Kim Neyi Neden Alır? - Timaş Yayınları

kim-neyi-neden-alir-9786050821789.jpg

Kim Neyi Neden Alır?

Ekonomi dalında Nobel Ödüllü Alvin E. Roth "çöpçatan ekonomosi"ni anlatıyor... Büyük küçük bütün piyasaları paradan bağımsız olarak daha verimli yönetmenin sırları bu kitapta...
Marka: Timaş Yayınları
Kitaplık: İş Dünyası Kitaplığı
Diziler: İş Dünyası
Sayfa / Ebat: 264s. / 15x23
İlk ve Son Baskı: Ocak’16 / Ocak’16
Baskı Sayısı: 1
Tercüman:
ISBN: 978-605-08-2178-9
Barkod: 9786050821789
Alt Başlık: Kim Neyi Neden Alır?
Üst Başlık: Çöpçatan Ekonomisi ve Piyasa Tasarımının Bilinmeyen Dünyası
Orijinal Dil: İngilizce
90.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak

Para her şeyi satın alabilir mi?

Hayır.

Çünkü dünya çapındaki en büyük işlem hacmine sahip pazar, paranın işlemediği bir pazardır. Nasıl mı? Mesela, Boğaziçi Üniversitesi’ne bir mail atıp çat kapı yüksek lisansa katılamaz, bir pazartesi sabahı gidip Google’da işe başlayamazsınız.

Google’ın sizi “seçmesi”, Boğaziçi’nin sizi “kabul etmesi”; kısaca, satın alması gerekir.

Alvin E. Roth’a Nobel ödülü kazandıran Çöpçatan / Eşleştirme Ekonomisi kavramı, tam da burada devreye girer.

Ekonomi lügatinde eşleştirme, hayat boyunca seçtiğimiz şeylerin aynı zamanda bizi seçmek zorunda olması demektir. Eşleştirme, en iyi arkadaşının kim olacağına karşılıklı karar vermekten, üniversiteden sonra kimin en hangi işe gireceğine, organ nakli bekleyen yüzlerce hastadan hangisinin nakil için oldukça kıt olan organları alacağına karar verir.

Ve Eşleştirme Piyasası, her ne kadar “yönetilemez” gibi gözükse de, aslında durum pek de öyle değildir.

2012 yılında Ekonomi dalında Nobel Ödülüne layık görülen Alvin E. Roth, tüm dünyadan bir grup uzman ile, paranın işlemediği bir piyasanın tasarımı için yeni bir disiplin oluşturulmasına yardımcı oldu. Ortaya çıkan yaklaşımlar, veriye dayalı bilimin yardımıyla, mevcut pazarların doğal yollarla çözmeyi başaramadığı sorunlara çözümler geliştirebildi.

New York Borsasından semt pazarına, Uber’den AirBnb’ye her büyüklükte piyasayı, akıllara durgunluk veren yöntemlerle ve paradan bağımsız şekilde daha verimli bir şekilde yönetmenin sırları bu kitapta.

 

“Alvin E. Roth, en verimli ve objektif eşleştirme yöntemlerini keşfetmek ve onları dünyaya kazandırmak için muazzam bir çalışma gerçekleştirmiş… Kim Neyi Neden Alır’ı okumak büyük keyif.” - Wall Street Journal

“Bu akıcı ve herkesin anlayabileceği kitabıyla Bay Roth, çöpçatan ekonomisinin başarısını renkli bir şekilde yansıtıyor.” - Economist.com

Editörün görüşü
Kitabın dili akıcı, akılda kalıcı örnekler üzerinden seyrediyor. Yer yer ekonomik terimler içinde boğulabilecek gibi olunsa da bu kitabın tamamına yayılmış bir durum değil. Ekonomi hiç bu kadar hayatımızın doğrudan içinde ve para olmadan bu kadar kolay anlatılmıştı. Değişen dünyanın yeni ekonomi biliminin kitabı bu!
En önemli cümle
Piyasanın tasarımı, New York Borsası gibi büyük piyasalardan tutun, semt pazarları gibi küçük piyasalara kadar tüm pazarları daha işlevsel hale getirmek için kimi zaman üzerinde oynamaların sırlarını önümüze seriyor.
Bu kitap neden önemli
Kitap Nobel Ödüllü bir ekonomistin önemli bir kitabı. Yönetim ve finans konularında çok satan ve ilgi gören kitaplar arasında yerini koruyor.
Anahtar kelime
Ekonomi, Futures Piyasası, Amazon, E-Bay, Uber, Airbnb, Piyasa, Pazarlama, Marketing Strategy, Böbrek Nakli, Merkez Sistemler, Takas Piyasaları

Diğer kitaplara göz atın