Tarihi Değiştiren Kadınlar - Timaş Yayınları

tarihi-degistiren-kadinlar-9786050830262.jpg
TANITIM VİDEOSU
INSTAGRAM PAYLAŞIMLARI

Tarihi Değiştiren Kadınlar

Tarihi sadece erkeklerin yazmadığını kanıtlayan kadınlar, Ali Çimen'in kaleminden genişletilmiş baskısıyla…
Marka: Timaş Tarih
Kitaplık: Tarih Kitaplığı
Diziler: Popüler Tarih
Sayfa / Ebat: 480s. / 13,5x21
İlk ve Son Baskı: Ekim’19 / Nisan’22
Baskı Sayısı: 15
Kapak Tasarım:
ISBN: 978-605-08-3026-2
Barkod: 9786050830262
250.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak

“Geçmişe baktığımızda erkek egemen bir seyrüseferin hüküm sürdüğünü görürüz. Dünya merkezli evren anlayışına başkaldıran, kılıç kuşanıp sefere çıkan, şehirleri alarak çağ açıp çağ kapatan, kıtaları keşfeden, atomu parçalayarak insanoğluna sınırsız enerjinin kapılarını açan, ilk kez dünyayı terk edip uzaya çıkan, devrimleri başlatan ya da yaptığı bir konuşmayla kitleleri peşine takanlar çoğunlukla erkekler olmuştur. Peki, bu, tarihin beyaz perdesinde hep erkeklerin başrol oynadığı anlamına mı gelir? Ne yani, kadınlara düşen, her zaman “en iyi yardımcı oyuncu” rolü oynamak mıdır? Tabii ki hayır. Yüzyılların üzerine oturduğu mayınlı tarih tarlasından sıyrılıp çıkan öyle kadınlar olmuştur ki, teşbihte hata olmaz, o çok “bilindik” erkekler, bu kadınların azametlerinin gölgesinde bile terlemeden edememiştir!”

Gazeteci yazar Ali Çimen “Tarihi Değiştirenler” dizisinin yeni kitabı Tarihi Değiştiren Kadınlar’a böyle başlıyor ve birçok ünlü kadını sayfalarında konuk ediyor. Roma İmparatorluğu’nu avucunun içine alan Cleopatra’dan Osmanlı İmparatorluğu’nu parmağında oynatan Kösem Sultan'a, atomların gizli dilini çözen Madam Curie’den ırkçılığa kafa tutan siyahi kadın eylemci Rosa Parks’a tarihi değiştiren kadınlar bu sayfalarda…

Editörün görüşü
Kitap, dünya tarihinin akışını değiştiren kadınları sıkıcı detaylardan uzak durarak anlatan çok iyi bir çalışma. Gazeteci yazar Ali Çimen'in akıcı ve ilgi çekici üslubu metni bir kat daha okunur kılıyor. Genelde erkeklerin arkasında görülen, anlatılmayan kadınların dünya tarihine yaptıkları katkıları bu eserde bulacaksınız.
En önemli cümle
Yüzyılların üzerine oturduğu mayınlı tarih tarlasından sıyrılıp çıkan öyle kadınlar olmuştur ki, teşbihte hata olmaz, o çok bilindik erkekler, bu kadınların azametlerinin gölgesinde bile terlemeden edememiştir.
Bu kitap neden önemli
13 kitaptan oluşan ve yıllar içinde satış rakamları yüz binlere ulaşan Tarihi Değiştirenler serisi; dipnotlu, kaynakçalı, güncellenmiş ve yenilenmiş formatıyla yeniden okuyucusuyla buluşuyor. Yazar Ali Çimen; Cleopatra'dan Kösem Sultan'a, Madam Curie'den siyahi kadın eylemci Rosa Parks'a tarihi değiştiren kadınları ilgi çekici başlıklar ve akıcı bir üslupla anlatıyor.
Anahtar kelime
Cleopatra, Kösem Sultan, Victoria, Firavun, Hz. Meryem, Hz. İsa, Hz. Hatice, Kadınlar, Hürrem Sultan, Madam Curie, Rosa Parks, Benazir Butto, Kraliçe Elizabeth, Margaret Thatcher

Diğer kitaplara göz atın

Yeni
bozkirin-asenalari-turk-tarihinde-kadin-liderler-9786256767218.jpg

Bozkırın Asenaları: Türk Tarihinde Kadın Liderler

Timaş Tarih
225.00 TL