Osmanlı İmparatorluğu: Yeni Bir Tarih - Timaş Yayınları

osmanli-imparatorlugu-yeni-bir-tarih-9786256767140.jpg
Yeni

Osmanlı İmparatorluğu: Yeni Bir Tarih

İmparatorluğun 600 yıllık uzun serüveni tek bir kitapta!
Marka: Timaş Tarih
Kitaplık: Tarih Kitaplığı
Sayfa / Ebat: 416s. / 15x23,5
İlk ve Son Baskı: Mayıs’24 / Mayıs’24
Baskı Sayısı: 1
ISBN: 978-625-6767-14-0
Barkod: 9786256767140
300.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak

Osmanlı İmparatorluğu uygarlık tarihinin başlangıcından bu yana Ortadoğu ve Akdeniz’e egemen olan büyük imparatorlukların sonuncusudur. Ve İslam tarihi boyunca kurulan imparatorlukların da… Osmanlı İmparatorluğu, 1300’lerde bir Geç Orta Çağ beyliği olarak kuruldu. Zaman içinde, Avrupa, Asya ve Afrika kıtalarında geniş bir coğrafi alanı kapsayacak şekilde genişledi. Birinci Dünya Savaşı sonuna kadar süren 600 yıllık varlığı boyunca erken modern ve modern dönemlerin koşullarına uyum sağlamaya çalışarak birkaç büyük dönüşüm geçirdi.

Osmanlı İmparatorluğu: Yeni Bir Tarih, Osmanlı tarihini baştan sona bir bütün hâlinde ele alarak, tek ciltte ve nispeten kısa bir şekilde özetliyor. 14. yüzyılın sonlarından 20. yüzyılın başlarına kadar başlıca siyasi, diplomatik ve askerî olaylar ile sosyal, ekonomik, mali, idari ve hukuki yapıları ve kurumları konu ediniyor. Osmanlı Devleti’ni bir imparatorluk olarak ele alan bu kitap, süreklilikler ve değişimler ile bunları belirleyen dinamikleri anla(t)maya çalışıyor. Bu bağlamda, Osmanlı emperyal sistemine, siyasi-idari ve sosyo-ekonomik süreçler ile imparatorluktaki çeşitli aktörlerin rollerine ışık tutuyor.

Osmanlı imparatorluk sistemini izah ederken Ortadoğu devlet geleneğindeki ‘Adalet Dairesi’ çerçevesini kullanan çalışma, son bölümde üç soruya cevap arıyor: Diğer imparatorluklara kıyasla Osmanlı İmparatorluğu’nun dünya tarihindeki yeri nedir? Osmanlı İmparatorluğu’nun uzun ömürlü olmasını sağlayan faktörler nelerdir? Ve Osmanlı İmparatorluğu’nun ardıl devletlerdeki tartışmalı mirası nasıl değerlendirilebilir? Kitap boyunca bir dizi çerçeve metin, tablo, harita ve görselin yanı sıra her bölümün sonunda bir okuma listesi ile ilgili bölümlerin başında önemli tarih ve olayları içeren kronolojilere yer veriliyor.

Osmanlı İmparatorluğu: Yeni Bir Tarih, bu kompleks imparatorluğu yüzyıllar boyunca ayakta tutan aktörler, süreçler, yapılar ve kurumları anlamak için bir rehber niteliğinde…

Editörün görüşü
Gökhan Çetinsaya, akademide tanınan, alanında yetkinliği tartışılmayan bir isim. Osmanlı İmparatıorluğu: Yeni Bir Tarih, Osmanlı İmparatorluğu'nun uzun tarihsel serüvenini tek bir ciltte toplamayı başaran kıymetli bir eser. Osmanlı İmparatorluğu ile ilgili kayda değer bütün siyasi ve askerî gelişmeleri, aynı zamanda önemli kavramları ve kurumları tafsilatlı bir şekilde anlatan bu kitap, Osmanlı tarihine giriş niteliği taşıyan diğer eserler arasında kuvvetli bir seçenek olarak öne çıkacaktır.
En önemli cümle
Osmanlı Devleti diplomatik, ticari, dinî ve kültürel ilişkileri yahut yumuşak gücü vasıtasıyla, Endonezya ve Hindistan kadar doğudaki, İtalya ve İngiltere kadar batıdaki, Polonya ve Ukrayna kadar kuzeydeki, Sudan ve Sahra Afrika’sı kadar güneydeki coğrafyalara ve halklara dokunmuştur.
Bu kitap neden önemli
Türkiye'nin en önemli tarihçilerinden Gökhan Çetinsaya'nın kaleminden farklı bir bakış açısıyla tek bir ciltte Osmanlı İmparatorluğu Tarihi. Osmanlı İmparatorluğu'nda meydana gelen bütün büyük siyasi ve askerî hadiselerin yanı sıra, imparatorluğun kurumları ve işleyiş yapısını da detaylı şekilde anlatıyor. Osmanlı İmparatorluğu hakkında bilgisi sınırlı olan ve derli toplu bir şekilde Osmanlı tarihini öğrenmek isteyenler için başucu niteliğinde bir eser.
Anahtar kelime
Osmanlı İmparatorluğu, Osmanlı Devleti, Adalet Dairesi, Osmanlı Tarihi

Diğer kitaplara göz atın