safak-yazilari-ii-9786059778800.jpg
INSTAGRAM PAYLAŞIMLARI

Şafak Yazıları Iı

Derviş ol kişidir ki, bulunduğu her mekânın Yaradan'ın mülkü olduğunun bilincindedir.
Marka: Sufi Kitap
Kitaplık: Mahmud Erol Kılıç Kitaplığı
Diziler: Tasavvuf Kültürü
Sayfa / Ebat: 176s. / 13,5x21
İlk Baskı: Aralık’18
Baskı Sayısı: 1
ISBN: 978-605-9778-80-0
Barkod: 9786059778800
Üst Başlık: Geleneğin İzinde Güne Dair Düşünceler
27.50 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak

“Biz birleştirmeye geldik, ayırmaya değil,” düsturuyla yola çıkarak kökü gelenekte, dayanağı sebepler âleminde olan güncele dair disiplinlerarası değerlendirmelerini Şafak Yazıları ile sunan Prof. Dr. Mahmud Erol Kılıç, bu kez, yine Yeni Şafak gazetesinde, zâhiren daha kısa bir zaman dilimi içinde fakat bâtınen belki de en yoğun dönemlerden birinde kaleme almış olduğu yazılarını Şafak Yazıları II ile okuruyla buluşturuyor. Görünüşte şekle ve surete dayalı işleyen fakat işin özünde dayanaksız tartışmalardan manen bunalıp yeni arayışlar içine giren günümüz insanının bu boşluğu doldurma çabalarına, kökü asırlara uzanan İslam tasavvuf Geleneğinde olan, muhtevası ise fıtratına temayül eden insanoğlunun kadim felsefesini, bilimini, matematiğini işaret eden bütüncül bir mesajı haiz ilim, tarih, edebiyat, kültür ve seyahat yazılarıyla cevap arıyor.

 

Kendisine Türkiye’nin Endonezya büyükelçiliği görevi tevdi edilinceye kadar ilk kitabın akabindeki dokuz ay boyunca irfan merkezinde haftalık yazılar kaleme alan Mahmud Erol Kılıç, bu vazife ile yazılarına bir virgül koyuyor ve aslında, aynı idrak ile farklı düzlemlerde görevler ifa edeceğini belirtiyor. Zira derviş ol kişidir ki, bulunduğu her mekânın Yaradan’ın mülkü olduğunun bilincindedir.

 

Bir yeri olmayan insan için her şehir ona yerdir

Derviş nerede gecelerse orası onun sarayıdır

Merd-i Hudâ için maşrık da magrib de garib değildir

Zira her nereye gitse orası ona mülk-i Hudâ’dır

(Hazret-i Hâfız-ı Şîrâzî)

 

 

Editörün görüşü
Tasavvuf denince akla gelen öncü isimlerden Mahmud Erol Kılıç Hoca tarafından müstakil olarak yazılmış gazete yazıları, her hafta hocanın yeni yazısını heyecanla bekleyen okurları için adete bulunmaz bir kaynak değerinde idi. Şafak Yazıları işte bu yazıların derlendiği mühim bir derleme. Her bir başlık altında hem günümüz insanının ihtiyaç duyduğu, eksikliğini en derinden hissettiği konulara eğilmesi hem de zengin ve özgün bir dil kullanabilmesi becerisi sayesinde Mahmud Erol Kılıç bu alandaki tecrübelerini bizlerin istifadesine sunuyor. Kısa kısa başlıklar ile okuyucuyu yormadan amacını ustaca anlatan Kılıç’tan meraklısına notlar içeren keyifli bir eser.
En önemli cümle
"Aramadan bulamazsın. Arama senden, bulma ise ikram. Bu manada aslında araştırmakla bulmuş olmuyorsun. İstediğin için ikram ediliyor sana. İstemezsen alamazsın. İstemek, yolculuk hazırlığının birinci şartı. İsteyen yani tâlip olacaksın. Tâlip olmayan vâsıl olamaz."
Bu kitap neden önemli
Kitap, Mahmud Erol Kılıç’ın İslam ve tasavvuf düşüncesi ile bu düşüncenin insan-ı kâmillik görüşü etrafında şekillenen güncel değerlendirmelerinden oluşan bir baş ucu kitabı niteliği taşıyor. Hayat görüşünü şekillendirme aşamasında olan gençlerden akademisyenlere, toplumun hemen her kesiminden vatandaşa hitap eden bu yazılar Kılıç’ın gelenek irfanı temelinde güncele dair kaleme aldığı bir "nedir, ne değildir, ne olmalıdır" değerlendirmesi niteliğinde.
Anahtar kelime
İslam Düşüncesi, Tasavvuf, İlim, Siyaset, Güncel, Seyahat, Gözlem

Diğer kitaplara göz atın