Tarih-lenk /kusursuz Yazarlar, Kağıttan Metinler - Timaş Yayınları

tarih-lenk-kusursuz-yazarlar-kagittan-metinler-9786050847093.jpg

Tarih-lenk /kusursuz Yazarlar, Kağıttan Metinler

Usta Tarihçi Y. Hakan Erdem'in Kaleminden "Aksak ve Zalim Tarih" Metinleri
Marka: Timaş Tarih
Kitaplık: Tarih Kitaplığı
Diziler: Tarih Yazımı
Sayfa / Ebat: 496s. / 13,5x21
İlk ve Son Baskı: Nisan’23 / Nisan’23
Baskı Sayısı: 10
ISBN: 978-605-08-4709-3
Barkod: 9786050847093
Üst Başlık: Kusursuz Yazarlar, Kâğıttan Metinler
250.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak

Gerek tarih, gerekse kurmaca alanında ortaya koyduğu eserlerle hem Türkiye’de hem de dünyada kendini kanıtlamış değerli bir kalem olan Y. Hakan Erdem’in tarih yazımı alanında efsaneleşen eseri Tarih-Lenk, tarihî serüvenine Timaş Yayınları’yla devam ediyor.

Tarih, maalesef, Türkiye’de herkesin çok iyi bildiğini iddia ettiği bir alan olmasının yanı sıra günlük tartışmaların da odağında olan bir disiplin. Aynı zamanda herkesin kendine göre bir tarafından çekiştirdiği ve bu nedenle de epeyce istismar edilmiş bir alan.

Y. Hakan Erdem, Tarih-Lenk isimli bu eserinde anlı şanlı akademisyenlerin ve araştırmacıların kaleme aldıkları tarih metinlerindeki -sıradan okuyucu tarafından genelgeçer doğrular olarak kabul edilmeye başlanan- akılalmaz hataları gözler önüne seriyor, meşhur kalemlerin kendilerine değilse de kâğıttan metinlerine savaş açıyor. Bir taraftan popüler tarih yazarlarının ve bazıları da alanında otorite olarak görülen isimlerin hatalarını düzeltirken bir taraftan da Türkiye’de tarih alanında üzerinde durulmaya korkulan eleştiri türünün güçlü bir örneğini ortaya koyuyor.

Artık, tarih namına bildiklerinizin doğruluğundan kuşkulanma zamanı...

Editörün görüşü
Yazar, dünyaca ünlü bir tarihçi, kitap yayınlandığı dönem çok ilgi görmüş ve hâlâ tarihçilerin el kitabı nitelinde bir çalışma.
En önemli cümle
Tarihçi ses sanatçısı gibi sağda solda konser tadında konuşmaz!
Bu kitap neden önemli
Türkiye’de günlük tartışmalara kaynak temin ettiği için her zaman popüler olmuştur tarih. Tarih ile uğraşan bazı akademisyen ve araştırmacılar da bu popülerlikten nasibini fazlasıyla almıştır. Bir noktadan sonra bu popülerlik üretilen tarih metinlerine özen gösterilmemesine neden olmuştur. Bunun sonucunda bu popüler isimlerin kaleminde pek çok fahiş hatalarla dolu tarih metinleri çıkmaya ve okuyucularla buluşmaya başlamıştı. Yazarlarının popülerliği nedeniyle eleştirilemez bir pozisyon kazanan bu metinler Y. Hakan Erdem’in eleştiri oklarından kurtulamıyor. Erdem, bu metinleri tarihin süzgecinden geçirerek ağır bir eleştiriye tabii tutuyor. Böylece Türkiye’de daha önce bu kapsamda yapılmamış çok değerli bir eser ortaya çıkıyor. Tarih-lenk, Y. Hakan Erdem’in kaleminden çok değerli bir tarih eleştirisini okuyucuların önüne seriyor.
Anahtar kelime
Tarih, TARİH YAZIM, Tarih Bilinci, İlber Ortaylı, Halide Edip Adıvar, Timur

Diğer kitaplara göz atın