Tapınak Şövalyeleri - Timaş Yayınları

tapinak-sovalyeleri-9786050834291.jpg
TANITIM VİDEOSU
INSTAGRAM PAYLAŞIMLARI

Tapınak Şövalyeleri

Tüm Yönleriyle İsa'nın Yoksul Askerleri Tapınak Şövalyeleri Bu Kitapta!
Marka: Timaş Tarih
Kitaplık: Tarih Kitaplığı
Diziler: Dünya Tarihi
Sayfa / Ebat: 488s. / 13,5x21
İlk ve Son Baskı: Eylül’20 / Eylül’20
Baskı Sayısı: 1
ISBN: 978-605-08-3429-1
Barkod: 9786050834291
Alt Başlık: İsa'nın Yoksul Askerleri
Üst Başlık: Kuruluşu, Yükselişi, Düşüşü ve Kurumsal Yapısı
275.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak

Bu eser, Haçlılar Çağı tabir edilen 12. ve 13. yüzyılların başlıca aktörlerinden ve hem faaliyet yürüttükleri dönemde hem de günümüzde tartışılmaya devam eden Tapınak Şövalyeleri hakkında, uzun zaman harcanarak titiz bir çalışmayla hazırlandı. Bu alandaki mevcut boşluğu belirli ölçüde dolduracak nitelikteki çalışma, hem bilgilendirici olması hem de güzel bir üslupla kaleme alınması dolayısıyla akademisyenler ve konuya ilgi duyanlar açısından okunmayı fazlasıyla hak ediyor.

Doç. Dr. Zafer DUYGU

1099 yılında Kudüs’ün Müslümanlardan alınması Hristiyan âleminde büyük bir sevinç yaratmış ve Hristiyanlar hac ibadeti için Kudüs’e akın etmeye başlamıştı. Ancak Hacılar istikrarsızlığın hüküm sürdüğü kutsal topraklarda açık hedef haline geliyordu. Kudüs’e gelen hacı adaylarını saldırılardan korumayı amaçlayan Tapınak Şövalyeleri, kendilerine kutsal bir misyon yükleyerek İsa’nın Yoksul Askerleri adı altında dini-askeri karakterli bir oluşum haline geldiler. Kuruluşundan çok kısa bir süre sonra Papalık tarafından resmi bir örgüt olarak tanınan Tapınak Şövalyeleri, bu durumla birlikte büyük bir yükseliş göstererek Avrupa’nın en zengin ve en prestijli örgütü haline geldi.

Sahip oldukları zenginlik, askeri kabiliyet ve diplomasi becerileri sayesinde Haçlı Seferleri’nin asli bir unsuru haline gelen bu topluluk, seferlerin başarısızlıkla sonuçlanmasından sonra sorgulanmaya hatta ihanetle suçlanmaya başlanmışlardı. Yükselişleri gibi düşüşleri de çok hızlı gerçekleşen Tapınak Şövalyeleri, 1312 yılında Papalık tarafından resmi olarak ilga edilmiş, fakat arkalarında bitmek bilmeyen soru işaretleri bırakmışlardı.

Muhittin Çeken, Tapınak Şövalyeleri’nin asıl kuruluş amaçlarını, kısa sürede yükselerek dönemin en zengin ve en güçlü örgütü haline gelmelerini sağlayan faktörleri, Haçlı Seferleri’ndeki rollerini, Haşhaşiler ve Müslümanlarla olan ilişkilerini, yargılanmalarına sebep olan olayların perde arkasındaki gerçekleri ve Masonlarla bağlantılarını dönemin kaynakları ve modern çalışmaların yanında kendi bilgi birikimiyle de sentezleyerek ortaya koymuştur.

 

 

Editörün görüşü
Genç tarih severlerin yeni ilgi alanlarından Ortaçağ Avrupası, Kudüs, Haçlı Seferleri ve Tapınak Şövalyeleri hususunda Türkiye'de çalışan nadir akademisyenlerden Muhittin Çeken'in, yazılmış tüm eserlerin değerlendirilmesi neticesinde güzel bir üslupla hazırladığı bu kitap Tapınak Şövalyeleri'ni tüm yönleriyle anlatan çok iyi bir çalışma.
En önemli cümle
Dinî hassasiyetlerle ve elde ettikleri bağışlarla muazzam bir zenginliğe ulaşan Tapınak Şövalyeleri, kurumsal açıdan bir yapılanmaya giderek Avrupa’nın en önde gelen finans kuruluşu haline geldiler.
Bu kitap neden önemli
Son zamanlarda çokça merak edilen konulardan Ortaçağ Avrupası’nı, Haçlı Seferleri’ni ve Tapınak Şövalyelerini anlatan ve yine bu konularda okurun kafasındaki soruları cevaplayacak en iyi çalışmalardan biri. Yerli yabancı tüm kaynaklar gözden geçirilerek hazırlanan çok derli toplu bir metin. Haçlı Seferleri, Kudüs ve Tapınak Şövalyeleri konularında yaptığı çalışmalarla göz dolduran genç akademisyen Muhittin Çeken tarafından akıcı bir üslupla kaleme alındı.
Anahtar kelime
Tarih, Haçlı Seferleri, Kudüs, Papalık, Orta Çağ, Orta Çağ Avrupası, Tapınak Şövalyeleri, AVRUPA TARİHİ

Diğer kitaplara göz atın