Yirmi İki Mürekkep Damlası (Ciltli) - Timaş Yayınları

yirmi-iki-murekkep-damlasi-ciltli-9786050835229.jpg
INSTAGRAM PAYLAŞIMLARI

Yirmi İki Mürekkep Damlası (Ciltli)

Ömrünü Osmanlı kültür tarihine adayan bir ilim adamının belgelerden elyazmalarına, arşivlerden kütüphanelere uzanan keşiflerle dolu yolculuğu…
Marka: Timaş Tarih
Kitaplık: Tarih Kitaplığı
Diziler: Kültür Tarihi
Sayfa / Ebat: 512s. / 15,5x23,5
İlk ve Son Baskı: Şubat’21 / Aralık’22
Baskı Sayısı: 2
Kapak Tasarım:
Yayına Hazırlayan:
ISBN: 978-605-08-3522-9
Barkod: 9786050835229
Üst Başlık: Osmanlı Sosyal ve Kültür Tarihi Üzerine Sohbetler
360.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak

Elinizdeki kitap, Osmanlı kültür tarihine araştırmaları ve keşifleriyle damga vuran Prof. Dr. İsmail E. Erünsal ile yine kültür tarihi alanında yazı ve röportajlarıyla tanınan gazeteci-yazar Halil Solak’ın yaptığı uzun soluklu bir söyleşiden oluşuyor.

Prof. Erünsal’ın İstanbul Üniversitesi’nden İngiltere’ye uzanan eğitim yılları, üniversite hocalığı, akademik dünyanın problemleriyle açılan kitap, imparatorluk coğrafyasında kitap ticaretinin ve kütüphanelerin gelişimi, padişahların kitaplarla ilişkisi, Osmanlılarda kadınların okuduğu kitaplar, sıbyan mektepleri, sosyal ve kültür tarihi kaynağı olarak kadı sicillerinin kullanımı, dünden bugüne sahaflığın seyri, kütüphanelerin ve arşivlerin güncel durumuna dair değerlendirmeleriyle sürüyor.

Kuruluş yıllarından itibaren TDV İslâm Ansiklopedisi ve İSAM Kütüphanesi çalışmalarının her aşamasında bulunan Prof. Erünsal, yönetici kimliğiyle değerli tecrübelerini de bizimle paylaşıyor. Prof. Dr. İsmail E. Erünsal ile Yirmi İki Mürekkep Damlası sizi kitapların büyülü dünyasında ilham verici bir sohbete davet ediyor.

 

Editörün görüşü
Bu çalışma, kitap tarihi, kütüphanecilik ve kültür tarihi çalışmalarıyla dünya çapında bir meşhuriyete sahip, en önemli akademisyenlerden biri olan İsmail Erünsal'la yine kültür tarihi alanında yazdığı köşe yazıları ve yaptığı röportajlarla tanınmış genç gazeteci Halil Solak'ın yaptığı; hem Erünsal'in ilmî serüvenine hem de Osmanlı Kültür Tarihi'ne dair söyleşilerden oluşuyor.
En önemli cümle
"Aşkın, başarılı olmakta, bir işi başarılı kılmakta çok önemli bir rolü vardır. Onun için atalarımız boşuna 'Aşk olmayınca meşk olmaz' dememişler. Demek ki aşk, meşk gibi sıkıcı bir işi bile kolaylaştırıyormuş. Ben yonttuğu keresteyi eliyle okşayarak seven marangozlar gördüm. İşe ruh kazandıran aşktır."
Bu kitap neden önemli
Kitap, Osmanlı kütüphane, kitap ve sahaf tarihine dair önemli çalışmalar yapan İsmail E. Erünsal ile gerçekleştirilen bir söyleşidir. Kitabın içerisinde Erünsal’ın daha çok ilmî kariyeri, çalıştığı konular ve bilimsel araştırmalardaki sorunlar üzerine yoğunlaşılmaktadır. Kitapta bir ilim adamının yolculuğu ayrıntılarıyla anlatılmaktadır. Ayrıca kitapta cariyeler, sıbyan mektepleri, okuma kültürü gibi konularda ilk kez vesikalara dayanan özgün bilgiler ortaya koyulmuştur. Kitabı eline alan bir okuyucu, özel olarak Osmanlılar, genel olarak da İslâm dünyasında kütüphaneler ve kitap sevgisine dair tarihte keyifli bir yolculuk yapacaktır.
Anahtar kelime
Kültür Tarihi, Sohbet, Röportaj, Kütüphaneler, Arşiv, Metodoloji, Kitaplar

Diğer kitaplara göz atın