ve itibarı kendinden önce gelmiş şair ve sanatçılarla olan irtibatının tespit edilmesiyle anlaşılır. Onu tek başına değerlendiremezsiniz. Onu farklılıkları ve benzerliklerini tespit için ölüler arasına yerleştirmeniz gerekir. T. S. Eliot
Bu kitap neden önemli
Bu eser, kitap tarihi, kütüphanecilik ve kültür tarihi çalışmaları açısından Türkiye’nin yetiştirdiği en önemli akademisyenlerden biri olan İsmail E. Erünsal tarafından kaleme alınan uzun soluklu bir çalışmanın nihayete ermiş halidir. Birinci elden tarihi kaynakların kullanıldığı, orijinal ve el değmemiş malzemelerden yola çıkarak binlerce belge gözden geçirilip tarihî bir veri olarak süzüldükten sonra kaleme alınmış bu eserde, Osmanlı dönemi Türk edebiyatını merkeze alan araştırmalar okuyucuyu karşılayacak. Ele alınan arşiv kayıtları, bizlere şairler ve bağlı oldukları edebî-kültürel ortan hakkında yepyeni fikirler öne sürme ve değerlendirmeler yapma imkânı sunmaktadır. Prof. Dr. Erünsal’ın Arşiv Kayıtları, Yazma Eserler ve Kayıp Metinler’e odaklanan makaleleri Osmanlı Edebiyatı’yla ilgili temel kaynaklardaki bilgileri “düzeltme”, “genişletme” ve “yeniden değerlendirip yorumlama” yoluyla konunun uzmanlarına ve meraklılarına yeni fırsatlar sunmakta, yeni ufuklar açmakta aynı zamanda Osmanlı kültür hayatını meydana getiren farklı alanlar arasındaki ilişkileri ve geçişleri titizlikle gözler önüne sermektedir. Derleme bu açıdan hem belli konular üzerine derinlemesine tahliller içermekte hem de Osmanlı kültür ve toplum hayatını bütüncül bir bakışla ele almaktadır.
Anahtar kelime
KİTAP KÜLTÜRÜ, Kültür Tarihi, Edebiyat Tarihi, Arşiv Vesikaları, Kayıp kitaplar, Şairler, Şair biyografileri, Kütüphane

Diğer kitaplara göz atın

Yeni
bozkirin-asenalari-turk-tarihinde-kadin-liderler-9786256767218.jpg

Bozkırın Asenaları: Türk Tarihinde Kadın Liderler

Timaş Tarih
225.00 TL