Kral Öldü, Yaşasın Kral - Timaş Yayınları

kral-oldu-yasasin-kral-9786050842852.jpg
Popüler

Kral Öldü, Yaşasın Kral

Değişmeyen İktidarın Değişen Yüzleri: Padişahım Çok Yaşa!
Marka: Timaş Tarih
Kitaplık: Tarih Kitaplığı
Diziler: Osmanlı Tarihi
Sayfa / Ebat: 512s. / 19,5x24,5
İlk ve Son Baskı: Ekim’21 / Ekim’21
Baskı Sayısı: 1
ISBN: 978-605-08-4285-2
Barkod: 9786050842852
Üst Başlık: Osmanlı'da Cülus, Veraset ve Meşruiyet
240.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak

“Âşık-ı sâdıkda dîl birdir olur mu yâr iki

Hiçbir taht üstünde mümkün müdür hünkâr iki”

II. Selim

Kral Öldü, Yaşasın Kral / Osmanlı’da Cülus, Veraset ve Meşruiyet kitabı, Osmanlı tarihi alanında özellikle birinci el kaynaklara dayanarak yaptığı emsalsiz çalışmalarla tanıdığımız Prof. Dr. Ali Akyıldız’ın uzun yıllar emek verdiği bir çalışmanın ürünü…

Osmanlı padişahlarının tahta çıkışlarıyla buna bağlı olarak gerçekleştirilen uygulama, tören ve ritüellerin incelendiği bu kitap, konuyu devletin kuruluşundan itibaren bir bütünlük içerisinde ele alan yegâne çalışmadır. Konunun bu şekilde bütüncül ve uzun periyotlu olarak incelenmesi, devletin 600 yılı aşan tarihi boyunca teşrifat kurallarıyla müesseselerin gelişimine paralel olarak cülûs ve cülûs ritüellerinde ortaya çıkan değişim ve dönüşümün daha rahat görülmesini sağladığı gibi problemi anlama ve anlamlandırma açılarından da uygun bir yöntemdir. Öte yandan konuyu ana hatlarıyla ele alan bu eserin bundan sonra yapılacak daha derinlikli akademik çalışmalara zemin hazırlama potansiyeline sahip olduğu söylenebilir.

Bu eser, Osmanlı padişahlarının tahta çıkışlarını ifade eden “cülûs” kavramı bağlamında Osmanlı tarihine farklı bir açıdan bakmanızı sağlayacaktır.

Editörün görüşü
Prof. Dr. Ali Akyıldız, Türkiye'nin yetiştirdiği en önemli ve kalemi en velud tarihçilerden. Kendisinin Haremin Padişahı Valide Sultanlar kitabından sonra çok uzun süredir tezgahında ilmek ilmek dokuduğu bu kitap Osmanlı'da Cülus, Veraset ve Meşruiyet konusunda tarih literatürüne büyük katkıda bulunacak ve tarih meraklılarının büyük ilgisini çekecek.
En önemli cümle
Bu dönemde de yine valide sultanlar ile saray kadınları ön plandadır, ancak yeni dönemdeki durum artık bir tercihten değil, bir zorunluluktan kaynaklanır; zira I. Ahmed’den itibaren yaşı küçük veya aklî dengesi bozuk padişahların tahta geçmesi, bürokrasinin muhatabı olarak valide sultanları ve saray ağalarını ister istemez ön plana çıkarır.
Bu kitap neden önemli
Prof. Dr. Ali Akyıldız, yaptığı çalışmalar ve yazdığı kitaplarla Türkiye ve dünya tarih literatürüne çok önemli katkılarda bulunmuş çok önemli bir isim. Hemen hemen her yazdığı eser, çeşitli kurumlarca ödüllere layık görüldü. Osmanlı padişahlarının tahta oturmaları ve ardından iktidar değişikliğine bağlı olarak gerçekleştirilen bazı uygulama ve ritüellerin incelendiği bu kitap, konuyu imparatorluğun başlangıcından sonuna kadar bir bütünlük içerisinde ele alan yegâne çalışmadır. Ayrıca bu çalışma, tamamı renkli resimli, prestij boy ve kalitesindedir.
Anahtar kelime
Tarih, Osmanlı Tarihi, Cülus, Osmanlı Padişahları, Veraset, Meşruiyet, Şimşirlik, Kılıç Alay, Cuma Selamlığı

Diğer kitaplara göz atın

Yeni
bir-dervis-yolculuga-cikar-bir-daha-donmemek-uzere-9786050844634.jpg

Bir Derviş Yolculuğa Çıkar, Bir Daha Dönmemek Üzere

Timaş Tarih
55.00 TL
Yeni
Popüler
bir-harf-bir-medeniyet-mim-kitabi-9786050842746.jpg

Bir Harf Bir Medeniyet: Mim Kitabı

Timaş Tarih
60.00 TL