İttihatçı Bir Fedai: Mülazım Atıf Kamçıl - Timaş Yayınları

ittihatci-bir-fedai-mulazim-atif-kamcil-9786050842821.jpg
Popüler
INSTAGRAM PAYLAŞIMLARI

İttihatçı Bir Fedai: Mülazım Atıf Kamçıl

İttihat ve Terakki’nin Gözü Kara Fedaisi Mülâzım Atıf Kamçıl'ın hayatı sadece Timaş Tarih'te!
Marka: Timaş Tarih
Kitaplık: Tarih Kitaplığı
Diziler: Biyografi
Sayfa / Ebat: 352s. / 13,5x21
İlk ve Son Baskı: Ekim’21 / Ekim’21
Baskı Sayısı: 1
ISBN: 978-605-08-4282-1
Barkod: 9786050842821
60.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak

“Eğer hükûmet bunu sağlamazsa millet meşrutiyeti zorla alacaktır.” diyerek isyan eden Resneli Niyâzi gözünü karartmış, Sultan’a karşı büyük bir ittifak sağlamıştı. II. Abdülhamid’in son kozu olan Şemsi Paşa Resneli Niyâzi Bey’i durdurmaya kararlıydı. İttihat ve Terakki Cemiyeti ise Meşrutiyet’in ilanı için Şemsi Paşa’yı durduracak bir fedai bulmaya mecburdu. Herkesin suikast görevinden kaçındığı bir dönemde görevi üstlenen tek bir kişi vardı: Mülâzım Atıf Bey.

İttihatçı Bir Fedai: Mülâzım Atıf Kamçıl, Şemsi Paşa’yı öldüren gözü kara fedai Atıf Bey’in hayatını anlatan emsalsiz bir biyografi çalışması. Arşiv belgelerinin yanı sıra Mülâzım Atıf Bey’in şahsi evrakına ve fotoğraflarına da erişen Talha Burak Ünlü, II. Abdülhamid döneminin en kritik safhalarını sürükleyici bir üslupla anlatıyor. Kitapta II. Meşrutiyet’in ilanında hayati bir rol oynayan, Enver Paşa’nın kurduğu Teşkilat-ı Mahsusa’da başkan yardımcılığı yapan, İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin merkez-i umumisinde yer alan, Malta sürgününe gönderilen, Meclis-i Mebûsan’da mebusluk, TBMM’de milletvekilliği yapan Atıf Bey’i bu eserle yakından tanıyacak; yalnızca Mülâzım Atıf’ın değil dönemin aktörlerinin faaliyetlerine de şahit olacaksınız.

Editörün görüşü
İttihatçı bir Fedai: Mülâzım Atıf Kamçıl, İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin Fedai Zabitan şubesine üye olan, II. Abdülhamid’e karşı isyan edip dağa çıkan Resneli Niyâzi Bey’i durdurmak üzere hareket eden Şemsi Paşa’yı öldüren, Meşrutiyet’in yeniden ilan edilmesinde belki de en kritik rolü üstlenen Atıf Bey’in hayatını tarih okurlarına sunan titiz ve sürükleyici bir çalışma. Literatüre mühim bir katkı sağlayan Talha Burak Ünlü’nün bu eserinde Mülâzım Atıf Kamçıl’ın hayat hikâyesini okuyacak, aynı zamanda Osmanlı İmparatorluğu’ndan Türkiye Cumhuriyeti’ne uzanan tarihî bir serüvene tanıklık edeceksiniz.
En önemli cümle
“Atıf’ın, bu zorlu görevde Şemsi Paşa’yı vurmaya muvaffak olsa bile yaşaması neredeyse imkânsızdır. Ok yaydan bir kere çıkmıştır. Atıf, kara toprağa girmek için gözünü çoktan karartmıştır.”
Bu kitap neden önemli
- Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerinde önemli bir dönüm noktası olan II. Meşrutiyet’in ilanında hayati bir rol oynayan Şemsi Paşa Suikastı’nı detaylarıyla anlatıyor. - Arşiv belgelerinin yanı sıra Mülâzım Atıf’ın bavulundan çıkan şahsi evrakları, mektupları ve fotoğrafları okurlarla buluşturuyor. - Fedai Zabitan şubesine ve İttihat ve Terakki Cemiyeti’ne dair detaylı bilgi barındırıyor. - Resneli Niyâzi, Enver Paşa, Kâzım Karabekir, Şemsi Paşa, Ohrili Eyüp Sabri ve daha pek çok isim hakkında tafsilatlı bilgi veriyor.

Diğer kitaplara göz atın

Yeni
bir-dervis-yolculuga-cikar-bir-daha-donmemek-uzere-9786050844634.jpg

Bir Derviş Yolculuğa Çıkar, Bir Daha Dönmemek Üzere

Timaş Tarih
55.00 TL
Yeni
Popüler
bir-harf-bir-medeniyet-mim-kitabi-9786050842746.jpg

Bir Harf Bir Medeniyet: Mim Kitabı

Timaş Tarih
60.00 TL