Eski Dostum Kertenkele - Timaş Yayınları

eski-dostum-kertenkele-9786050843873.jpg

Eski Dostum Kertenkele

Başka diyarları merak ederek yolculuğa çıkan bir Kuzgun ve korkularının üzerine cesurca giden bir Kertekele'nin ilham veren dostluğu…
Marka: İlk Genç Timaş
Kitaplık: İlk Gençlik
Diziler: Özgür Romanlar
Sayfa / Ebat: 136s. / 12,5x19,5
İlk ve Son Baskı: Şubat’22 / Aralık’23
Baskı Sayısı: 4
ISBN: 978-605-08-4387-3
Barkod: 9786050843873
90.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak

Uzakları merak eden, dünyada başka neler olduğunu sorgulayan Kuzgun, bir sabah yola çıkmaya karar verir. Yolculuk, tehlikelerle doludur fakat Kuzgun asla pes etmez. Hayalini kurduğu okyanusa kavuşmak için fırtınalara direnir. Hiç görmediği suya duyduğu özlem sayesinde kırık bir kanatla denize ulaşır. Hayatta bildiği pek çok şeyi ona susarak öğreten balıkçıyla karşılaşır ve kendisi gibi yalnız olan bir martıyla tanışır.

Kuzgun, dönüş yolunda dinlenmek üzere bir yuva yapar kendine. Fakat bu dikenli çalılarla dolu yer, aslında bir Kertenkele'nin uzun zamandır yuvasıdır. İlk karşılaşmaları tatsız olsa da zamanla yalnızlıklarını paylaşan, birbirlerine yaşadıklarını anlatan iki iyi dost olurlar. Kuzgun, yaptığı yolculukta gördüklerini anlatırken Kertenkele ise yıllardır saklandığı yuvasından çıkmak için cesaretini toplar.

Cesaret, özgürlük, merak ve dünyayı keşfetmek hakkında etkileyici bir modern fabl.

Editörün görüşü
Eski Dostum Kertenkele, gayet akıcı, devamında ne olacak diye merak ettiren bir hikaye. Modern bir fabl diyebiliriz. Okurken sahneler zihinde net bir şekilde canlanıyor. Bunun nedeni de anlatımdaki akıcılığın tasvirlerle birleşmesi. Tasvirler gerçekten çok berrak. Bazı yerlerde didaktik tarz benimsenmiş. Kurgunun içine harika bir şekilde yedirilmiş bu. Akıcılığı ve edebi üslubuyla çocukların akıllarında rahatlıkla yer edecektir. Eski Dostum Kertenkele, dünyayı keşfetme, merak, özgürlük, karşındakini olduğu gibi kabul etme temalarıyla okurlarına ilham verecektir.
En önemli cümle
"Acılarımız zamanla hafifleyebilir. Eskisinden daha az acı hissediyoruz diye kendimize ceza veremeyiz. Yeni doğan güneşle birlikte bu acını unutturacak belki daha acılı günler gelecektir. Fakat bilmeni isterim ki onu unutturacak sebepler de kesinlikle her zaman verilecektir. Tutun, bırakma! Bağ kur fakat bağlanma! Yaralısın, yaranın kabuk tutmasına izin ver lütfen."
Bu kitap neden önemli
Eski Dostum Kertenkele, dünyayı keşfetme, merak, özgürlük, karşındakini olduğu gibi kabul etme temalarıyla okurlarına ilham veriyor. Nitelikli ve akıcı bir anlatımla kaleme alınan eser, iç içe kurguyla örülü hikâyeleri içinde barındıran modern bir fabl özelliği taşıyor. Güçlü betimlemeler sayesinde sahneler okurların zihninde bir film gibi canlanıyor. Dünyayı keşfetmek isteyen bir kuzgunla yaşadığı yerden ayrılmak istemeyen bir kertenkelenin arkadaşlığı cesaret, mücadele, umut ve mutluluk arasındaki ilişki üzerine düşündürüyor. Fabl türüne dair merak uyandırıyor ve okurlarda farklı edebiyat türleri hakkında araştırma isteği uyandırıyor. Yazarın ince ve nahif üslubu sayesinde kitabın duygusal yönü ön plana çıkıyor.
Anahtar kelime
10 Yaş, 11 Yaş, 12 Yaş, Arkadaşlık, Özgürlük, Fabl, Cesaret, Kendini Keşfetme, Azim, Mücadele, Ön Yargı, Kertenkele, Yolculuk, Dayanışma, Felsefe

Diğer kitaplara göz atın