Müslüman İspanya - Timaş Yayınları

musluman-ispanya-9786050836004.jpg
INSTAGRAM PAYLAŞIMLARI

Müslüman İspanya

Avrupa kıtasında İslam’ın yedi asırlık hikâyesi…
Marka: Timaş Tarih
Kitaplık: Tarih Kitaplığı
Diziler: İslam Tarihi
Sayfa / Ebat: 320s. / 13,5x21
İlk ve Son Baskı: Mart’21 / Mart’21
Baskı Sayısı: 1
Tercüman:
Kapak Tasarım:
ISBN: 978-605-08-3600-4
Barkod: 9786050836004
Orijinal Dil: Fransızca
60.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak

Avrupa’nın tarımdan matematiğe, astronomiye, her şeyden önce felsefeye ve hatta dine kadar birçok alanda borçlu olduğu İspanyol-Müslüman medeniyetinin parlaklığı ve derinliği karşısında büyülenmemek elde değil.

Türkiye’de Fatih Sultan Mehmed ve Kanuni Sultan Süleyman üzerine yazdığı kitaplarla bilinen Fransız gazeteci, tarihçi ve yazar André Clot Müslüman İspanya ismini verdiği bu çalışmasında, İspanya’daki Müslüman hâkimiyetini ve bu hâkimiyetin bölgeyi dönüştürme gücünü mimarî, sanatsal, siyasi ve kültürel açılardan ele alıyor. Endülüs bölgesindeki hâkimiyet savaşının dinî, siyasi ve kültürel hayatı nasıl etkilediğinin üzerinde duran Müslüman İspanya, her konuya ayrılan başlıklar sayesinde okura düzenli bir Endülüs İspanyası resmi sunuyor.

8. ila 15. yüzyılları kapsayan, ticaret yollarından ihracata, fildişi heykellerden saray süslemelerine, mezhep âlimlerinden azınlıklara, tercüme kitaplardan siyasi mücadelelere kadar pek çok grubu ve temayı içinde bulabileceğiniz dikkat çekici bir çalışma… Müslüman İspanya; objektif, akıcı, İspanya’daki dinamiklere aşinalık kazandıran çok yönlü bir kitap…

Editörün görüşü
Osmanlı Tarihi alanında yaptığı çalışmalarla bilinen Fransız Tarihçi André Clot bu çalışmasında, İspanya’nın fethinin Müslümanlar açısından ne ifade ettiğini ve Müslümanların İspanya’da yaşayanlar için ne ifade ettiğini ilkin periyodik olarak, sonra da çeşitli temalara odaklanarak inceliyor.
En önemli cümle
"İspanya’nın cazibesi, Doğu ile Batı’nın karşılaştığı bir yer olmasıdır.” Emile Mâle
Bu kitap neden önemli
Kitap, İspanya’nın fethinin Müslümanlar açısından ne ifade ettiğini ve Müslümanların İspanya’da yaşayanlar için ne ifade ettiğini ilkin periyodik olarak, sonra da çeşitli temalara odaklanarak inceliyor. Özellikle siyasi mücadeleleri incelediği bölümlerde, bölge halkını oluşturan bütün topluluklara ve dinamiklere eşit bir mesafeden yaklaşıyor. Bölgenin dokusunu ve kültürünü oluşturan sakalibe, mühtediler, Yahudiler, siyahiler gibi pek çok aktörün yanı sıra ilim adamları, orta sınıf ve Müslüman seçkinler gibi grupları da ele alıyor. İslam medeniyetinin İspanya’da teşvik ettiği bilimsel gelişmelere ve tercüme faaliyetlerine geniş oranda yer veriyor. Bölgedeki şehirleri ve mimariyi Antik Çağ’a kadar dayanan tarihsel arka planlarıyla birlikte sunuyor. Ayrıca şehirlerin geçim kaynaklarını toprak mahsullerinden ticari eğilimlere kadar geniş bir yelpazede inceliyor. İspanya için önemli liderlere ve İslam’a muhalif İmparatorlara gereken ağırlığı veriyor.
Anahtar kelime
Tarih, Endülüs, İspanya, İslam, Endülüs Emevileri, İslam Tarihi, İslam Sanatı, Kurtuba, Tarık Bin Ziyad

Diğer kitaplara göz atın

Yeni
bir-dervis-yolculuga-cikar-bir-daha-donmemek-uzere-9786050844634.jpg

Bir Derviş Yolculuğa Çıkar, Bir Daha Dönmemek Üzere

Timaş Tarih
55.00 TL
Yeni
Popüler
bir-harf-bir-medeniyet-mim-kitabi-9786050842746.jpg

Bir Harf Bir Medeniyet: Mim Kitabı

Timaş Tarih
60.00 TL