Tarihi Değiştiren Olaylar - Timaş Yayınları

tarihi-degistiren-olaylar-9786050830781.jpg
TANITIM VİDEOSU
INSTAGRAM PAYLAŞIMLARI

Tarihi Değiştiren Olaylar

Efsane dizi Tarihi Değiştirenler, güncellenmiş içeriğiyle geri dönüyor... İlk kitap: Tarihi Değiştiren Olaylar
Marka: Timaş Tarih
Kitaplık: Tarih Kitaplığı
Diziler: Popüler Tarih
Sayfa / Ebat: 480s. / 13,5x21
İlk ve Son Baskı: Eylül’19 / Ağustos’21
Baskı Sayısı: 21
Kapak Tasarım:
ISBN: 978-605-08-3078-1
Barkod: 9786050830781
Alt Başlık: Tarihi Değiştiren Olaylar
250.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak

MAGNA CARTA ile despot hükümdara “Dur!” diyen insanlık, RÖNESANS ile zihnin önündeki engelleri kaldırdı, kendini keşfetti. FRANSIZ DEVRİMİ ile monarşileri alaşağı edip “Ben de varım!” dedi. AYDINLANMA ile aklı keşfedip SANAYİ DEVRİMİ’nin kapısını açtı. 1917’de bu kez bu devrimin yarattığı sınıf sömürüsüne EKİM DEVRİMİ ile “Dur!” dedi. Bilim ve teknoloji ile kalkınıp zenginleşti; ancak iki dünya savaşı ve onların arasına sıkıştırdığı BÜYÜK EKONOMİK KRİZ’le kendini sıfırladı. Bu sıfırlanıştan doğan HİTLER gibi bir canavarı NORMANDİYA ÇIKARMASI ile yere serdi. Sadece onu sermekle kalmadı; suç ortağını pes ettirmek için kullandığı benzersiz bir silahla ATOM ÇAĞI’nı da başlattı. Tüm bunlara paralel gerçekleşen YAHUDİ SOYKIRIMI, alnına kara bir leke olarak kazındı, vicdanı öldü. Ölmeyen aklıyla SOĞUK SAVAŞ’ı başlatıp ortasında AVRUPA BİRLİĞİ’nin yükseldiği iki kutuplu yeni bir düzen kurdu. Soğuk Savaş’ı kazanmak için Dünya’yı tıka basa nükleer silahlarla doldururken UZAY YARIŞI ile kainatı keşfetti. Dünya’nın sınırlarını terk ederken BERLİN DUVARI ile aynı dili konuşanları birbirine hasret bıraktı. Gün geldi SOVYETLER BİRLİĞİ’nin çöküşüne şahitlik etti. Soğuk Savaş’ın bitmesiyle hızlanan tarih başını döndürürken 11 EYLÜL SALDIRILARI ile sarsıldı; yeni ve belirsiz bir düzene adım attı. Ama ne olursa olsun Fransız Devrimi’nde yüksek sesle haykırdığı özgürlük, eşitlik ve kardeşliğe olan iştahı hiç dinmedi…

Editörün görüşü
Kitap, dünya tarihinin kırılma noktalarını, tarihi değiştiren olayların arka planını sıkıcı detaylardan uzak durarak anlatan, gazeteci yazar Ali Çimen'in akıcı üslubuyla sentezlenmiş keyifli bir çalışma.
En önemli cümle
"Bugün ne görsel ne de yazılı medyada kitabın içeriğini oluşturan başlıklardan birisine ya da birkaçına atıfta bulunmayan veya doğrudan onları konu edinmeyen herhangi bir program, tartışma, haber ya da köşe yazısına rastlamanız imkânsızdır."
Bu kitap neden önemli
13 kitaptan oluşan ve yıllar içinde yüksek bir ilgiyle karşılaşan Tarihi Değiştirenler serisi yenilenmiş formatıyla tekrar okuyucusuyla buluşuyor. Ali Çimen; Magna Carta’dan Fransız Devrimi’ne, Sanayi Devrimi’nden Büyük Ekonomik Kriz’e, Soğuk Savaş’tan Atom Çağı’na, Berlin Duvarı’nın Yıkılışından 11 Eylül Saldırıları’na dünya tarihinin kırılma noktalarını ilgi çekici başlıklar ve çok akıcı bir üslupla anlatıyor.
Anahtar kelime
Tarih, Aydınlama, Sscb, ABD, Hitler, Naziler, Ortadoğu, Kruşçev, Gorbaçov

Diğer kitaplara göz atın

Yeni
bozkirin-asenalari-turk-tarihinde-kadin-liderler-9786256767218.jpg

Bozkırın Asenaları: Türk Tarihinde Kadın Liderler

Timaş Tarih
225.00 TL