Harp Baladı - Timaş Yayınları

harp-baladi-9786050844566.jpg
Yeni

Harp Baladı

“İnsandan geriye ne kalır?”
Marka: Timaş Yayınları
Kitaplık: Edebiyat Kitaplığı
Diziler: Roman
Sayfa / Ebat: 144s. / 13,5x21
İlk ve Son Baskı: Mayıs’22 / Mayıs’22
Baskı Sayısı: 1
Kapak Tasarım:
ISBN: 978-605-08-4456-6
Barkod: 9786050844566
40.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak

Binbaşı Halil Sadi, eşi Leyla ve oğlu Yusuf. Hep iyi şeylerin olduğu bir evde mesut yaşarlar.

Fakat Halil’e ulaşan celple cihanda kopan fırtına bu mesut ailenin evine de sızar.

Birinci Cihan Harbi tüm şiddetiyle Osmanlı topraklarını kavururken Binbaşı Halil’e kutsal toprakları savunmak düşer. Binbaşı Halil Sadi, Cemâl Paşa komutasındaki Kanal Harekâtı için önce Şam, ardından Filistin’e gitmek üzere uzun bir tren yolculuğuna çıkar.

Yolda pek çok kişiyle tanışır: Arnavut Ali Ferid, Sarı Cevdet, felsefe öğretmeni Albay James J. Fitzgerald, Başçavuş Niyazi… Her birinin hikâyesinden öğrenecek, sorgulayacak pek çok şey yazılır hanesine. İnsan, hayat, zaman, savaş ve ölüm başka başka anlamlar kazanır Binbaşı’nın zihninde. Madden ve manen sınanacağı bu meşakkatli yolculuğaysa oğlu için kaleme aldığı mektuplar eşlik eder.

Cihan Çetinkaya, roman boyunca her türlü farklılığa rağmen insana dair duygularda aslında ne kadar çok ortak noktada buluştuğumuzu, çetin şartlarda hayatta kalma mücadelesinin herkesi eşit kıldığını vurgularken okura hem gerçekçi hem de duygusal bir anlatı sunuyor.

Harp Baladı, insan olmaya, savaşa, esarete, vicdana ve hayata dair bir iç muhasebe…

“Yazık, bazı duyguların merhameti olmuyor. İnsan bir kokuyu hayal edince elinde hatıralardan başka hiçbir şey kalmıyor.”

Bu kitap neden önemli
Yazar, savaşın yıkıcılığı ve insan ruhuna etkisini işleyerek hem sarsıcı ve gerçekçi bir zemin kuruyor hem de mektuplarda baba-oğul ilişkisini merkeze alarak metnin duygusal yönünü oluşturuyor.
Anahtar kelime
Hayat, İnsan, Filistin Cephesi, Tasavvuf, Ölüm, Çocukluk, Mektup, Birinci Dünya Savaşı, Felsefe, Özlem, Yolculuk

Diğer kitaplara göz atın