Biri, Diğeri, Öteki, Beriki - Timaş Yayınları

biri-digeri-oteki-beriki-9786050835908.jpg
INSTAGRAM PAYLAŞIMLARI

Biri, Diğeri, Öteki, Beriki

Hayat boyu mutlu olmak mucize değil...
Marka: Timaş Çocuk
Kitaplık: İlk Çocukluk
Diziler: İlk Adım
Sayfa / Ebat: 36s. / 26x26
İlk ve Son Baskı: Şubat’21 / Ekim’22
Baskı Sayısı: 4
Çizer:
ISBN: 978-605-08-3590-8
Barkod: 9786050835908
130.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak

- Biraz daha büyüdüğümde ormandaki bütün kuşlar dallarımın arasına yuva yapacak ve ben MUTLU olacağım, demiş BİRİ.

- Biraz daha büyüdüğümde rüzgârda sallanan yapraklarımın hışırtısı ormanın her yerinden duyulacak ve ben MUTLU olacağım, demiş DİĞERİ.

- Biraz daha büyüdüğümde tohumlarım ormanın dört bir yanına dağılacak ve ben MUTLU olacağım, demiş ÖTEKİ.

- Mutlu olmak için büyümeye gerek yok ki, demiş BERİKİ.

Üzerinde gezinen karıncaların onu gıdıkladığını hissetmiş ve gülümsemiş.  

Hepimiz hayatta birileri için “Biri, diğeri, öteki ve beriki!” değil miyiz? 

BERİKİ, kendini eğri ve büğrü hâlleriyle kabul edip mutlu olmanın yolunu arayanların hikâyesi…

Editörün görüşü
Ayşegül Dede, akıcı ve yalın üslubuyla yazdığı Biri, Diğeri, Öteki, BERİKİ kitabıyla, çocukları barış içinde yaşamanın kurallarından biri olan farklılıklara saygı ve duyarlı olma değerleriyle tanıştırıyor. Bir akça ağaç tohumunun büyüme aşamasında yaşadığı farklılığın hayatına etkisini anlatan kitap, çocukların zihinlerinde uzun yıllar kalacak. Biri, Öteki, Diğeri, BERİKİ şarkısı ise çocukların söylemekten en çok zevk alacakları şarkılardan biri olacak…
En önemli cümle
"Nefes aldığım sürece mutlu olabilirim, demiş Beriki."
Bu kitap neden önemli
Farklılıklara saygı, farklılıkları doğal bir süreç olarak görmek ve farklılıkları hoşgörüyle karşılayıp insan olma temelinde bireye saygı duymaktır. Okul öncesi dönemde çocuklara kazandırılması gereken değerlerden olan farklılıklara saygı, çocukların ileride farklılıklarından dolayı haksızlığa uğrayan kişilerin daha iyi olmaları ve daha iyi hissetmeleri için neler yapabilecekleri konusunda fikirler üretmeye başlamalarını sağlar. Böylece çocuklar yetişkin olduklarında hoşgörülü ve saygılı birer birey olurlar. Farklılıkların, kültürü ve toplumu zenginleştireceğini bilirler. Biri, Diğeri, Öteki, BERİKİ; küçük bir akça ağaç tohumunun büyüme evresinde yanlışlıkla biri tarafından ezilmesini ve yamuk bir şekilde büyümeye çalışmasını anlatan bir hikâye… Diğer akça ağaç tohumları gibi büyüyemeyen BERİKİ, ne olursa olsun mutlu olmak için çabalıyor. Mutlu olmak için büyümeye ihtiyaç duymayan, böyle de büyüyebileceğine ve çocukları mutlu edebileceğine inanan BERİKİ, herkese farklı olmanın zenginlik olduğunu anlatıyor. Kidsnook Masal Akademisi’nin kurucusu, öğretmen, öğretmen adayları ve ebeveynlere yönelik ‘Çocukla İletişimde Hikâye Anlatıcılığı’ seminerleri ve eğitimleri veren Ayşegül Dede, BERİKİ’nin hikâyesini yalın, akıcı ve lirik bir dille anlatıyor.
Anahtar kelime
Hayal Gücü, Özgürlük, Sevgi, Farklılıklar, Tabiat, Ağaç, 4 Yaş, 5 Yaş, 6 yaş

Diğer kitaplara göz atın