İslam Hukukunda İyiniyetin Korunması - Timaş Yayınları

islam-hukukunda-iyiniyetin-korunmasi-9786256582033.jpg
Yeni

İslam Hukukunda İyiniyetin Korunması

HUKUK İYİNİYETİ KORUR MU?
Marka: Timaş Akademi
Kitaplık: Timaş Akademi İlahiyat Kitaplığı
Diziler: Timaş Akademi- İlahiyat
Sayfa / Ebat: 256s. / 16,5*24
İlk ve Son Baskı: Ocak’24 / Ocak’24
Baskı Sayısı: 1
ISBN: 978-625-6582-03-3
Barkod: 9786256582033
225.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak

Hukuki işlemlerin geçerli olması ve hukuki işlemlere dayanılarak yapılan tasarrufların meşruiyet sınırları içerisinde kabul edilebilmesi için ilke olarak hukuk düzeninin ileri sürdüğü bazı şartların varlığı esastır. Bu şartlarda bir eksiklik bulunması durumunda hukuki işlemin geçersizliği söz konusu olur. Bununla birlikte bir kişinin mevcut hukuki eksiklikten haberdar olmaksızın yaptığı bir tasarrufun aynı hukuki müeyyideye tabi olup olmayacağı genelde birden fazla tarafı ilgilendiren önemli bir meseledir. İyiniyet kavramı işte bu noktada devreye girer.

Modern hukuktaki dürüstlük ve iyiniyet kavramları köken itibariyle Roma hukukundaki “bona fides” terimine dayanır. Bona fides “başkasına zarar vermeme, kimseye kötülük yapmama” gibi değerleri içeren bir anlama sahiptir. Fides kelimesinin Latincede, iyiniyet ve dürüstlük şeklinde ayrıştırılmış olan iki anlamı da kapsayacak şekilde bir taraftan sadakat ve vefayı, diğer taraftan ise güven ve inancı ifade eden geniş anlamından söz edilir.

Abdurrahman Bulut “İSLAM HUKUKUNDA İYİNİYETİN KORUNMASI” adını taşıyan bu çalışmada iyiniyet kavramını, İslam hukuku açısından temellendiriyor ve iyiniyetin korunması meselesine dair fikrî arka planı ortaya koyuyor. Hanefi mezhebi merkezli olmak üzere İslam hukukunda iyiniyetin korunduğu temel bazı meseleleri tespit ederek bu konulardaki iyiniyet hükümlerini detaylı bir şekilde tahlil ediyor. Çalışma iyiniyet kavramını esas olarak fıkıh boyutuyla ele alıyor olsa da İslam hukuku ile Türk hukuku arasında mukayeseler yapmasıyla modern hukuka uzanan bir pencere de sunuyor.

Editörün görüşü
İlahiyat, fıkıh ve modern hukukun kesişim noktasında bulunan bu çalışmada hukukun temel kavramlarından biri olan "iyiniyet" meselesi ayrıntılı biçimde ele alınıyor.
En önemli cümle
Bu çalışmanın temel hedefleri İslam hukuku açısından “iyiniyet” kavramını temellendirmek, İslam hukukunda “iyiniyetin korunması” meselesine dair fikrî arka planı tespit etmeye çalışmak, fıkıh literatüründe iyiniyetin korunduğu belli başlı mesele ve hükümleri tahlil etmek ve İslam hukuku ile Türk hukuku arasında mukayese yapmaktır.
Bu kitap neden önemli
Bir hukuki kavramı esas olarak fıkıh boyutuyla ele alıyor gibi görünse de modern hukuka uzanan boyutuyla hukuk camiasının da ilgisini çekebilecek bir kitap. Somut olaylar üzerinden iyiniyet kavramını ve gündelik hayatta karmaşık gibi görünen çekişmeli durumları tahlil ediyor. Hanefi mezhebi merkezli olmak üzere İslam hukukunda iyiniyetin korunduğu temel bazı meseleler tespit edilerek iyiniyet hükümleri detaylı bir şekilde tahlil ediliyor.

Diğer kitaplara göz atın

Yeni
18-yuzyilin-ikinci-yarisinda-osmanlida-sarraflar-ve-iliski-aglari-9786256582064.jpg

18. Yüzyılın İkinci Yarısında Osmanlı'da Sarraflar Ve İlişki Ağları

Ertan Ünlü
Timaş Akademi
250.00 TL
Yeni
islam-hukukunda-iyiniyetin-korunmasi-9786256582033.jpg

İslam Hukukunda İyiniyetin Korunması

Abdurrahman Bulut
Timaş Akademi
225.00 TL
turk-bahri-memlukler-doneminde-hadis-ilmi-9786256582019.jpg

Türk (Bahri) Memlükler Döneminde Hadis İlmi

Nagihan Emiroğlu
Timaş Akademi
310.00 TL