Tarihe Düşülen Notlar Seti ( I-ıı Cilt ) - Timaş Yayınları

tarihe-dusulen-notlar-seti-i-ii-cilt-9786050819915.jpg
INSTAGRAM PAYLAŞIMLARI

Tarihe Düşülen Notlar Seti ( I-ıı Cilt )

Konuşmalarıyla Prof. Dr. Halil İnalcık!
Marka: Timaş Tarih
Kitaplık: Tarih Kitaplığı
Diziler: Osmanlı Tarihi
Sayfa / Ebat: 624s. / 16x24
İlk ve Son Baskı: Eylül’15 / Mayıs’17
Baskı Sayısı: 5
Yayına Hazırlayan:
ISBN: 978-605-08-1991-5
Barkod: 9786050819915
160.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak

Ömrünü tarihe adamış ve tarihçilerin şeyhi olarak bilinen Halil İnalcık’ın; Osmanlı ve Türkiye üzerine yaptığı konuşmalar ve muhtelif mecralara verdiği röportajlar ilk defa yayımlanıyor. Dünyada sosyal bilimler alanında sayılı 2.000 bilim adamı arasında gösterilen Halil İnalcık’la 1947’den 2015’e kadar yapılan röportajlar ve konuşmalar okurları için bir araya getirildi. Bu kitaplar sayesinde, Osmanlı tarihinden günümüz Türkiye’sine, sanattan tarihe, edebiyattan siyasete birçok konuyu bizzat Halil İnalcık’tan dinleme fırsatı yakalayacaksınız…

Halil İnalcık’ın akademik çalışmaları, Osmanlı tarihini fevkalade geniş bir perspektiften incelediği ve bu anlayışı kendi bilimsel yaklaşımıyla zenginleştirdiği için vazgeçilmez kaynakları teşkil eder. Amerikalı sosyal bilimci Immanuel Wallerstein’dan alıntılayarak söylersek, “Onu dar anlamda bir ‘tarihçi’ olarak düşünmek elbette yetersiz kalır. Bizzat tarih disiplinine şekil vermiş, kendi metodolojisini ve bilgi birikimini tarihçilik mesleğine kazandırmış biri olarak İnalcık, bilim çevrelerinin üzerinde uzlaştığı seçkin bir isimdir.”

66 kitap ve 500’e yakın makalesiyle tarih yazıcılığında çığır açmış olan İnalcık’ın eserlerinin âdeta hülasası diyebileceğimiz bu prestij eser, 2 cilt halinde ve kutulu olarak yayımlanıyor. Eserin 1. cildinde Halil İnalcık’ın muhtelif yer ve zamanlarda yaptığı konuşmalar yer alırken; 2. cilt, Halil İnalcık’la yapılmış röportajlardan oluşuyor. Halil İnalcık’ın tarihî-güncel birçok konuyu kapsayan ve asırları aşan metodolojik değerlendirmeleri, her biri birer ders niteliği taşıyan konuşmalarıyla birleşiyor ve tarihe düşülen en anlamlı notlardan biri oluyor belki de…

Editörün görüşü
Türkiye'nin yetiştirdiği ve dünya çapında en önemli Osmanlı tarihçilerinden biri olan merhum Halil İnalcık'a dair mühim iki kaynak eser... Osmanlı Tarihine meraklı ve bu alanda çalışacak herkes için barındırdığı özel ve kıymetli bilgiler açısından okunması gereken bir çalışma.
En önemli cümle
"Dünya tarih yazıcılığında tarihimizi biz Türkler temsil etmeliyiz."
Bu kitap neden önemli
Tarihe Düşülen Notlar seti Türkiye'nin yetiştirdiği, dünya çapında en önemli Osmanlı Tarihçilerinden biri olan merhum Halil İnalcık'ın farklı yayın organlarında verdiği röportajlardan ve farklı mecralarda yaptığı konuşmalardan oluşuyor. Röportajlar kitabı merhum İnalcık'ın hem tarihçiliği hem de özel hayatı hakkında birçok bilinmeyeni içerirken, Konuşmalar kitabı ise İnalcık'ın kendi tarihçiliği üzerine çok kıymetli bilgileri okurlarla buluşturuyor.
Anahtar kelime
Tarih, Osmanlı Tarihi, Halil İnalcık, Osmanlı Devleti, Tarihçilik

Diğer kitaplara göz atın

Yeni
bir-dervis-yolculuga-cikar-bir-daha-donmemek-uzere-9786050844634.jpg

Bir Derviş Yolculuğa Çıkar, Bir Daha Dönmemek Üzere

Timaş Tarih
55.00 TL
Yeni
Popüler
bir-harf-bir-medeniyet-mim-kitabi-9786050842746.jpg

Bir Harf Bir Medeniyet: Mim Kitabı

Timaş Tarih
60.00 TL