Tasavvufa Giriş - Timaş Yayınları

tasavvufa-giris-9789759161705.jpg

Tasavvufa Giriş

Tasavvufun mahiyetini alanın en uzman kişisi olan Prof. Dr. Mahmud Erol Kılıç’tan okuyun...
Marka: Sufi Kitap
Kitaplık: Sufi Kitaplığı
Diziler: Tasavvuf Araştırmaları
Sayfa / Ebat: 336s. / 13,5x21
İlk ve Son Baskı: Ocak’12 / Aralık’20
Baskı Sayısı: 12
Çizer:
Kapak Tasarım:
ISBN: 978-975-9161-70-5
Barkod: 9789759161705
80.00 TL

KDV Dahil Fiyat

Arka kapak
Tasavvufa Giriş, adı üzerinde, İslam dünyasının kültür hafızasını oluşturan başlıca alanlardan biri olmasına rağmen tasavvufun mahiyetinin oldukça merak edilmesine dair bir giriş kitabı. "Tasavvuf nedir, nasıl bir ilimdir ve hatta bir ilim midir?", "Tasavvuf bugünün insanına neler söyler?" sorularının cevaplarını arayan, bu soruları soranlarla söyleşen; "içeriden" bakan bir çalışma. Bu yönüyle okuru bekleyen, akademik mesafesi olan, bilimsel bir ölçülülük içinde ilerleyen (ve hadi itiraf edelim) sıkıcı bir kitap değil; aksine sıcak, çarpıcı, kana karışan, kalbe dokunan bir eser.

Satır aralarında özellikle modern eğitimden geçmiş, kafası haliyle bir parça karışık okur için sürprizlerle, beklenmedik yeniliklerle dolu olup Niyâzî-i Mısrî Hazretlerinden bahsederken aynı hızla kuantum fiziğine geçebilen, psikiyatriden dem vururken fenâ makamını söz konusu edebilen kıvrak, disiplinlerarası bir çalışma olan bu eser; bu yönüyle, bütün insanî ilimleri, bütün beşerî disiplinleri aynı potada eritmeyi deneyerek tasavvuf mektebinin tevhid ilkesini; üslubuyla, tınısıyla da hatırlatıyor.

"Tasavvufî bilginin mahiyeti nedir?", "Seyr u sülûk nasıldır?", "Mürşid kimdir?", "Ledünnî bilgi nedir?" gibi, tasavvufun ana konularını bir de, hem maddî hem manevî dünyamızın dinamiklerini yorumlamada istisnaî bir isim olan Prof. Dr. Mahmud Erol Kılıç’tan okuyoruz.
Editörün görüşü
Tasavvufu merak eden ve mahiyetini araştırmak isteyen herkesin baş ucu kitabı olacak bu önemli çalışma konuya dair Türkiye'nin otorite ismi Prof. Dr. Mahmud Erol Kılıç'ın kaleminden çıkmıştır. Defalarca basılan bu kıymetli eser tasavvuf deryasında kulaç atmak isteyenler için çok iyi bir kılavuz.
En önemli cümle
Modern düşüncenin, özellikle dil ve edebiyat felsefesinin vardığı noktalarla tasavvufun söylemi arasında paralellikler bulunmaktadır. Bu sebeple son yıllarda yerli ve yabancı mütefekkirlerin, şair, yazar ve sanatkârların eserleri üzerine yapılan yorumlarda sıkça tasavvufi konulara girilmektedir.
Bu kitap neden önemli
Mahmud Erol Kılıç, disiplinlerarası bir bakışla tasavvufu kuşatıcı bir perspektifle anlatırken bugünkü hayattan ve yaşanılan dünyadan kopmadan insanın gerçek mahiyetinin değişmediğini ortaya koymaktadır. Bu açıdan, dünyada yaygın olan meditasyon teknikleri ve metafizik akımların yanında İslam'ın bünyesinden filizlenen tasavvufun sahihliği bütün yönleriyle gösterilmiştir.
Anahtar kelime
Anadolu İslamı, Anadolu Tasavvufu, Bektaşilik, Beyazıd-ı Bestami, Budizm, Cüneyd-i Bağdadi, Dergâh, Derviş, Evliya, Ezoterik, Feridüddin-i Attar, Füsusul Hikem, Gazali, Hacı Bektaş-i Veli, Hallac-ı Mansur, Halvetilik, İbadet, İbn Arabi, Maneviyat, Niyazi Mısri, Nübüvvet, Osmanlı Tarihi, Peygamber Sevgisi, Sanat

Diğer kitaplara göz atın

Yeni
kalbin-halleri-9786257949613.jpg

Kalbin Halleri

İmam Gazâlî
Sufi Kitap
35.00 TL