Neden Yazıyorum - Timaş Yayınları

neden-yaziyorum-9786050847888.jpg

Neden Yazıyorum

Yazıyorum çünkü ifşa etmek istediğim bir yalan, dikkat çekmek istediğim bir gerçek, sesini duyurmak istediğim şeyler var.
Marka: Timaş Yayınları
Kitaplık: Edebiyat Kitaplığı
Diziler: Dünya Edebiyatı
Sayfa / Ebat: 256s. / 13,5x21
İlk ve Son Baskı: Eylül’23 / Eylül’23
Baskı Sayısı: 1
Tercüman:
Kapak Tasarım:
ISBN: 978-605-08-4788-8
Barkod: 9786050847888
130.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak
Yazıyorum çünkü ifşa etmek istediğim bir yalan, dikkat çekmek istediğim bir gerçek, sesini duyurmak istediğim şeyler var.
George Orwell, totaliterlik karşıtı, sözünü sakınmayan toplumsal eleştirileriyle edebiyat sahnesine adım attığı günden beri adından daima söz edilen, gözlemleri hiçbir dönemde güncelliğini yitirmemiş cesur bir kalem. 
Politik amaçla sanatsal amacı bütünleştirmeyi birincil görevi addeden Orwell, 1936-1947 yılları arasında farklı mecralar için kaleme aldığı yazılarda, kitapçılık yılları anılarından onu yazmaya iten saiklere, dünya edebiyatının önde gelen isimlerine dair incelemelerinden sansürle gölgelenmiş roman ve şiir türleri üzerine gözlemlerine kadar, okura dönemin politik atmosferiyle bütünleşen bir edebî panorama sunuyor.
 
Bu kitap neden önemli
George Orwell, 1984 ve Hayvan Çiftliği yayımlandıktan sonra kırk yıl boyunca en çok dile çevrilen yazar olma rekoruna sahip olmuştur. Yazar, eleştirmenler tarafından "en büyük İngiliz denemecileri" arasında gösterilmektedir. En büyük amacının politik yazıyı bir sanata dönüştürmek olduğunu dile getiren Orwell, eserlerini topluma ve politikaya dair rahatsız edici gerçekler ve yapılar üzerine kurmuş; faşizm, diktatörlük ve sansürü capcanlı bir tasvirle okura sunmuştur.
Anahtar kelime
Deneme, Dünya Edebiyatı, Sosyalizm, Toplum, Birinci Dünya Savaşı, İkinci Dünya Savaşı, İdeoloji, Roman, Şiir

Diğer kitaplara göz atın