Türk Bilgeleri - Timaş Yayınları

turk-bilgeleri-9786050837872.jpg
Popüler
INSTAGRAM PAYLAŞIMLARI

Türk Bilgeleri

Türk’ün Tarihine Yön Veren Bilgeler
Marka: Timaş Tarih
Kitaplık: Tarih Kitaplığı
Diziler: Türk Tarihi
Sayfa / Ebat: 320s. / 13,5x21
İlk ve Son Baskı: Nisan’21 / Nisan’21
Baskı Sayısı: 1
Kapak Tasarım:
ISBN: 978-605-08-3787-2
Barkod: 9786050837872
Üst Başlık: Devlet Ruhunu Mayalayan Liderler
60.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak

 Ahmet Taşağıl, İslam öncesi Türk tarihini resmeden 55 liderin hayatını anlatıyor. Mo-tu (Mete)’dan Attila’ya, Bumın Kağan’dan Tonyukuk’a, Balamir’den Bilge Kağan’a değin İslam öncesi Türk tarihine damga vurmuş, bilinen ve bilinmeyen Eski Türklerin izini sürüyor.

Bu eserde, Türklerin anavatanı Orta Asya’dan dünyaya yayılan bu uzak geçmişin seslerini dinleyecek, tarih yapıcılarıyla tanışacak, Çin’le yapılan ‘savaş ve barış’ın yankılarını duyacak, dörtnala gelip Uzak Asya’dan Akdeniz’e bir kısrak başı gibi uzanan memleketin aynasını göreceksiniz.

Taşağıl, okuru; Orta Asya’nın steplerinde, Altay Dağları’nın eteklerinde, Ötüken’in vadilerinde süren konuşmaya davet ediyor. Yazarın alfabetik olarak kaydettiği Türk Bilgeleri, ilk kez tek kitapta!

 

 

 

Editörün görüşü
Ahmet Taşağıl, İslam öncesi Türk tarihi dendiğinde akla gelen isimlerdendir. Onun Orta Asya ile ilgili yaptığı çalışmalar, sadece Türk literatüründe değil, dünya literatüründe de ses getiriyor. Bilhassa Türk Tarih Kurumu tarafından neşredilen Gök-Türkler kitabı Harvard Üniversitesi’nde ders kitabı olarak okutuluyor. Türk Bilgeleri adlı çalışması ise bu alanda yapılmış derli toplu ilk örnek olması hasebiyle oldukça mühim.
En önemli cümle
Tarih, Türk’ün atına binmesiyle başlar!
Bu kitap neden önemli
Kitapta, İslam öncesi Türk tarihine damga vurmuş 56 liderin hayatı, yaptıkları icraatlar ve bu şahsiyetlerin bugüne bile güçlü mesajlar veren uygulamaları alfabetik olarak yer alıyor. Atilla’dan Bilge Kağan’a, Bumin Kağan’dan Tonyukuk’a, Teoman’dan Mete’ye değin, bilinen ve bilinmeyen birçok liderin yaşamlarına tanıklık ediyoruz. Yazar, hanların öykülerini kısa ama çarpıcı bilgilerle aktarıyor. Taşağıl, okuru Orta Asya’nın steplerinde, Altay Dağları’nın eteklerinde, Ötüken’de dolaşan bir sohbete davet ediyor.
Anahtar kelime
Tarih, Türk Tarihi, Atilla, Bilge Kağan, Tonyukuk, Teoman, Mete, Orta Asya, Ötüken

Diğer kitaplara göz atın

Yeni
bir-dervis-yolculuga-cikar-bir-daha-donmemek-uzere-9786050844634.jpg

Bir Derviş Yolculuğa Çıkar, Bir Daha Dönmemek Üzere

Timaş Tarih
55.00 TL
Yeni
Popüler
bir-harf-bir-medeniyet-mim-kitabi-9786050842746.jpg

Bir Harf Bir Medeniyet: Mim Kitabı

Timaş Tarih
60.00 TL