Kamaniçe Kuşatması 1672 - Timaş Yayınları

kamanice-kusatmasi-1672-9786050842340.jpg
INSTAGRAM PAYLAŞIMLARI

Kamaniçe Kuşatması 1672

Orhan Pamuk’un Beyaz Kalesi Kamaniçe’nin Ta Kendisidir!
Marka: Timaş Tarih
Kitaplık: Tarih Kitaplığı
Diziler: Görsel Osmanlı Savaş Tarihi
Sayfa / Ebat: 112s. / 18,5x24
İlk ve Son Baskı: Eylül’21 / Eylül’21
Baskı Sayısı: 1
ISBN: 978-605-08-4234-0
Barkod: 9786050842340
Alt Başlık: Görsel Osmanlı Savaş Tarihi I
180.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak

IV. Mehmed’in katıldığı ilk ve son kuşatma olan Kamaniçe Kuşatması, adı çok duyulmayan bir Ukrayna seferi. O zaman Lehistan’a ait olan bu metin kalenin 10 günde fethedilmesi içeride coşkuyla, dışarıda korkuyla karşılandı. Fethi müjdeleyen edebî, süslü fetihnameler sayesinde o devrin okumuşları kale cengi hakkında teknik malumat edinirlerken Avrupa’da Osmanlı yayılmacılığına karşı uyarıcı pek çok eser yazıldı. Polonya’nın ulusal edebiyatçısı Henryk Sienkiewicz’in Bozkırdaki Yangın romanı bunların en iyi bilinenidir. Kuşatmada ölen Michal Wołodyjowski (Pan Mihal) hem romanın hem de Polonya’nın milli kahramanıdır.

1683 II. Viyana Kuşatması’nın yol açtığı manevi çöküntü Kamaniçe gibi zaferlerin unutulmasına sebep oldu. Kahraman Şakul, Kamaniçe Kuşatması 1672 adlı bu çalışmasıyla hem o devrin dillere destan Osmanlı kale cenkciliğini bize hatırlatıyor hem de Osmanlılar hakkındaki modern önyargıları çürütüyor.

Editörün görüşü
Savaş tarihi alanında önemli çalışmalara imza atan genç tarihçi Kahraman Şakul'un yayına hazırladığı, Görsel Osmanlı Savaş Tarihi adıyla başladığımız yeni serimizin ilk kitabı; Kamaniçe Kuşatması 1672. Savaş tarihine meraklı okurlara hitap eden, görsel malzemesi bol ve kaynakçası zengin olan bu eser, okumayı kolaylaştıran ebadı ve bol görselli tasarımıyla nitelikli, akademik, aynı zamanda her kesime hitap eden bir çalışma. Kamaniçe Kuşatması 1672 ile görsel savaş tarihi dizisinin ilk eserini okurlarımıza sunuyor; yükselen savaş tarihi trendinin takipçilerine bu eser ile “merhaba” diyoruz.
En önemli cümle
Kamaniçe, Osmanlılar için Avrupa kuşatmalarının tahlil sahasıdır.
Bu kitap neden önemli
Görsel Osmanlı Savaş Tarihi adlı yeni serimiz, savaş tarihi alanında Türkiye’de önemli isimlerden biri olan Kahraman Şakul tarafından hazırlanıyor. İlk kitabı, 19. Osmanlı padişahı, IV. Mehmed’in ilk ve tek askerî seferi olan Kamaniçe Kalesi ve Podolya bölgesinin Osmanlı topraklarına katılmasıyla sonuçlanan, 1672 Lehistan Seferi’nin doruk noktası olan Kamaniçe Kuşatması hakkındadır. Bugün Ukrayna topraklarında kalan Kamaniçe, Osmanlı İmparatorluğu’nun savaş tarihi repertuvarının önemli duraklarından. Osmanlı hâkimiyetinin Ukrayna’da kısa sürmesi dolayısıyla bu bölgede böylesi bir kuşatma, iz bırakmayan, maceraperest bir teşebbüs gibi algılanabiliyor. Oysa Osmanlılarda bu zafer sanılandan daha köklü izler bırakmış, Kamaniçe, Osmanlılar için Avrupa kuşatmalarının tahlil sahası olmuştur.
Anahtar kelime
Tarih, Görsel Tarih, Savaş Tarihi, Osmanlı Tarihi, Kamaniçe Kuşatması, IV. Mehmet, Lehistan Seferi, Kamaniçe Kalesi

Diğer kitaplara göz atın