Büyük Sorunların Küçük Kitabı - Timaş Yayınları

buyuk-sorunlarin-kucuk-kitabi-9786050848779.jpg
Yeni

Büyük Sorunların Küçük Kitabı

Duygusal Esneklik Kazanmak İsteyen Herkes İçin... Dokuz Adımda Kabul ve Kararlılık Terapisi
Marka: Timaş Yayınları
Kitaplık: Psikoloji Kitaplığı
Diziler: Psikoloji
Sayfa / Ebat: 176s. / 13,5x21
İlk ve Son Baskı: Haziran’24 / Haziran’24
Baskı Sayısı: 1
Kapak Tasarım:
ISBN: 978-605-08-4877-9
Barkod: 9786050848779
Alt Başlık: Dokuz Adımda Kabul ve Kararlılık Terapisi (ACT)
165.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak

İlginçtir ki çoğumuz acıyı, ıstırabı, kederi kendimize yakıştıramayız. Bunlardan kurtulmak isteriz. Çünkü çocukluğumuzdan beri olumsuzdan kaçmak, olumluya koşmak üzerine kuruludur hayatımız.

Acıdan kaçmak, dertlerimize çare bulmak için yaptıklarımızdan biri de kitap okumaktır ama okuduğumuz kitaplar çoğu zaman başka insanların hayatından ya da hikâyesinden bahseder. Sorunların ve yaşananların dışsallaştırılması kabulünü kolaylaştırıyor olabilir belki ama bu kitap doğrudan SİZ’e odaklanıyor.

Bu kitapta farkındalık ve şefkatle çoğu zaman kendimize sormaktan kaçındığımız soruları soracağız. Ama inatla ve ısrarla doğru cevapları bulmak için çabalamayacağız. Sorun neyse onu kontrol etmeye çalışmadan, kendimize duygusal esneklik kazandırma alıştırmaları yapacağız. Adım adım ilerleyen bir tempoyla hayat hikâyemizi yazacak, kaçınma davranışlarımızı bulacak, değerlerimizi ve hedeflerimizi belirleyecek, kabul’e ve an’da olmaya doğru bir yolculuğa çıkacağız.

Bu kitap “Bugüne kadar gitmediğim psikiyatrist/psikolog kalmadı ama hiçbiri bu sorunumu çözemedi,” diyenler için. Hep hayal kırıklığına uğrayan, artık herhangi bir yardım beklemeyen ve her zaman “kendi kalesine gol atmak” zorunda kalanlar için. Bu kitap aynı zamanda ‘terapiye inanmayanlar’ için.

 

"Değerli meslektaşım Serdar Nurmedov Kabul ve Kararlılık Terapisini çok yalın ve sade bir dille anlatmış. Bu kitap ile 9 adımda daha fazla anda kalmayı sağlayan yaşama stratejilerini öğrenecek, sizin için önemli olan değerlere odaklanıp acı veren duygu ve deneyimlere daha az kapılmayı deneyimleyeceksiniz. Yaşamınızdaki değişim sürecinde size ışık tutacak bu kitabı okumak tam bir kazan-kazan deneyimidir; herkese öneriyorum."

 

Prof. Dr. Nesrin Dilbaz

Editörün görüşü
Son yılların popüler terapi anlayışlarından Kabul ve Kararlılık Terapisi uygulamalı olarak izah eden, okuru teorik altyapı ve terminoloji yükü altında bırakmadan bakış açısını egzersiz ve alıştırmalarla veren bir çalışma. Duygularımızın ağırlığı altında kalıp onlarla yüzleşmemek için sığındığımız kaçınma/oyalanma davranışlarının yerine koyabileceklerimiz üzerine düşündürmesi ve yazarın metni teorik ve terminolojik bir dil yerine son derece anlaşılır bir dille sohbet havasında kurgulaması önemli.
En önemli cümle
Problemi kontrol etmeye çalışmanın kendisi bir problemdir. Her ne kadar zihnimizin asli görevi bizi tehlikeden korumak olsa da bir yerden sonra bu tehlikeleri bertaraf etme gayretinin kendisi tehlike haline geliyor. Çünkü durmadan olası risk faktörlerden kurtulayım derken hayatı ıskalamış oluyoruz.
Bu kitap neden önemli
Yazar bu kitapta Kabul ve Kararlılık Terapisi'nin bakış açısını izleyerek bize acı veren şeylerden kaçınmak için hemen elimize alıverdiğimizi telefonlarımızı, alışveriş sitelerinde geçirdiğimiz saatleri, dertlerimizden uzaklaşmak için sığındığımız zararlı-zararsız alışkanlıklarımızı, bağımlılık raddesine gelen davranışlarımızı masaya yatırıyor. Ancak bunu "sorun" olarak gördüğümüz davranışı bıçak gibi kesercesine değil, niçin böyle yaptığımızı göstererek ve yerine daha anlamlı ne koyacağımızı dikte etmeden bize buldurarak yapıyor. Bir bakıma yazarla bir terapi odasına girmiş ve adım adım ilerleyen bir değişim sürecine başlamışsınız gibi. Duygularını düzenlemek için desteğe ihtiyaç duyan, duygusal esneklik kazanmak isteyen herkes için denemeye değer bir yaklaşım.

Diğer kitaplara göz atın