Empusyon - Timaş Yayınları

empusyon-9786050848670.jpg
Yeni
Olga Tokarczuk’un Nobel Ödülü’nden sonraki ilk romanı: Empusyon
Marka: Timaş Yayınları
Kitaplık: Edebiyat Kitaplığı
Diziler: Dünya Edebiyatı
Sayfa / Ebat: 352s. / 13,5x21
İlk ve Son Baskı: Nisan’24 / Nisan’24
Baskı Sayısı: 1
Tercüman:
Kapak Tasarım:
ISBN: 978-605-08-4867-0
Barkod: 9786050848670
Üst Başlık: Görbersdorf tedavisine ilişkin bir gerilim romanı
Orijinal Dil: Lehçe
275.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak
Eylül 1913. Birinci Dünya Savaşı arifesinde tüberkülozdan mustarip Mieczysław Wojnicz tedavi amaçlı Görbersdorf kasabasındaki bir sağlık merkezine, Avrupa’nın dört bir yanından hastaları ağırlayan Beyler Konukevi’ne gelir. Her gün hastalarla yemek salonunda toplanıp dönemin büyük meselelerini tartışırlar: Savaş çıkacak mıdır? Monarşi mi yoksa demokrasi mi daha iyidir? Şeytanlar var mıdır? Kadınlar doğuştan aşağı varlıklar mıdır? Bu sırada konukevinde ve çevresinde tuhaf şeyler ardı ardına yaşanmaktadır. Birileri ―ya da bir şey― onları izliyor, bu kapalı dünyaya sızmaya çalışıyordur. Erkekler konukevinin çevresinde yaşanmış tuhaf olayları dinledikçe günbegün korkularına yenik düşerler. Wojnicz hem kendi gerçeklerini hem de dört yanını kuşatan uğursuz güçlerin gizemini çözmeye çalışırken onların bir sonraki hedeflerini çoktan seçtiklerini fark etmez.
Olga Tokarczuk okurunu ilk sayfasından itibaren yükselen ritmi ve gerilimiyle merak uyandırıcı, büyülü ―yer yer rüya gibi― bir yolculuğa çıkarırken insan varoluşunun temel sorunlarını ve toplumsal cinsiyet rollerini masaya yatırıyor. Büyülü Dağ’ın yayımlanmasından bir asır sonra Olga Tokarczuk, Thomas Mann’ın topraklarını yeniden ziyaret ediyor ve doğa-insan, yaşam-ölüm gibi izlekleri felsefesiyle harmanlayarak bu topraklara sahip çıkıyor.
Empusyon, Olga Tokarczuk’un Nobel Ödülü’nden sonra merakla beklenen ilk romanı…
 
“Muhteşem bir yazar.” ―Svetlana Alexievich
“Tokarczuk ile birlikte, Nobel sadece bir kadın yazarı seçmedi, yüzyılının sesini seçti. Olga Tokarczuk, şiirsel üslubu ve akılda kalan hikâyeciliğiyle dönemine iz bırakan bir yazar.” ―Didier Jacob, L’Obs
Empusyon, sadece kadın şovenizminin bir eleştirisi olarak değil, aynı zamanda modern toplumlarda dayatılan toplumsal cinsiyet rolleri aracılığıyla insanları hâlâ damgalayan baskı biçimlerinin bir eleştirisi olarak da okunabilir. Bu roman, okuru kendini güvende hissetmeye alışkın olduğu alanların çok ötesine taşıyan bir hayal dünyasına davettir.” ―Onet Kultura
Bu kitap neden önemli
- Olga Tokarczuk’un Nobel Ödülü’nden sonra kaleme aldığı ilk roman. - Kitabın hakları 21 ülkeye satıldı. - Sür Pulluğunu Ölülerin Kemikleri Üzerinde, Kadimzamanlar ve Diğer Vakitler ve Son Hikâyeler’den sonra Olga Tokarczuk’tan yayımlayacağımız dördüncü roman. - Olga Tokarczuk, Nobel Edebiyat Ödülü ve Uluslararası Booker Ödülü’nün yanı sıra Nike Edebiyat Ödülü, Koscielski Edebiyat Ödülü ve Almanya-Polonya Uluslararası Köprü Ödülü’ne layık görüldü. - Olga Tokarzcuk, eserleri yabancı dile en çok tercüme edilen Polonyalı yazar arasında. - Doğa-insan, kadın-erkek, ölüm-yaşam çatışmalarını merkeze alan, tema ve atmosfer bağlamında Thomas Mann’ın Büyülü Dağ’ından izler taşıyan Empusyon çağdaş dünya edebiyatının en önemli örneklerinden biri olarak karşımızda.
Anahtar kelime
Yaşam, Ölüm, Hastalık, Birinci Dünya Savaşı, Avrupa, Doğa, İnsan, Roman, Nobel Ödülü, Kara Mizah

Diğer kitaplara göz atın