Osmanlı'nın Zafer Sayfaları - Timaş Yayınları

osmanlinin-zafer-sayfalari-9786050832457.jpg
INSTAGRAM PAYLAŞIMLARI

Osmanlı'nın Zafer Sayfaları

Osmanlı'nın kılıcıyla yazılan tarihin altın sayfaları...
Marka: Timaş Tarih
Kitaplık: Tarih Kitaplığı
Diziler: Osmanlı Tarihi
Sayfa / Ebat: 232s. / 13,5x21
İlk ve Son Baskı: Temmuz’21 / Temmuz’21
Baskı Sayısı: 1
Yayına Hazırlayan:
ISBN: 978-605-08-3245-7
Barkod: 9786050832457
150.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak

Osmanlı’nın son, Cumhuriyet’in ilk dönemlerinde çeşitli arşiv kaynaklarından, kroniklerden ve yerli yabancı birçok tarihçiden beslenerek yazdığı eserlerle tanınan “Tarihi Sevdiren Adam” Ahmet Refik Altınay’ın kitapları, Timaş Tarih vasıtasıyla yeniden okurlarıyla buluşuyor.

Şanlı Osmanlı tarihi, her sayfası kahramanlıklarla süslü bir zaferler silsilesidir. Bu zaferler silsilesinde Osmanlıların gözünde tüm haşmetiyle yer alan ve Osmanlı askerî tarihini süsleyen büyük başarılar arasında yedi zafer vardır ki onlar da Kosova, Niğbolu, Varna savaşları; İstanbul’un kuşatılması ve fethi; Çaldıran ve Mohaç savaşları ve Eğri zaferidir. Bu zaferlerin siyasi ve askerî sonuçları milletler tarihinde oldukça büyük değişikliklere neden olmuştur. Kosova Savaşı ile Niğbolu ve Varna zaferleri Osmanlı’nın yüce kudretini oldukça büyük ordulara karşı ispat ettiği gibi İstanbul’un Osmanlıların yönetimine geçmesi Osmanlı saltanatının şanını arttırmış, Çaldıran Meydan Savaşı Osmanlı’nın kılıcının keskinliğini tüm dünyaya ilan etmiş, Mohaç ve Eğri meydan savaşları ise Osmanlı’nın zafer sancaklarının Macaristan ovalarında, Tays vadilerinde dalgalanmasını sağlayarak devletin şan ve şöhretini doruğa ulaştırmıştır.

Sadeleştirilmiş akıcı bir üslupla hazırlanan Osmanlı'nın Zafer Sayfaları’nda; yiğitlik ve kahramanlıklarıyla dillere pelesenk olmuş Osmanlı askerlerinin tarihe altın harflerle yazdıkları zaferlerin hikâyesini bulacaksınız.

Editörün görüşü
Osmanlı'nın Zafer Sayfaları isimli bu eser, Tarih'i sosyalleştiren en önemli tarihçilerimizden Ahmet Refik Altınay'ın en önemli çalışmalarından biridir. Üç kıtaya hükmeden bir cihan imparatorluğunun savaş meydanlarında tarihe altın harflerle yazılan hikâyesini bu kitabın sayfalarında bulacaksınız.
En önemli cümle
Osmanlılar, askerliğin faziletlerini harekâtlarının ölçüsü ve kuvvetli dini inançlarını zaferlerinin rehberi olarak kabul ettiklerinden yaptıkları büyük savaşlarda öyle fedakârlıklar ve kahramanlıklar sergilemişlerdir ki, Osmanlı ordusu yiğitlik, kahramanlık ve hızlı hareket açısından dünyanın en ünlü ordularından biri olmuştur.
Bu kitap neden önemli
Bu kitap, altı yüzyıl boyunca dünyaya hükmeden Osmanlı Devleti'ni gücünün zirvesine ve dünya hakimiyetine taşıyan zaferleri ele almaktadır. Kosova 'dan Niğbolu'ya, Varna'dan İstanbul'un fethine, Çaldıran'dan Mohaç ve Haçova'ya Sultan I. Murat, Yıldırım Beyazıt, II. Murat, Fatih Sultan Mehmet, Yavuz Sultan Selim, Kanuni Sultan Süleyman ve III. Mehmet'e kadar Osmanlı ve Türk Tarihinin altın sayfalarını yazan savaşlar ve kumandanlar akıcı ve herkesin anlayabileceği bir üslupla ortaya konulmaktadır. Bu kitap, Osmanlı tarihinin altın sayfalarının kısa bir özeti gibidir.
Anahtar kelime
Tarih, Osmanlı Tarihi, Kosova Savaşı, Mohaç Savaşı, İstanbul'Un Fethi, Niğbolu Savaşı, Varna Savaşı, Çaldıran Savaşı, I. Mehmet, Iı. Murat, Fatih Sultan Mehmed, Yavuz Sultan Selim, Kanuni Sultan Süleyman, Iıı. Mehmet

Diğer kitaplara göz atın