Türklere Veda - Timaş Yayınları

turklere-veda-9786050846386.jpg

Türklere Veda

1916 Arap İsyanı'nın Altında Yatan Gerçek Sebepler İlk Defa Bu Kitapta!
Marka: Timaş Tarih
Kitaplık: Tarih Kitaplığı
Diziler: Çağdaş Türkiye Tarihi
Sayfa / Ebat: 416s. / 13,5x21
İlk ve Son Baskı: Aralık’22 / Aralık’22
Baskı Sayısı: 1
ISBN: 978-605-08-4638-6
Barkod: 9786050846386
Üst Başlık: Araplar Neden ve Nasıl İsyan Ettiler?
275.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak
Gerçekten de Türkler İslam dinine zarar verdikleri için mi, Arapları Türkleştirmek istedikleri için mi, Arapları hakir gördükleri için mi, Araplara zulüm ettikleri için mi, Arapların mallarını yağmaladıkları için mi, Araplar ayaklanmışlardı?
 
Taha Niyazi Karaca, Türklere Veda: Araplar Neden ve Nasıl İsyan Ettiler? adını verdiği bu çalışmasında ortodoks tarih yazıcılığının anakronik bilgi tekrarlarına işaret ederek Arapların Osmanlı İmparatorluğu’na neden ve nasıl isyan ettiklerini tarihsel süreç bağlamında analiz ediyor. Karaca, uzun yıllar mümkün olduğunca farklı kaynakları ve görüşleri toplayıp hazırladığı bu eserde, özellikle mevcut tarih yazımındaki eksiklikleri ve yanlış değerlendirmeleri gidermek için İngiliz raporlarını da kullanıyor. Okuyucunun 1916 Arap İsyanı’nı tarihsel ve kuramsal zemine oturtabilmesi için milliyetçilik, Arap milliyetçiliği ve isyanın nedenleriyle ilgili farklı görüşleri özetliyor. Bunu yapmaktaki amacı Türkiye’deki tarih yazıcılığında “kabul görmüş görüş” gerekçesiyle tarihsel tutarlılığı olmayan iddiaların okuyucuya empoze edilmesidir. Okuyucunun isyanla ilgili farklı görüşler ve iddialar olduğunu bilmesini istiyor. Ayrıca Arap milliyetçiliği düşüncesinin meşrutiyet öncesi ve sonrasıyla sürekliliği olan bir hareket olduğunu ortaya koymaya çalışıyor. 
Okur bu eseri okuduktan sonra günümüzdeki olaylarla ilgili bazı sonuçlar da çıkaracaktır. Örneğin Ürdün, Lübnan, Kuveyt ve Suudi Arabistan gibi ülkelerin neden İngiltere ve Amerika’ya bu kadar bağımlı olduklarını daha iyi kavrayacak, bu satırların yazıldığı günlerde hayatını kaybeden İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth için Ürdün’ün yedi, Lübnan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Kuveyt’in üç günlük yas ilan etmelerini şaşkınlıkla karşılamayacaktır.
Editörün görüşü
Daha önce anti-Türkizmin kurucusu İngiltere Başbakanı Gladstone'un Osmanlı İmparatorluğu'nu tarih sahnesinden silme adına oynadığı "Büyük Oyun"u anlattığı çalışmasıyla dikkatleri üzerine çeken Taha Niyazi Karaca bu çalışmasıyla Arapların Osmanlı'ya neden ve nasıl isyan ettiklerini tüm yönleriyle tartışıyor.
En önemli cümle
İsyandaki paradoksal duruma da işaret etmek gerekir. Hüseyin, Araplar adına ve Arapların kralı olmak sevdasıyla isyan etti. Ancak onu destekleyen aşiretler ve emirlikler onun kendilerini temsil ettiği düşüncesiyle isyanı desteklemediler. Desteğin nedeni tamamen İngiltere’nin aşiretler ve şeyhlikler üzerinde kurduğu nüfuzdu. İsyan çıktığında İttihatçılar, Hüseyin ve oğullarının Osmanlı İmparatorluğu için asker topladıklarını zannediyorlardı.
Bu kitap neden önemli
Bu kitap, ortodoks tarih yazıcılığının anakronik bilgi tekrarlarına işaret ederek Arapların tebaası bulundukları Osmanlı İmparatorluğu'na neden ve nasıl isyan ettiklerini tarihsel süreç bağlamında analiz ediyor. Daha önce birçok baskısı yapılan Büyük Oyun ve Sınırları Çizen Kadın: İngiliz Casus Getrude Bell kitaplarını yazan Taha Niyazi Karaca'nın yıllarını vererek ve konuyla alakalı hemen hemen tüm birincil ve ikincil kaynakları gözden geçirerek büyük bir titizlikle hazırladığı yeni kitabı. Okuyucu bu eseri okuduktan sonra günümüzdeki olaylarla ilgili bazı sonuçlar da çıkaracaktır. Örneğin Ürdün, Lübnan, Kuveyt ve Suudi Arabistan gibi ülkelerin neden İngiltere ve Amerika’ya bu kadar bağımlı olduklarını daha iyi kavrayabilecektir. Bu satırların yazıldığı günlerde hayatını kaybeden İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth için Ürdün’ün yedi, Lübnan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Kuveyt’in üç günlük yas ilan etmelerini şaşkınlıkla karşılamayacaktır.
Anahtar kelime
Yakın Tarih, Şerif Hüseyin, 1916 Arap İsyanı, Araplar, Arap Milliyetçiliği, İttihat Ve Terakki, İttihad-ı İslam, Cemal Paşa

Diğer kitaplara göz atın

Yeni
bozkirin-asenalari-turk-tarihinde-kadin-liderler-9786256767218.jpg

Bozkırın Asenaları: Türk Tarihinde Kadın Liderler

Timaş Tarih
225.00 TL