Tarihçinin Yolculuğu - Timaş Yayınları

tarihcinin-yolculugu-9786256767157.jpg

Tarihçinin Yolculuğu

Duayen Tarihçi Ahmet Yaşar Ocak'tan Tarihi Anlama/Araştırma Rehberi!
Marka: Timaş Tarih
Kitaplık: Tarih Kitaplığı
Sayfa / Ebat: 144s. / 13,5x21
İlk ve Son Baskı: Mart’24 / Mart’24
Baskı Sayısı: 1
ISBN: 978-625-6767-15-7
Barkod: 9786256767157
130.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak
“Hamasi veya retçi bir tarih perspektifi yerine sağlam ve gerçekçi bir tarih bilinci hem içinde yaşadığımız toplumu ve kültürü hem bir parçası olduğumuz dünyayı daha iyi anlayıp ona göre bir yol çizmemize yardımcı olur hem de uluslararası meselelerde elimizi güçlendirir. Ama hamasete dayalı bir tarih perspektifi uluslararası problemlerin çözümünde bizi içinden çıkılmaz zor durumlara düşürür çünkü gerçek zeminden mahrumdur. Türkiye yıllardır bu açmazı yaşıyor.”
“Tarihçiyim diyenlerin, araştırdıkları konularla ideolojik ve duygusal bağ kurmaktan, konularına ideolojik olarak yaklaşmaktan veya onlarla özdeşleşmekten, belli ideolojik kesimlerin beklentilerine uygun çalışmalar yaparak nüfuz, şöhret ve itibar devşirmeye kalkmaktan kesinlikle ve kesinlikle kaçınmaları gerekir.”
Ahmet Yaşar Ocak

Osmanlı tarihçiliğinin duayen ismi Prof. Dr. Ahmet Yaşar Ocak bu çalışmada kaynakların kullanımı, eleştirel bakış açısı, arşiv ve kütüphanelerin işlevi, disiplinler arası çalışmanın önemi, tarihyazımı yöntemi gibi konulara dair öğrencilere, araştırmacılara ve tarih meraklılarına kısa ve özlü reçeteler sunuyor. Kitap ayrıca daima güncelliğini koruyan ”Türklerin İslâmlaşma Serüveni”, “İslâm ve Siyaset”, “İslâmofobi”, “Alevîlik-Bektaşîlik”, “Resmî Tarih-Alternatif Tarih” ikiliği gibi meselelere de ışık tutuyor. Tarihçinin Yolculuğu soğuk bir metodoloji kitabından çok usta bir tarihçinin kendi hayatı ve ilgi alanlarından yola çıkarak tecrübelerini aktardığı bir yol haritası niteliğinde.
En önemli cümle
Eskilerin dediği gibi, “el-ilmü bi’run ve’l-müzâkeretü delvuhâ”, yani “ilim bir kuyudur, kovası tartışmadır”.
Bu kitap neden önemli
Bu kitap duayen tarihçilerimizden Ahmet Yaşar Ocak'ın kendi hayat hikâyesi üzerinden kaynak kullanımı, eleştirel bakış açısı, arşive kütüphanenin işlevi, disiplinler arası çalışmanın önemi, tarih yazımı yöntemi gibi konulara dair öğrencilere, araştırmacılara ve tarih meraklılarına kısa ve özlü reçeteler sunuyor. Tarihi doğru yorumlayıp günümüzde yaşananları isabetli bir şekilde anlamlandırmak adına meraklısı için bir rehber niteliğindeki bu eser, akıcı üslubuyla bir çırpıda okunup özümsenecek özelliklere sahip.
Anahtar kelime
TARİH YAZIM, Ahmet Yaşar Ocak, Heterodoks Dervişler ve Aleviler, Heterodoksilik, Bektaşilik, Alevilik, Siyasal İslam

Diğer kitaplara göz atın

Yeni
bozkirin-asenalari-turk-tarihinde-kadin-liderler-9786256767218.jpg

Bozkırın Asenaları: Türk Tarihinde Kadın Liderler

Timaş Tarih
225.00 TL