Deyimler Ve Hikayeleri 2 - Timaş Yayınları

deyimler-ve-hikayeleri-2-9786051442730.jpg

Deyimler Ve Hikayeleri 2

Deyimlerin sır perdesi aralanıyor, arkalarında yatan olaylar gün yüzüne çıkıyor!
Marka: Carpe Diem Kitap
Kitaplık: Genç Kurgu / Öykü
Diziler: Mizah
Sayfa / Ebat: 144s. / 13,5x21
İlk ve Son Baskı: Mayıs’22 / Ocak’24
Baskı Sayısı: 2
ISBN: 978-605-144-273-0
Barkod: 9786051442730
100.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak
Dikkat! Son bin yılın en önemli havadislerini sakın kaçırmayın! Deyimlerin sır perdesi aralanıyor, arkalarında yatan olaylar gün yüzüne çıkıyor...

Kapıdan kovulsa bacadan giren arsız kedİ niçin renk değiştirdi? Hocasının anlattıkları bir kulağından girip öbür kulağından çıkan talebenin dâhiyane fikri neydi? Pire için yorgan yakan gelinin çeyiz gününde neler yaşandı? Günleri sayılı olan adam
kefeni yırtmayı nasıl başardı? Bitmek bilmeyen yılan hikâyesindeki o yılana ne oldu? Dertsiz başını derde sokan delikanlı aslında masum muydu?

Hepsi ve daha fazlası işte bu kitapta!

...

Deyimler bir dilin zenginliğidir. Anlatıma güzellik, güç ve canlılık katarlar. Yazarken ve konuşurken doğru şekilde ne kadar çok deyim kullanırsak ifadelerimiz o kadar güzel, kendimiz de o kadar havalı oluruz. Böylece bizi dinleyenlerin hayranlıktan ağzı açık kalır, sevenlerimizin göğsü kabarır, bize de beşlik simit gibi kurulmak kalır.

İşte, bu kitapta deyimlerin anlamlarını ve kullanımlarını kolay kavramanız için birbirinden güzel hikâyeler okuyacaksınız. Okurken kimi zaman kilolarca turşuluk arasında kaybolacak, kimi zaman çorbaya atacak tuz bulamayacaksınız. Bazen medrese öğrencileriyle laflayacak, bazen bir çiftçinin bağında dolanacaksınız.

Çenesi düşük kızın neler konuştuğunu, dişleri dökük ninenin nasihatlerini ve yılan hikâyesinin sonunun nasıl bittiğini merak ediyorsanız buyurun cenaze namazına! Şey, aman buyurun deyimlerin ilginç ve eğlenceli dünyasına!
Editörün görüşü
Deyimler bir toplumun ortak değeridir. Nesilden nesile aktarılarak ulaşırlar günümüze kadar. Bu yüzden paha biçilemez değerlerine... İyi ama günlük dilimizin vazgeçilmezi, ifadelerimizin süsü, sözümüzün özü deyimlerimiz ne anlama gelir? Bir de onları nasıl doğru kullanırız? İşte, bu kitapta deyimlerin anlamlarını ve kullanımlarını rahatça kavramanız için birbirinden güzel hikâyeler okuyacaksınız. Okurken de zamandan zamana, olaydan olaya, mekândan mekâna akacaksınız. Sizin için buram buram Anadolu kokan, birbirinden güzel, birbirinden değişik, birbirinden şenlikli deyim hikâyelerini sevgili yazarımız Selcen Yüksel Arvas kaleme aldı. Bir yılı aşan bir araştırma ve yazım sürecinin sonunda nihayet bu keyifli kitap çıktı ortaya. Her hikâyenin önüne, bir de deyimin kısa sözlük anlamını ekledik. Deyimlerin doğru kullanılması ve akılda kalması için ‘anlamlarına uygun’ eğlenceli çizimler iliştirmeyi de ihmal etmedik. Severek okuyun, okudukça sevin diye…
En önemli cümle
Sözün güzelliği kısalığındadır.
Bu kitap neden önemli
• Deyimlerimizin ilginç hikâyelerini eğlenceli ve mizahi bir üslupla anlatıyor. • Her deyimin sözlük anlamı, uzun açıklaması ve hikâyesi bulunuyor. • Alandaki en temel ve güvenilir kaynaklara dayanılarak hazırlandı. • Öğretmenlerden oluşan danışman bir ekiple birlikte çalışıldı.
Anahtar kelime
Türkçe, Söz Varlığı Gelişimi, Kelime Hazinesi, Güzel Konuşma Becerisi, İletişim

Diğer kitaplara göz atın