Gölgeyle Buluşma - Timaş Yayınları

golgeyle-bulusma-9786050846140.jpg

Gölgeyle Buluşma

Bilince çıkarmadığımız şey hayatta kader olarak karşımıza çıkar. C. G. JUNG
Marka: Timaş Yayınları
Kitaplık: Psikoloji Kitaplığı
Diziler: Psikoloji
Sayfa / Ebat: 528s. / 15x23
İlk ve Son Baskı: Kasım’22 / Mayıs’24
Baskı Sayısı: 4
Tercüman:
ISBN: 978-605-08-4614-0
Barkod: 9786050846140
Üst Başlık: İnsan Doğasındaki Karanlık Yüzün Gizli Gücü
350.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak

 

“Bilince çıkarmadığımız her şey hayatta kader olarak karşımıza çıkar.”
 Carl Gustav Jung

Hiddet, kıskançlık, yalan söyleme, hınç, suçlama, açgözlülük… Bu yasak hisler ve davranışlar karanlıkta kalan ve inkâr ettiğimiz tarafımızdan yani kişisel gölgemizden ortaya çıkar. Herkesin bir gölgesi vardır ve bilinçli yaşamında birey ona ne kadar az yer verirse gölge o denli karanlık ve yoğun olur. Birisine karşı açıklanamaz bir antipati hissettiğimizde, kendimizde uzun süre gömülü kalmış, kabul edilemez bir özellik keşfettiğimizde, öfke, haset veya utançtan bunalıp bu duygulara yenik düştüğümüzde gölgemizle karşılaşırız.

Gölge yalnızca bireysel bir sorun değildir. Grupların ve toplumların da ırkçılık, günah keçisi bulma, düşman yaratma ve savaş gibi tehlikeli davranışlara götüren kolektif gölgeleri vardır.

Gölgeyle Buluşma, 65 makaleden oluşan bir makale koleksiyonunda, insan doğasının karanlık tarafının ailelerde, yakın ilişkilerde, işte, maneviyatta, politikada, psikoterapide ve sanatta belirdiği şekline kapsamlı bir bakış sunuyor.

"İnsana ve insanlığa dair pek çok önemli konunun tıp, siyaset, din, sanat, tarih ve farklı disiplinler penceresinden ele alındığı bu eser gerek yazarları gerek makaleleri ile bir başyapıt olma hüviyeti taşıyor. Bireyi ve toplumu eşzamanlı görmekle kalmayıp bütünsel varoluşuna çektiği dikkat ile okuyucusunda bir tamlık duygusu bırakıyor. Gölgeyle Buluşma kendine, dünyaya, insan olma deneyimine ve uygarlığı doğuran tüm dinamiklere bakmak isteyen herkes için cüretkâr bir davet, berrak bir ayna. Carl Gustav Jung ve Analitik Psikoloji okulunun öncü isimlerinin yanı sıra pek çok düşün insanının katkısı ile oluşturulmuş bu çok yazarlı kitap özenli çevirisi sayesinde akışkan bir dille dimağımıza akıyor.

 

Bu eser birey olarak kendini var etme ve anlamlandırma iddiasında olan herkesin kütüphanesindeki yerini almalı."

Berin Orhan

Editörün görüşü
Jungiyen psikolojinin en enteresan ve aydınlatıcı konusu olan gölge ile ilgili çok zengin bir kaynak. Bireysel, ailevi, toplumsal düzeydeki gerilimlere, mücadelelere ve çatışmalara anlam vermeye çalışan, kendini ve hayatındaki problemleri anlamaya çalışan herkesin istifade edeceği bir eser.
En önemli cümle
Daha iyi olana giden yol, en kötü olana dikkatlice bakmaktan geçer. THOMAS HARDY Cismi olan her şey gölge düşürür. Işık için karanlık ne ise ego için gölge odur. Bizi insan yapan özellik budur.
Bu kitap neden önemli
Analitik psikolojinin kurucusu Carl G. Jung ve onun “gölge” kavramı üzerine çok yazarlı bir kitap. C. G. Jung, Robert Bly, Joseph Campbell, Rollo May, Marie-Louise von Franz, Barbara Hannah, James Hillman, Ernest Becker gibi önemli isimlerin makalelerini ihtiva ediyor. “Gölge” en kısa tanımıyla kişinin benliğinin bilince çıkaramadığı kısmı, yani kendimizde var olan ama fark edemediğimiz veya inkâr ettiğimiz taraflarımızdır. Kitap okuru hem gölge kavramıyla ve gölgenin edebiyatta, gündelik hayatta, siyasette, ikili ilişkilerde, toplumsal yapı içindeki görünümleriyle tanıştırıyor, hem de tek tek kişilerin kendi gölgelerini görebilir hale gelmelerine yönelik öneriler içeriyor.

Diğer kitaplara göz atın

Yeni
can-9786050848793.jpg

Can

Andrey Platonov
Timaş Yayınları
125.00 TL