Duygusal Olarak Sağlıklı Çocuk Yetiştirmek - Timaş Yayınları

duygusal-olarak-saglikli-cocuk-yetistirmek-9786050832372.jpg
INSTAGRAM PAYLAŞIMLARI

Duygusal Olarak Sağlıklı Çocuk Yetiştirmek

Hiçbir duygu kötü değildir, önemli olan o duygunun nasıl ifade edildiği ve yönetildiğidir.
Marka: Timaş Yayınları
Kitaplık: Psikoloji Kitaplığı
Diziler: Psikoloji
Sayfa / Ebat: 256s. / 13,5x21
İlk ve Son Baskı: Mart’20 / Mart’20
Baskı Sayısı: 1
Tercüman:
Kapak Tasarım:
ISBN: 978-605-08-3237-2
Barkod: 9786050832372
60.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak
Hepimiz duygusal olarak sağlıklı çocuklar yetiştirmek isteriz. Güvensiz, mutsuz, yapayalnız bir çocuk yetiştirmek isteyen bir tek anne baba yoktur. Önemli olansa şudur: Bunu nasıl yapacağız?
Duygular, özellikle de öfke, hayal kırıklığı, kıskançlık, reddedilme gibi kuvvetli ve zorlu duygular çoğu çocuk için baş edilmesi güç şeylerdir. Bir arkadaşına öfkelenen çocuğunuzun önünde bir sürü seçim olabilir; kaba güç kullanmayı seçebilir, sinip kalabilir ya da tüm duygularını ifade ederek sözle direnebilir. Bu seçimlerin her biri çocuğun duygusal hayatında farklı bir patika çizecektir. 
Seçimlerimizin toplamından oluşan hayatı güzelleştirmek için yapılması gereken belki de çok basittir: Durmak, sakinleşmek ve iyi bir seçim yapmak.
Dünya çapında binlerce çocuğun duygusal sağlık kazanma yolculuğuna rehberlik eden Maureen Healy daha mutlu ve daha sağlıklı çocuklar yetiştirmenin ipuçlarını sunuyor. 
“Hiçbir duygu kötü değildir, önemli olan o duygunun nasıl ifade edildiği ve yönetildiğidir” ilkesini benimseyen kitap, çocuğunuzu ve onun duygularını anlamak için müthiş bir anahtar. 

Nihayet, çocuklarda duygusal sağlık üzerine muhteşem bir yol haritası ve şaşırtıcı bir şekilde uygulanabilir yöntemler… Gerçek hayattan örnekler ve her anne babanın, öğretmenin ya da danışmanın ilgilenebileceği öğretici senaryolar. Bu kitap sahiden bir hediye.

Linda Graham

Duygusal Olarak Sağlıklı Çocuk Yetiştirmek, hem uygulanabilir hem de dönüştürücü güçte öneriler sunuyor; çocuk için, anne baba için ve anne baba ile çocuk arasındaki ilişki için. Bu kitabı okuyun, tekrar tekrar okuyun ve daha önemlisi, burada yazılanları uygulayın.

Tal Ben-Shahar

Duygusal Olarak Sağlıklı Çocuk Yetiştirmek, bugünün dünyasında daha sağlıklı ve sonuç olarak daha mutlu çocuklar yetiştirmek isteyen herkese yardımcı olacak.

Michele Borba

Editörün görüşü
Duygular hayatımızı ve seçimlerimizi doğrudan yönlendiriyor ama çoğu zaman bunun farkına bile varamıyoruz. Çocuklar söz konusu olduğunda duyguları fark etmek ve yönlendirmek daha da zorlu hale geliyor. Bu kitap ebeveynlere ve öğretmenlere çocukların duygularını yaşamalarına engel olmadan, onların hislerinin farkına varmaları ve duygularını düzenleme/yönetmeleri için nasıl rehberlik edileceğini anlatıyor.
En önemli cümle
Duygusal açıdan sağlıklı zihin yapısı duyguları ne olumlu görür ne de olumsuz. Yaşanan an’da kalır. Yaşadığı an’la cesaretle yüzleşir. Hem kendisi hem de başkaları için olumlu seçenekleri kovalar. Yapışmadan ya da sakınmadan duygularının gelip gitmesine izin verir. Duygularını iyileşme yönünde bir rehber olarak kullanır.
Bu kitap neden önemli
* Çocukların duygu dünyaları söz konusu olduğunda son yılların en çok benimsenen kavramları: anlamak, yargılamadan kabul etmek, farkındalık kazanmak ve kazandırmak vs. Nitekim bu kitap da çocuk dünyasına üstten bakmadan bir rehberlik sunuyor. Çocukla ruhsal anlamda duygudaş oluyor ama anne baba olmanın sorumluluğu ile de sakin ve dengeli bir rehberlik için püf noktaları sunuyor. * Gayet pratik ve uygulamaya dönük bir kitap. Anne babaların çocuklarıyla birlikte yapacağı onlarca duygu egzersizi örneği sunuyor. Üstelik bu öneriler gerçekten de basit ve uygulanabilir nitelikte. * Birçok yerde anne babaların yanı sıra öğretmen ve eğitimciler de dikkate alınmış. Örneğin farkındalık konusunun sınıflarda nasıl işlenebileceğine, bir sınıfın havasına neler katabileceğine de değiniyor. Ayrıca teknoloji kullanımına, özellikle de dijital ekranlarla ilişkimize dair özel bir bölüm de var. * Duygusal sağlık; öfke ya da başka bir kuvvetli duygu hissederken bile daha iyi seçimler yapabilme becerisi üzerine kurulur. Duygularla ilgili zorluklardan biri şudur ki aldatıcı ya da zorlayıcı duygular genellikle hızlıdır ve bunları durdurabilmek için yetenek ve pratik gerekir. Sadece “Şunu durdur” demek, hızla giden bir aracı durdurmaya yetmez; kişi duygusal frenleri nasıl kullanacağını, nasıl durup başka bir yöne gideceğini bilmelidir. Bu kitabın öğreteceği de işte budur.
Anahtar kelime
Duygular, Üzüntü, Öfke, Sevgi, Mutluluk, Farkındalık, Mindfulness, Çocuk, Öğretmen, Rehberlik

Diğer kitaplara göz atın