Türk Siyasi Tarihi - Timaş Yayınları

turk-siyasi-tarihi-9786051146911.jpg
INSTAGRAM PAYLAŞIMLARI

Türk Siyasi Tarihi

Kemal Karpat Türk siyasal hayatının son iki yüzyılını özetliyor.
Marka: Timaş Tarih
Kitaplık: Tarih Kitaplığı
Diziler: Çağdaş Türkiye Tarihi
Sayfa / Ebat: 368s. / 13,5x21
İlk ve Son Baskı: Ekim’11 / Ağustos’22
Baskı Sayısı: 12
Tercüman:
Kapak Tasarım:
ISBN: 978-605-114-691-1
Barkod: 9786051146911
Üst Başlık: SİYASAL SİSTEMİN EVRİMİ
250.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak

“Türkiye’deki politik sistemin dengesizliğini, öncelikle anlaşmazlıkların giderilmesinde uygulanan geleneksel yöntemlerin bir kenara bırakılmasıyla ve sosyopolitik değişime uyum süreciyle açıklamak gerekir. Yine de Türkiye’deki politik sistemin yaşadığı kesintisiz bunalımı anlayabilmek için bu sistemin evrimini sosyal gruplar, yönetici seçkinler ve yapısal farklılaşma sürecinin parçası olmuş bazı uluslararası olaylar arasındaki etkileşimi göz önünde bulunduran geniş bir kavramsal çerçeve içinde çözümlemek zorundayız.”
Prof. Dr. Kemal H. Karpat

Prof. Dr. Kemal H. Karpat, Türkiye’de hâl-i hazırda var olan siyasal sistemi, Osmanlı İmparatorluğu’nun son döneminden başlayarak kendine has üslubuyla yaptığı dikkat çekici analizlerle anlatıyor.

Türkiye’de modern siyasal sistemin başlangıcı olarak 1876 Anayasası’nı kabul eden Kemal H. Karpat, bu yeni anayasal süreçle beraber Osmanlı toplumunda nelerin değiştiğini, dönemin önde gelen edebiyatçılarının ve düşünürlerinin eserlerinden, gazete yazılarından yola çıkarak yorumluyor, bu yorumlarını da belgelerle zenginleştiriyor. Daha sonrasında Meşrutiyet’in ilânı ve Jön Türk Devrimiyle Osmanlı İmparatorluğu’nun siyasal rejimi olan “istibdat dönemi”nin bitişi ve akabinde Cumhuriyet’in ilânı, CHP’nin tek parti olarak devletin başına gelmesi, en nihayetinde çok partili sisteme geçiş, ordunun her dönemde nasıl siyasal rejimin en önemli unsuru haline geldiği ve aralarda yaşanan darbeler...

Kemal H. Karpat, Türk Siyasi Tarihi kitabında her dönemi anlatan/açıklayan en önemli sâiklerin temellerinin, nasıl bir önceki dönemde atıldığını ve tarihin ancak edebiyat, sosyoloji, psikoloji ve felsefe gibi ilim dalları kullanılarak temel sorulara cevap verdiğini birbirinden farklı birçok örnekle sentezleyerek okuyucusuyla paylaşıyor.

Editörün görüşü
Bu derlemede Kemal Karpat, Türk siyasi hayatına ilişkin 30 yılı aşkın bir zaman diliminde kaleme aldığı makalelerini bir araya getiriyor. Osmanlı’nın son dönemlerinden yola çıkarak modern Türkiye’nin siyasetinin çatısının nasıl, ne şekilde kurulduğunu anlatıyor. Türkiye’nin yetiştirdiği en önemli sosyal bilimcilerden olan Kemal Karpat tarih, sosyoloji, siyaset bilimi, nüfus araştırmaları, edebiyat araştırmaları gibi sahalarda eser vermiş, yapıtları Cambridge, Oxford, Princeton, Brill kalitesindeki yayınevlerince basılmış dünya çapında bir değerimizdir. Kitapları, makaleleri farklı ülkelerde, değişik dillerde yayınlanmıştır.
En önemli cümle
"Türkiye'nin tarihi bir kavramlar manzumesidir."
Bu kitap neden önemli
Kemal H. Karpat'ın kaleminden çeşitli siyasal akımların değerlendirilmesi. Farklı yıllarda yapılmış seçimler ve onların sonuçları. Türk siyasetinin bir gerçeği olan darbelerin analizi.
Anahtar kelime
Tarih, Osmanlı Tarihi, Siyasi Tarih, 1876 Anayasası, Jön Türkler, CHP, Cumhuriyet'İn İlânı, Jön Türk Devrimi, Türkiye Cumhuriyeti

Diğer kitaplara göz atın