edirne-ve-gezi-rehberi-9786050823356.jpg

Edirne Ve Gezi Rehberi

Talha Uğurlel'in Rehberliğinde Balkanların Başkenti Edirne
Marka: Timaş Tarih
Kitaplık: Tarih Kitaplığı
Diziler: Popüler Tarih
Sayfa / Ebat: 264s. / 13,5x21
İlk ve Son Baskı: Temmuz’16 / Temmuz’16
Baskı Sayısı: 3
ISBN: 978-605-08-2335-6
Barkod: 9786050823356
Alt Başlık: Osmanlı'nın Ustalık Eseri
32.50 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak

 

Yediden yetmişe herkese ulaşan ve tarihi günümüze taşıyan üslubuyla göz dolduran Talha Uğurluel, Osmanlı’nın Ustalık Eseri Edirne ve Gezi Rehberi kitabıyla, yıllarca Osmanlı’ya başkentlik yapmış ve birçok padişah yetiştirmiş Edirne’yi sokak sokak anlatıyor.

 

Eğer bilerek ve hissederek Edirne’yi adımlayabilirsek, Edirne’de döktürdüğü topları İstanbul önlerine taşımakta olan Fatih’in askerlerinin seslerini duyabilir, konaklarda Osmanlı hanımlarının muhteşem ahlaki seciyelerini gören Lady Montagu’nun ülkesine yazdığı mektuplarda, “Orada cennetten bir zaman dilimi yaşadım” sözlerini işitebilir ve Yeni Saray’ın yıkıntıları arasında Osmanlı’nın son dönemlerini yaşayabilirsiniz...

 

Rüstem Paşa’nın kervansarayı, Çelebi Mehmed’in bedesteni, III. Murad’ın arastası ve Semiz Ali Paşa’nın çarşılarıyla Osmanlı’da ticari yapılar zincirinin bütün halkaları bu şehirde kendini göstermektedir. Bulgar kuşatması altındaki Edirne’yi müdafaa eden Şükrü Paşa’ya, “Şehri sadece on beş gün koru,” demelerine rağmen, bu kahraman şehir tam beş buçuk aylık muhteşem bir müdafaayla kendisini muhafaza etmesini bilmiştir. Kıyık ve Hıdırlık Tabyaları bu kahramanlığın şahitleri olarak hâlâ gezilmektedir.

 

Meriç, Ekmekçioğlu, Saraçhane, Kanuni, Fatih, Yıldırım, Bayezid ve Mihail Gazi Köprüleri ile bu şehir yüzyıllardan beridir Anadolu’yu Avrupa’ya bağlayan büyük bir köprüdür. Kırkpınar güreşlerinden talikasına, badem ezmesinden aynalı süpürgesine, ciğerinden köftesine Osmanlı’nın Ustalık Eseri Edirne ve Gezi Rehberi’nde gezeceğiniz, göreceğiniz çok şey var.

 

 

 

Editörün görüşü
Talha Uğurluel, yaptığı televizyon ve radyo programlarıyla geniş kitlelere hitap eden bir isim. Kültür Bakanlığı'nın kokartlı rehberi olarak yurt içinde şehir şehir, yurt dışında ülke ülke kültür turları düzenliyor. Ayrıca bu turlara ek olarak Şahıs Konferansları ve Ülke Konferansları (Yemen, Mısır, Kudüs, Bosna, Macaristan) vermektedir.
En önemli cümle
Avrupa ve Asya kıtalarını birbirine bağlayan stratejik bir noktada bulunan Edirne, Anadolu ve Balkanlar arasındaki ticari kervanlar ve devletler arası istila hareketlerinde devamlı kullanılagelmiştir
Bu kitap neden önemli
Hem tarihçi, hem de gezi rehberi kimliğiyle binlerce insana hitap eden Talha Uğurluel'in kaleminden... Osmanlı'ya başkentlik yapmış, birçok tarihî eserin bulunduğu Edirne'nin tarihi. Tamamı renkli, harita ve çizimlerle desteklenmiş gözalıcı tasarım. Meraklısı için sokak sokak, kolay anlaşılır şekilde hazırlanmış gezi rehberi. Edirne'nin tarihine ve tarihî eserlerine dair can alıcı birçok anekdot.
Anahtar kelime
Tarih, Gezi, Rehber, Edirne, Selimiye Camii, Edirne Camiileri, Edirne Hanları, Edirne Köprüleri, Edirne'Nin Tarihî Mekânları

Diğer kitaplara göz atın