Barbaros - Timaş Yayınları

barbaros-9786050839197.jpg
INSTAGRAM PAYLAŞIMLARI
Acımasız Denizlerin Hâkimi
Marka: Timaş Yayınları
Kitaplık: Edebiyat Kitaplığı
Diziler: Roman
Sayfa / Ebat: 288s. / 13,5x21
İlk ve Son Baskı: Ağustos’21 / Kasım’21
Baskı Sayısı: 2
ISBN: 978-605-08-3919-7
Barkod: 9786050839197
Üst Başlık: Denizlerin Hâkimi
60.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak

Barbaros Hayreddin Paşa…

Akdeniz’i bir Türk gölü haline getiren, düşmanlarının bile büyük saygı duyduğu denizcilik tarihinin belki de en büyük denizcisi.

Çocukluğundan itibaren cesareti ve iradesiyle hep en önde olan Barbaros, Türklerin denizlere hâkim olmadığı sürece fitnenin bitmeyeceğine inanıyordu...

Denizler ise acımasızdı, en yakınlarını, sevdiklerini kaybetti hırçın dalgalarda...

Akdeniz’in kalbinde zehirli hançer gibi saplı Rodos Şövalyeleri, Endülüs’e zulüm eden İspanyollar, Müslümanlara zarar veren korsanlar, Habsburglar, Papalık, Venedik, Ceneviz, Malta, Portekiz ve diğerleri... Türkleri denizlerden atmak için bütün gayretleriyle çabalıyorlardı.  

Denizlerin hâkimi olmak bu Haçlı ittifakı karşısında zordu, fakat Barbaros da yalnız değildi. Leventleri, hocası Kemal Reis, Piri Reis gibi dostları ve Devleti Aliyye bütün imkânlarıyla Barbaros’un yanındaydı.

Eserleri altı dile çevrilen, Türkiye’nin en çok okunan tarihî romanlarının yazarı, okurları tarafından “Günümüzün Peyami Safa’sı” olarak anılan Okay Tiryakioğlu’nun kaleminden sürükleyici, heyecanlı ve derinlikli bir Barbaros romanı...

Editörün görüşü
Türk denizciliğinin efsane kaptanı deryası Barbaros Hayreddin Paşa tarih boyunca hep örnek gösterilen bir denizci olmuştur. Hem bilge hem de savaşcı bu efsaneye düşmanları bile saygı duymuştur. Mavi vatan ve Barbaros meselelerin devamlı gündemde olduğu bu günlerde tarihi roman alanındaki en güçlü isimlerden olan Okay Tiryakioğlu'ndan bu dönemi okumak keyifli ve doyurucu olacaktır. Referanslar ve kaynak alıntılarıyla zenginleştirilmiş olan bu roman tarihi gerçekliği kurgu içinde vermeye çalışıyor. Her yaştan okurun seve seve okuyacağı bir Okay Tiryakioğlu klasiği daha.
En önemli cümle
“Korkmuyorum çünkü bir kez dahi geri adım atacak olursak, bunların vahşetinin daha da artacağından eminim! Ne olursa olsun yüreğimizi kavi tutacak, adımlarımızı sessiz atacak, bileğimizi muhkem kılacağız!”
Bu kitap neden önemli
Son zamanlarda, Akdeniz'i bir Türk gölü haline getiren, denizcilik tarihinin en önde gelen şahsiyetlerinden Barbaros Hayreddin Paşa'ya ve Türk denizciliğine duyulan yoğun ilgiye kayıtsız kalmayan Okay Tiryakioğlu'dan şaşırtıcı kurgusuyla eşsiz bir roman. Roman Türk denizciliğinin altın yıllarını hem sürükleyici hem de derinlikli ve duygusal bir dille anlatıyor. Tarihsel mücadelelerin yanında dostluk ve sadakat gibi temaları işleyen bu roman referanslar ve bazı kaynak alıntılarıyla zenginleştirildi bu nedenle pek çok okur seviyesine hitap edebilecek nitelikte. Başta denizcilik tarihi olmak üzere tarihle ilgilenenler ve tarihi romanı severler için muhakkak okunması gereken bir Barbaros romanı.
Anahtar kelime
Barbaros Hayrettin Paşa, Barbaros, Deniz, Osmanlı, Korsan, Kaptan, Korsanlar

Diğer kitaplara göz atın