Veda - Timaş Yayınları

veda-9786050848090.jpg
Veda, Kim Young-ha’nın edebi gücünün özünü koruyarak bilim kurgu ve distopyaya selam durduğu bir başyapıt...
Marka: Timaş Yayınları
Kitaplık: Edebiyat Kitaplığı
Diziler: Dünya Edebiyatı
Sayfa / Ebat: 256s. / 13,5x21
İlk ve Son Baskı: Eylül’23 / Eylül’23
Baskı Sayısı: 1
Tercüman:
Kapak Tasarım:
ISBN: 978-605-08-4809-0
Barkod: 9786050848090
Orijinal Dil: Korece
210.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak

Profesör Choi, bir yapay zekâ geliştirme kampüsünde robotlar ve hümanoidler üzerine çalışmaktadır. Oğlu Cheol’ü okula göndermek yerine evde bizzat eğitmekte, dış dünyayla iletişimine müsaade etmemektedir. Cheol, babası ve ikisi robot biri gerçek olmak üzere üç kediyle birlikte güvenli bir ortamda yaşıyorken dış dünyada yapay zekâ ve insanların çarpışmasından kaynaklanan bir kaos hâkimdir. Görevliler bir gün insan ya da hümanoid olduğuna dair herhangi bir kaydı olmayan Cheol’ü bir toplama kampına götürürler. Burada, artık kullanılmayan eski hümanoid ve robotlarla bir araya gelen Cheol, varlığına dair keşfettikleri karşısında kamptan kaçmaktan başka çaresi olmadığını anlar. Cheol ve arkadaşları bir noktada insana karşı robot denkleminde toplumca yargılanacaklardır. Peki kimdir gerçekten insan? Hayatın ötesindeki anlamın peşine düşecek olan?..

Yıllar süren bekleyişin meyvesi Veda, Kim Young-ha’nın edebi gücünün özünü koruyarak bilim kurgu ve distopyaya selam durduğu bir başyapıt.

Veda, Kim Young-ha’nın şimdiye kadar yayımladığı en iyi romanı. Başlangıçta sert bir şekilde vuran ve sonra yavaş yavaş hafifleyen, insan olmanın doğasında var olan nitelikleri takdir etmenizi sağlayan zekice yazılmış bir roman. Hikâyenin başında yazar, insan olarak kabul ettiğimiz nitelikleri acımasızca ortadan kaldırarak büyük bir boşluk yaratıyor, ardından ‘insanlığımıza’ yavaş yavaş hayret etmemizi sağlayan ustaca bir düzenekle hepsini teker teker geri veriyor. Okur, yazarın ciddi meselelerden geçip hikâyede serbestçe akmasına izin veren ustaca tekniğini takip ederken sonunda ölümle yüz yüze geliyor. Ölüm karşısında titreyip çıplak kaldığımızda, varlığımızın kaçınılmaz özüyle sert bir şekilde yüzleştiğimizde, ancak o zaman güzelleşiriz.” - Jeong Ah-eun, The Hankyoreh

En önemli cümle
"İnsan olmadığımı bir an bile düşünmedim."
Bu kitap neden önemli
“Kim Young-ha'nın en iyi romanı." - The Hankyoreh Yayımlandığı ay içinde 200.000 adet satış yakalayarak çok satanlar listesinin zirvesine yerleşti. Kim Young-ha'nın 9 yıl aradan sonra yayımladığı ilk romanı. Yapay zekâ ve insan ilişkilerinin ele alan birçok eserden farklı tarza sahip Veda'nın kurgusu, karakterleri ve dili oldukça etkileyici. Hayatımızın şimdiden bir parçası olan, öngörülemez büyüme hızına sahip yapay zekâya karşı kalıplaşmış düşünceleri sorgulamaya yöneltiyor okuru. İnsan neslinin sonunu getirecek şeyin korkulduğu gibi yapay zekâ değil, aslında bizzat insanın hırsları ve doğaya verdiği zararlarla bizzat kendisi olduğunu vurguluyor.
Anahtar kelime
Distopya, Hümanoid, Yapay Zekâ, Kore, İnsan, Yaşam, Adalet, Aile, Dostluk, bilim kurgu, Transhümanizm, Hümanizm, Ölüm, Ölümsüzlük

Diğer kitaplara göz atın