Arı Kovanına Çomak Sokmak (Büyük Boy) - Timaş Yayınları

ari-kovanina-comak-sokmak-buyuk-boy-9786050839159.jpg
Yeni
INSTAGRAM PAYLAŞIMLARI

Arı Kovanına Çomak Sokmak (Büyük Boy)

Geçmişin Karanlık Koridorlarında Yalnızca Gerçeğin Peşinde Bir Ömür
Marka: Timaş Tarih
Kitaplık: Tarih Kitaplığı
Diziler: Hatırat - Nehir Söyleşi
Sayfa / Ebat: 440s. / 16,5*24
İlk ve Son Baskı: Şubat’22 / Şubat’22
Baskı Sayısı: 3
Kapak Tasarım:
Yayına Hazırlayan:
ISBN: 978-605-08-3915-9
Barkod: 9786050839159
Üst Başlık: TAŞRA KÖKENLİ BİR TARİHÇİNİN SIRADAN MESLEK HAYATI AHMET YAŞAR OCAK
90.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak

“Ahmet Yaşar Ocak daha çocukken bile olgun, ağırbaşlı, okumayı çok seven biriydi. Ben şimdi daha iyi anlıyorum ki, o daha o yaşlarda bilim adamı damarına sahipti. Daha ilkokulda iken öğretmene en fazla soru soran öğrencilerdendi. Okula dergi gelirdi, pek çoğumuz dergiyi angarya kabul ederken o hemen derginin kapağını açar, okumaya başlardı.”

Taha Akyol

 

“Ahmet Yaşar Ocak’ın araştırmaları Türkiye’nin bugünkü meseleleri üzerine düşünen ve yazan bütün aydınlar tarafından mutlaka okunmalı.”

Beşir Ayvazoğlu

 

 “Ahmet Yaşar Ocak, çoğu ilahiyat merkezli düşünen tarihçilerden değildir. Üstünde çalıştığı alanda cesaretle ortaya koyduğu sorunların bilhassa toplumsal, zihinsel ve yaşam biçimleriyle ilgili köklerine el atarken, gerçekten ‘mevcut âlimler’in dışına taşmıştır. İslam tarihini, yayılan bir imparatorluğun içine saplandığı teolojik ağırlıktan kurtarmak isteyen bir bilgindir.”

Salih Özbaran

 

“Fikir ve düşünce hayatına dair eser yazmak herkesin kârı değildir. Ülke olarak biz bu konuda çok zayıf durumdayız. Ülkemizde çok sayıda üniversite olduğu halde, fikir dünyasında çığır açabilecek bilim adamımız pek yoktur. Asıl ihtiyacımız olan ise budur zaten. Ben Ahmet Yaşar Ocak ve onun geleneğini takip edenler ile birlikte bu yolda da önemli adımlar atacağımızı düşünüyorum.”

Mehmet İpşirli

 

Yozgat gibi küçük bir Orta Anadolu kasabasında doğup adını yaptığı birbirinden kıymetli çalışmalarla duyuran Ahmet Yaşar Ocak, yetiştiği kültür ortamını; her biri birbirinden değerli hocaları Ömer Nasuhi Bilmen, Nihat Sami Banarlı, Ali Nihat Tarlan, Mahir İz, M. Tayyip Gökbilgin, Nejat Göyünç, Ercüment Kuran, Claude Cahen ve Irene Mélikoff’u ve üzerinde yıllarca titizlikle çalıştığı konuları bu hatıratta anlatıyor. Tarih yazıcılığı alanında Türkiye’de mevcut bazı önyargılara karşı çıkan Ahmet Yaşar Ocak’ın hayat hikâyesi, tarihe meraklı herkesin başucu kitabı niteliğinde…

 

Editörün görüşü
Kitap, Anadolu İslam'ı-Osmanlı İslam'ı meselesinin sade ve açık bir biçimde okuyucunun önünde tartışılması ve neticeye bağlanması bakımından eğitici. Ayrıca şifahî kültür geleneğinin mensuplarına yetişen yazarın bu sohbet ortamlarından edindiği tecrübe ve bilgi birikimini aktarması, bir şehre, bir mekana nasıl bakılması gerektiği, şehrin ruhunun nasıl kavranılacağına dair ipuçları vermesi bakımından da dikkate değer.
En önemli cümle
"Tarihçi geçmişin karanlık koridorlarında her türlü ideolojik motivasyonu bir kenara bırakıp gerçeğin, yalnızca gerçeğin aydınlığının peşine düşmelidir."
Bu kitap neden önemli
Ahmet yaşar Ocak, Türkiye'nin yetiştirdiği, doktorasını Fransa'da yapmış, Fransızca, İngilizce, Arapça başta olmak üzere birçok dile vâkıf, birçok kitap ve makalesi bulunan günümüzün en önemli tarihçilerinden kabul edilir. Bu kitap, Ahmet Yaşar Ocak'ın bir solukta okunacak hayat hikayesi... 1950'lilerin Anadolu'sunda yetişen bir gencin oynadığı oyunlar, okuduğu kitaplar, gittiği okullar, hocaları ve şifahi kültürün en yaygın olduğu köy kahvelerinde dinlediği sohbetler... 1970'lerin İstanbul'u, İstanbul İmam Hatip Lisesi, İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümü ve doktora çalışması için Fransa'da geçen yıllar... Tarihin ve ilahiyatın sosyal hayatımızda nasıl kullanılması gerektiğine dair tarih ve ilahiyat öğrencilerinin hiçbir yerde bulamayacağı / okumayacağı emsalsiz dersler ve tavsiyelerin yanı sıra Türk tarih yazıcılığı hususundaki geleceğin tarihçilerine ders mahiyetindeki öneriler, Arı Kovanına Çomak Sokmak'ta!
Anahtar kelime
Yozgat, Hurufîlik, Nehir Söyleşi, Tarihyazım, Anadolu Tasavvufu, Anadolu İslamı

Diğer kitaplara göz atın

Yeni
bir-dervis-yolculuga-cikar-bir-daha-donmemek-uzere-9786050844634.jpg

Bir Derviş Yolculuğa Çıkar, Bir Daha Dönmemek Üzere

Timaş Tarih
55.00 TL
Yeni
Popüler
bir-harf-bir-medeniyet-mim-kitabi-9786050842746.jpg

Bir Harf Bir Medeniyet: Mim Kitabı

Timaş Tarih
60.00 TL