Mukaddimenin Özü - Timaş Yayınları

mukaddimenin-ozu-9786050846959.jpg

Mukaddimenin Özü

Mukaddime’yi Okumayan Kimse Kalmasın Diye…
Marka: Timaş Yayınları
Kitaplık: Sosyal Bilimler- İnceleme Araştırma
Diziler: Sosyal Bilimler-İnceleme Araştırma
Sayfa / Ebat: 624s. / 13,5x21
İlk ve Son Baskı: Mayıs’23 / Mayıs’23
Baskı Sayısı: 1
Tercüman:
Yayına Hazırlayan:
ISBN: 978-605-08-4695-9
Barkod: 9786050846959
280.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak

Mukaddime’yi Okumadık Kimse Kalmasın Diye…

 

Mukaddime’nin Özü, herkes Mukaddime’yi okusun ve okumayan kalmasın diye hazırlandı!

Mukaddime’nin Özü, kesinlikle Mukaddime’nin özeti değildir.

Mukaddime’nin Özü, İbn Haldun’u İbn Haldun veya Mukaddime’yi Mukaddime yapan bütün bölümlerin bir araya getirilmiş şeklidir.

Mukaddime’nin Özü, günümüzde önemi veya geçerliliği kalmamış, okunmasının yararı olmayan bölümlerinin çıkarılmış hâlidir.

Mukaddime’nin Özü’nde yer alan düşünceler, görüşler ve bilgiler, bütünüyle İbn Haldun’a aittir. Hiçbir özetleme yapılmamıştır.

O yüzden Mukaddime’nin Özü’nü okuyan bir kimse, kendisinden emin bir şekilde ve çok haklı olarak “Mukaddime’yi okudum!” diyebilir.

Mukaddime’nin Özü, daha önce yayımlanmış olan “Mukaddime: Evrensel Tarihe ve Toplum Bilimlerine Giriş” kitabından hareketle mütercim tarafından büyük bir titizlikle ve son derece özenle hazırlanmıştır.

Editörün görüşü
Cemal Aydın, asırlara meydan okuyan ve önemini hiçbir zaman kaybetmeyen Mukaddime'nin çevirisini geniş kesimler tarafından rahatça ve kolayca anlaşılabilmesi için hayli emek vererek aslından ve farklı dillerdeki tercümelerden de yararlanarak tamamlayarak yayımladı. Mukaddime’nin Özü ise yine Cemal Aydın tarafından, güçlü, akıcı, sade ve keyifli bir üsluba sahip olan Mukaddime’nin günümüzde önemi veya geçerliliği kalmamış, okunmasının yararı olmayan bölümlerinin çıkarılmış hâlidir.
Bu kitap neden önemli
Tarafımızca yayımlanmış, altı bölümden oluşan Mukadddime’nin tam tercümesinin bütün bölümleri ve numaralanmış bütün konu başlıkları, elinizdeki Mukaddime’nin Özü’nde de olduğu gibi verilmiştir. Önemli olan ve mutlaka okunması gereken başlıklar, İbn Haldun’un yazdığı hâliyle, hiç dokunulmadan, buraya olduğu gibi aktarılmıştır. Geçmişte önemliyken günümüzde artık tamamen önemsizleşmiş, değerini kaybetmiş, o yüzden de okunmasına hiç gerek olmayan, okunması yarar sağlamayan ve okunmasa da olabilir nitelikteki konuların ise, sadece başlıkları verilerek, köşeli parantez içinde kısaca nelerden bahsedildiği belirtilmiştir. Böylece okurun Mukaddime’de hangi başlıkların bulunduğunu görmesi ve İbn Haldun’un o başlıklar altında ne yazdığını bilmesi sağlanmıştır. Söz konusu başlıklara baktıktan sonra da İbn Haldun’un o konuda ne dediğini merak edenler veya o meselenin kendileri açısından önemli olduğunu düşünenler, Mukaddime’nin tarafımızdan yapılan tam tercümesine bakabileceklerdir...
Anahtar kelime
Dünya Tarihi, Felsefe, Medeniyet, Sosyoloji, TARİH YAZIM

Diğer kitaplara göz atın

Yeni
can-9786050848793.jpg

Can

Andrey Platonov
Timaş Yayınları
125.00 TL