Bukalemunlar Kitabı - Timaş Yayınları

bukalemunlar-kitabi-9786050848434.jpg

Bukalemunlar Kitabı

Toplumsal travmaların hafıza ve kimlikle ilişkisini mizahi bir dille sorgulayan düşünsel bir roman.
Marka: Timaş Yayınları
Kitaplık: Edebiyat Kitaplığı
Diziler: Dünya Edebiyatı
Sayfa / Ebat: 224s. / 13,5x21
İlk ve Son Baskı: Kasım’23 / Kasım’23
Baskı Sayısı: 1
Tercüman:
Kapak Tasarım:
ISBN: 978-605-08-4843-4
Barkod: 9786050848434
190.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak
Félix Ventura bir anı tüccarı, bellek satıcısı. Geçmişinden utanan, toplumdaki konumunu yükseltmek isteyen iş adamlarına, politikacılara, generallere gurur verici başarılarla dolu zengin bir soy ağacı yaratıyor, yepyeni geçmişler uyduruyor. Bir gün Angola kimliğini arayan gizemli bir yabancının gelişiyle her şey baş döndürücü bir büyüyle tepetaklak oluyor, geçmiş bugünü istila ediyor.
Bir gekonun ağzından anlatılan bu roman değişen toplumun başkalaşan insanlarından farklı farklı haller, hikâyeler sunuyor. Félix Ventura’yla yolu kesişen karakterlerin her biri bukalemun gibi yeni gerçekliklere bürünüyorlar, fakat toplumsal hafızaya kazınmış geçmişlerinin şiddetinden kaçamıyorlar.
Bukalemunlar Kitabı, Franz Kafka, Gabriel García Márquez, Jorge Luis Borges gibi yazarların izinde büyülü gerçekçiliğin araçlarını kullanarak hafızanın tutarsızlıklarını adalet ve bireysel kimliğin inşaası zemininde sorgulayan bir roman. Hakikatin doğasına ve hikâye anlatımının gücüne dair döngüsel bir anlatı…
"Değişen kimliklerin incelikli ve büyüleyici hikâyesi." –Kirkus
"J. M. Coetzee ile Gabriel García Márquez'i bir araya getirdiğinizde Portekiz'in Nobel Ödülü için bir sonraki adayı José Eduardo Agualusa'yı elde edersiniz." –Alan Kaufman
"Kuşkusuz kendi kuşağının Portekizce yazan en önemli yazarlarından" –Antonio Lobo Antunes
Bu kitap neden önemli
-Dünyanın prestijli edebiyat ödüllerine layık görülen, finalistleri arasına giren, eserleri 30'dan fazla dilde yayımlanan, çağdaş Afrika edebiyatının ve Portekizcenin yıldızı José Eduardo Agualusa, bağımsızlığını kazanmış Angola'nın politik atmosferinde toplumsal travmaların hafıza, kimlik ve aidiyet üzerindeki etkisini sorguluyor. -Bukalemunlar Kitabı, 2007 yılında Bağımsız Yabancı Roman Ödülü’ne (The Independent Foreign Fiction Prize) layık görülmüştür. -Unutmanın Genel Teorisi ve Yaşayanlar ve Diğerleri'nin ardından dünya edebiyatı dizisinde yer alacak ve Portekizce aslından çevirisiyle okurla buluşacak üçüncü Agualusa romanı olacak.
Anahtar kelime
Büyülü Gerçeklik, Kimlik, Bellek, Angola, Aidiyet, Arayış, Roman

Diğer kitaplara göz atın

Yeni
can-9786050848793.jpg

Can

Andrey Platonov
Timaş Yayınları
125.00 TL