ingiliz-kiskaci-9786050835731.jpg
Popüler
INSTAGRAM PAYLAŞIMLARI

İngiliz Kıskacı

Devletini kaybeden neyi kazanır ki?”
Marka: Timaş Yayınları
Kitaplık: Edebiyat Kitaplığı
Diziler: Roman
Sayfa / Ebat: 408s. / 13,5x21
İlk ve Son Baskı: Ocak’21 / Ocak’21
Baskı Sayısı: 1
Kapak Tasarım:
ISBN: 978-605-08-3573-1
Barkod: 9786050835731
Alt Başlık: Mustafa Kemal Paşa'ya Suikast
37.50 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak

Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra yıkılmak üzere olan, işgal altında bir vatan.

Bu yıkımı kendi istedikleri gibi sonlandırmak isteyen İngilizler ise boş durmuyor, her yerde casusları ile çalışıyorlar…

Devleti yeniden ayağa kaldırmak isteyen vatanperverler ise işgali sonlandırmak ve yeniden bağımsız olmak için var güçleriyle gizlice çalışıyorlar. Çıkış aranıyor…

En büyük düşmanları ise kendilerinden gibi gözüken casuslar…

Bu casuslardan en tehlikesi ise İngilizlere çalışan Hint asıllı Mustafa Sagir.

İstanbul'a geldiğinde kendini bağımsızlık taraftarı olarak tanıtır. Hint Müslümanlarının temsilcisi olduğunu ve büyük miktarda mali yardım için aracılık edeceğini belirtir. Daha sonra ise büyük görevi olan Millî Mücadele’yi engellemek amacıyla Ankara’ya ulaşır. Hedefi mücadelenin önderi Mustafa Kemal Paşa’ya suikast düzenlemektir.

Devleti ve milleti için canını ortaya koyanların ise başka bir planı vardır…

İsmail Bilgin’in sürükleyici kaleminden İngiliz Kıskacı, İstanbul'un İşgali’nden başlayarak Ankara'ya dek uzanan olaylar zincirini, sağlam bir kurgu ve akıcı bir anlatım ile kaynaklar eşliğinde okuyucuya sunan özel bir tarihi roman.

O zor ve fedakârlık dolu günleri tekrar hatırlamak ve unutmamak adına...

Editörün görüşü
Tarih romanlarının sevilen yazarı İsmail Bilgin yine tarihin tozlu sayfalarından çıkardığı bir şahsı bir olayı gündeme taşıyor. Hint asıllı İngiliz ajanı Mustafa Sagir ve Nizamettin'in Milli Mücadele aleyhine nasıl casusluk yaptığını tarihi belgeler ışığında tekrar gün yüzüne çıkartan Bilgin, sağlam bir kurgu ve akıcı bir anlatım ile okuru elinden bırakamayacağı bir roman ile baş başa bırakıyor.
En önemli cümle
Şu okunan ezanlarla bizim anlamadığımız bir manevi gücü kendilerinde buluyorlar demek ki. Aksi halde her türlü yokluklarına rağmen mücadeleye kalkışmazlardı. O küçük şeyleri bizim törpülememiz lazım. Yıkmamız lazım.
Bu kitap neden önemli
Bu kitap İngilizlerin Birinci Dünya Savaşı'ndan beri Türklerin önce savaşı daha sonra ise bağımsızlık mücadelesini nasıl baltalamaya çalıştığının sarsıcı örneklerinden birisi. Önce İttihatçı Paşaların arasına giren casuslar daha sonra halkın İngiliz işgallerine karşı gelmemesi için propaganda yapmışlardır. Mustafa Kemal Paşa önderliğinde başlayan Milli Mücadele ise İngilizleri fazlasıyla tedirgin etmiş ve Afganistan Emiri'ni öldüren ünlü ajanları Hint asıllı Mustafa Sagir'i Türkiye'ye göndermişlerdi. Sagir İstanbul'da etkili söylemleri ve oyunları ile halkın ve önemli kişilerin güvenini kazanarak Ankara'ya ulaşmıştır. Büyük hedefleri ise Mustafa Kemal Paşa'ya suikast düzenlemek. Bu sürükleyici roman dönemin şartlarını ve gelişen olayları anlamak için aynı zamanda eşsiz bir kaynak görevi görüyor.
Anahtar kelime
Birinci Dünya Savaşı, İttihatçılar, İngilizler, Bağımsızlık, Mücadele, İşgal, Milli Mücadele, Atatürk

Diğer kitaplara göz atın

Yeni
Popüler
barbaros-9786050839197.jpg

Barbaros

Okay Tiryakioğlu
Timaş Yayınları
32.50 TL