Selçukluların Haçlılarla İmtihanı - Timaş Yayınları

selcuklularin-haclilarla-imtihani-9786050829266.jpg
INSTAGRAM PAYLAŞIMLARI

Selçukluların Haçlılarla İmtihanı

Hilal ile Haç'ın Bin Yıllık Mücadelesi!
Marka: Timaş Tarih
Kitaplık: Tarih Kitaplığı
Diziler: Selçuklular Tarihi
Sayfa / Ebat: 480s. / 13,5x21
İlk Baskı: Kasım’18
Baskı Sayısı: 1
ISBN: 978-605-08-2926-6
Barkod: 9786050829266
275.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak

“Salâhaddin sağ olduğu ve Müslümanlar arasında birlik ve beraberlik bulunduğu müddetçe Kudüs’ü muhasara etmek mümkün değildir.”
İngiltere Kralı Aslan Yürekli Richard
Müslümanların bu gazâdan duydukları sevinç bizim aramızdaki ihtilâf sebebi ile kedere dönmesin. Kinimi söndürmek için düşmanları Müslümanlara güldürecek bir yolu elbette tercih etmem.”
Sökmen
“Beni vuran bu ok, bütün Müslümanlara isabet eden bir musibettir.”
Belek Gazi
“Allah’a yemin olsun ki, şahsım ve İslâm’ın intikamını almadıkça çardak altında gölgelenmeyeceğim.”
el-Melikü’l-Âdil Sultan Nureddin Mahmud b. Zengî
Kudüs’ün Müslümanların elinde olması bahanesiyle ama aslında büyük bir ekonomik yıkım içerisinde bulunan Hristiyan Avrupa’ya yeni ekonomik çıkarlar sağlamak amacıyla organize edilen Haçlı Seferleri 1096 yılından itibaren pek çok kez düzenlenmiştir. Bu seferler İslâm dünyasında birçok olumsuzluğun yaşanmasına neden olmuştur. Bu bağlamda, Selçukluların Haçlılarla İmtihanı kitabında 1096 yılında başlayan bu Haçlı Seferlerinin günümüzde de farklı şekillerde devam ettiğini söyleyen Muharrem Kesik, bugün yaşananları anlayabilmek için bu seferlerin başlangıç hikâyesini iyi bilmek gerektiğini vurgulamaktadır. Kesik, bu çalışmasıyla bin yıllık Hilal ile Haç’ın mücadelesiyle birlikte, Sultan I. Kılıçarslan’dan Sultan I. Mesud’a, Danişmend Gazi’den Nureddin Zengî ve Selahaddin Eyyûbî’ye kadar adları unutulmuş kahramanların hikâyelerini tarihin tozlu sayfalarından çekip gün yüzüne çıkarmaktadır.
Bu kitapta şanlı tarihimizin gerçek kahramanlarının hikâyesini bulacaksınız…

Editörün görüşü
Ortaçağ İslam tarihi ve Selçuklu tarihi üzerine yetkin bir isim olan Prof. Dr. Muharrem Kesik tarafından kaleme alınmış çok iyi bir çalışma. Selçuklu uzmanı Kesik tarafından kaleme alınan bu kitap, Selçukluların Haçlılarla olan mücadelelerini günümüze taşıyor.
En önemli cümle
Selçuklular, Haçlılara karşı verilen bin yıllık mücadelenin efsane kahramanlarıydı.
Bu kitap neden önemli
Selçukluların Haçlılarla İmtihanı, Selçukluların bir Türk-İslam devleti olarak Hristiyan Haçlı ordularına karşı, Anadolu, Suriye ve Filistin topraklarını korumak ve Müslümanların izzet-i nefsini ayakta tutmak için verdiği mücadeleyi anlatmaktadır. Muharrem Kesik, bu mücadelenin bin yıldır kısa aralıklarla devam ettiğini ifade etmekte ve günümüzde de bu mücadelenin sürdüğünü vurgulamaktadır. Bu mücadelenin ilk safhasında tüm varlıklarını ortaya koyan Selçuklu idareci ve komutanlarının kahramanlıklarının yanı sıra mücadelenin karşı tarafında yer alan Haçlı komutanları hakkında da ayrıntılı bilgiler verilmektedir.
Anahtar kelime
Selçuklular, Haçlılar, Kudüs, Haçlı Seferleri, Orta Çağ

Diğer kitaplara göz atın