Kış Hasadı - Timaş Yayınları

kis-hasadi-9786055215736.jpg

Kış Hasadı

Boston'dan Karagümrük Cerrâhî Tekkesi'ne uzanan bir hak âşığının hayat serencâmesi
Marka: Sufi Kitap
Kitaplık: Sufi Kitaplığı
Diziler: Anı-Biyografi (Sufi)
Sayfa / Ebat: 272s. / 13,5x21
İlk ve Son Baskı: Ekim’14 / Eylül’19
Baskı Sayısı: 3
Tercüman:
Kapak Tasarım:
ISBN: 978-605-5215-73-6
Barkod: 9786055215736
Üst Başlık: BOB DYLAN'DAN MEVLÂNÂ'YA
Orijinal Dil: İngilizce
60.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak

“Şeyh Efendi ve dervişlerinden birkaçı yerde kurulmuş bir halkanın içinde diz üstü oturuyorlar. Davet edilmiş değilim ama yine de hazretleri biraz kenara iteliyor ve aralarına oturuyorum. Zikir başlıyor ve Allah’ın esmasını tekrar ediyorum; salınıyorum, sallanıyorum, bunlar bana çok tabii geliyor. Hatta öyle ki zikir bir parçam haline geliyor. Ruhum evine, ocağına kavuşmuş gibi…”


Boston, Massachusetts’te başlayan bir çocukluktan Sanat Okulu’nda geçen senelere, Boston Record-American’daki muhabirlik, çeşitli ünlü gazete ve dergilerdeki gazetecilik, fotoğrafçılık ve editörlük deneyimlerinden Swami Muktananda’nın uçma derslerine, sanat galerilerinden Konya’ya uzanan, Şeyh Muzaffer Ozak Efendi’den Safer Baba'ya ve semaya, semazenlere kadar pek çok kişiyi, şehri, tecrübeyi içine sığdıran saatler, günler, haftalar ve seksene yakın sene...  Hatırası bol, temaşası ve maneviyatı yüksek bu zamanlar, bir rayiha ve musiki izleğinde İstanbul gecelerinde, Kahire günlerinde ve sayfalara düşülen notlarda ilerliyor. 

Kış Hasadı; bir sufinin ve mutasavvıfın tasavvuf yolculuğunda, Bob Dylan’dan Hz. Mevlânâ’ya kadar pek çok isme temas eden hayat hikâyesini konu ediniyor. Shems Friedlander, ilginç anekdotlar ve kendi çektiği fotoğraf kareleriyle tasavvufla nasıl tanıştığını ve sonrasında değişen hayat "seyrini" okurlarıyla paylaşıyor.

Editörün görüşü
Shems Friedlander Amerika'da başlayan hayatını Anadolu'ya ve Mısır'a taşıyarak buradaki İslam medeniyetine vurulmuş bir sanatkar ve öğretim üyesi. Hayat tecrübesinin ilginç ayrıntıları hatırat severler için mükemmel anekdotlar. Konya'daki ihtifallerden Karagümrük'teki Cerrahî Âsitânesi'ne 1970'lerin Türkiye'sini mühtedi bir dervişin objektifinden görmek ve okumak büyük bir zenginlik katmakta...
En önemli cümle
Başkalarının hâlinden ibret almayanlar, başkalarına ibret olurlar.
Bu kitap neden önemli
Bu kitap Rus asıllı bir Amerika vatandaşı olan Friedlander'in Amerika'dan Fatih Karagümrük'e uzanan hidayet öyküsünün detaylarını okurla buluşturuyor.
Anahtar kelime
Muzaffer Ozak, Safer Dal, Nureddin Tekkesi, Cerrahilik, Hamid Aytaç, Nezih Uzel, Konya, New York, Bob Dylan, Münevver Ayaşlı, Tosun Bayraktar, Gurdjieff, Wiliem Nyland, Ömer İbnu'l-Farıd, Spring Valley Tekkesi, Özbekler Tekkesi, Necmeddin Okyay

Diğer kitaplara göz atın

Yeni
kalbin-halleri-9786257949613.jpg

Kalbin Halleri

İmam Gazâlî
Sufi Kitap
35.00 TL