Fatih'in Entelektüel Portresi - Timaş Yayınları

fatihin-entelektuel-portresi-9786050847413.jpg

Fatih'in Entelektüel Portresi

Ömrünü Osmanlı kültür tarihinin yazımına adayan Prof. Dr. İsmail E. Erünsal’ın kaleminden Fatih Sultan Mehmed'in entelektüel portresi!
Marka: Timaş Tarih
Kitaplık: Tarih Kitaplığı
Diziler: Kültür Tarihi
Sayfa / Ebat: 128s. / 13,5x21
İlk ve Son Baskı: Mayıs’23 / Mayıs’23
Baskı Sayısı: 1
ISBN: 978-605-08-4741-3
Barkod: 9786050847413
Üst Başlık: Merakları, Kitapları ve Kütüphanesi
135.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak

Fatih Sultan Mehmed, 1453 yılında İstanbul’u fethettiğinde kurmak istediği dünya imparatorluğunun başkentini aynı zamanda bir kültür merkezi haline getirmeyi amaçlıyordu. Çok genç yaşta Doğu ve Batı kültürüne hâkim olan Fatih, bir yandan İslâm bir yandan da eski Yunan ve Roma’nın kültür mirasıyla yakından ilgileniyordu. Her gün Büyük İskender’in hayatını dinleyen, dönemin ulemasının dinî konularda yaptığı sohbetlere katılan, kütüphanesi için İlyada Destanı’nın bir nüshasını hazırlatan, “din ve felsefe münasebetleri” konusundaki önemli iki âliminden birer eser yazmalarını isteyen aynı Fatih’tir. Topkapı Sarayı’nda kurduğu kütüphanede İslâm dininin ve kültürünün en önemli kaynakları yanında Grekçe, Latince, Ermenice, Süryanice, İtalyanca ve İbranice yazılmış yazma eserler de mevcuttu.

 

Prof. Dr. İsmail E. Erünsal, Fatih’in Entelektüel Portresi’nde hiçbir Osmanlı padişahı ile kıyaslanamayacak bu büyük hükümdara, ilgilerini, meraklarını ve kütüphanelerini merkeze alarak yakından bakmayı deniyor.

 

En önemli cümle
Fatih’in şahsında Türk, İran, İslâm ve Roma hükümdarlık geleneklerini birleştiren “Osmanlı padişahı” doğmuştur.
Bu kitap neden önemli
Bu eser, kitap tarihi, kütüphanecilik ve kültür tarihi çalışmaları açısından Türkiye’nin yetiştirdiği en önemli akademisyenlerden biri olan İsmail E. Erünsal tarafından kaleme alınmış ve sosyal medyada oldukça etkin bir kalem olan Halil Solak’ın tarafından da yayına hazırlanmıştır. Erünsal bu çalışmasında, İstanbul’u fethederek imparatorluğun gerçek kurucusu olma vasfını kazanan Fatih Sultan Mehmed’in entelektüel dünyasına mercek tutuyor. Fatih Sultan Mehmed nasıl bir eğitimden geçti? Kaç lisan biliyordu? Kütüphanelerinde hangi kitaplar vardı? Hangi ilim dallarına özel ilgisi vardı? Avnî mahlasıyla yazdığı şiirlerin bulunduğu eser şimdi nerede? Tüm bu soruların cevapları ve daha fazlası… Normal kitap ebadında, tamamı renkli resimli, her yaştan kültür tarihi okuyucusuna hitap eden üslup.
Anahtar kelime
Kültür Tarihi, Fatih Sultan Mehmed, Kütüphaneler, KİTAP KÜLTÜRÜ, İstanbul'un Fethi, Gentile Bellini, Avnî, Topkapı Sarayı

Diğer kitaplara göz atın