Elmalılı Hamdi Yazır İle Kur'an Sohbetleri - Timaş Yayınları

elmalili-hamdi-yazir-ile-kuran-sohbetleri-9786050844320.jpg

Elmalılı Hamdi Yazır İle Kur'an Sohbetleri

Hayatta yol almak istiyorsan yükünü azaltacaksın.
Marka: Timaş İnanç
Kitaplık: İnanç Kitaplığı
Diziler: Din İnceleme Araştırma
Sayfa / Ebat: 280s. / 13,5x21
İlk ve Son Baskı: Mart’22 / Mayıs’23
Baskı Sayısı: 4
Kapak Tasarım:
Yayına Hazırlayan:
ISBN: 978-605-08-4432-0
Barkod: 9786050844320
200.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak

 

“Kur'an insanın Rabbiyle, alemle ve diğer insanlarla ilişkilerinden bahseden bir kitaptır.”

Elmalılı Hamdi Yazır 

“Kur’an öyle bir nimettir ki bizi, inançlarımız, nihai hedeflerimiz ve hakikat konusundaki algılarımız hususunda yanılmaktan korur.” diyor Fatma Bayram. 35 yıllık vaizelik hayatı boyunca okudukça Elmalılı'nın mantığının sağlamlığına, bir konuyu dört başı mamur bir şekilde ele alışına, hukukçu olmasına rağmen felsefî, kelâmî tartışmaları derinlemesine analiz edip kişisel kanaatini cesurca ortaya koymasına, dili ustalıkla kullanmasına ve tefsirin yazıldığı dönemin ağır şartlarının temel kavram ve hükümlerini etkilememesine hayran kaldığı Hak Dini Kur’an Dili tefsirini camilerin hanım cemaatine, Osmanlıca tefsir metinlerini sadeleştirip hayatın içinden örneklerle zenginleştirerek kendine has üslubuyla anlattı; o anlattıkça dinleyenler de kendisi gibi bu dile aşina oldu, aşina oldukça sevdi, sevdikçe Kur’an’la olan hakikat bağları güçlendi. Bu gayret şimdilerde sosyal platformlarda ilk günkü heyecan ve dikkatle devam ediyor.

Elmalılı Hamdi Yazır ile Kur’an Sohbetleri, Rabbini tanımaya ve O’nu muhtaç gönüllere anlatmaya vakfedilen bir ömrün, 1986 yılından beri bir kanaviçe gibi ilmek ilmek işlenen, işlendikçe zerafeti daha da ortaya çıkan meyvesidir.

Editörün görüşü
Bir Vaize’nin Hak Dini Kur’an Dili tefsirini orijinal dilinden okuyup anlama ve anlatma gayreti, bu konudaki aşk ve şevki adeta kitabın satırlarına sinmiş. En girift meselelerin hayatın içinden örneklerle anlaşılır hale getirilmesi, uzun yıllar boyunca cami cemaatlerinin Kur’an’a olan yaklaşımını olumlu yönde dönüştürmüş. Bu da kitapta anlatılan Kur’anî hakikatlerin cami cemaatiyle sınırlı kalmayıp çok daha geniş kitlelere ulaşacağına dair ümit vadediyor.
En önemli cümle
Kur’an öyle bir nimettir ki bizi, inançlarımız, nihai hedeflerimiz ve hakikat konusundaki algılarımız hususunda yanılmaktan korur.
Bu kitap neden önemli
Hak Dini Kur’an Dili, Batılılaşma sürecinin en problemli döneminde yaşamış çok yönlü bir müderris olan Elmalılı Hamdi Yazır’ın, resmî talep üzerine söz konusu süreçte yaşanan gelişmelerin İslam üzerinde yarattığı tartışmalara, ortaya çıkardığı dinî problem ve ihtiyaçlara Kur’an ve tefsiri açısından bir çözüm ve cevap olmak üzere hazırladığı, tahrip edilen İslamî değerleri modern bilgilerle hazırlanmış yeni kalıplar içinde yerli yerine oturtma mücadelesi veren bir tefsir olarak dikkate değer bir çalışmadır. Elmalılı Hamdi Yazır ile Kur’an Sohbetleri, DİB’de görevli bir Vaize’nin, Elmalılı Hamdi Yazır'ın Hak Dini Kur'an Dili tefsirini orijinal dilinden okuyup anlamak ve anlatmak için 35 yıldır sarf ettiği emek ve gayreti, meseleleri izah tarzını ve her seviyedeki muhatabının nabzını tutabildiğini göstermesi açısından da önemli bir kitap.
Anahtar kelime
Elmalılı, Tevhid, Kuran, Tefsir, Hz. Muhammed (sav)

Diğer kitaplara göz atın

Yeni
bir-imtihandir-dunya-9786259424231.jpg

Bir İmtihandır Dünya

Soner Duman
Timaş İnanç
150.00 TL
Yeni
kalbin-donusumu-9786259424224.jpg

Kalbin Dönüşümü

Nesibe Küçük Cansever
Timaş İnanç
200.00 TL
bakara-suresi-sohbetleri-2-9786050847895.jpg

Bakara Suresi Sohbetleri 2

Nouman Ali Khan
Timaş İnanç
200.00 TL